Efektem ubocznym przeprowadzania remontów czy prac budowlanych jest gromadzenie się gruzu. Nie można ich po prostu wyrzucić do śmietnika, ale konieczne jest wywiezienie odpadów do specjalnych punktów. Zobacz, w jaki sposób szybko i legalnie pozbyć się gruzu.

Czym jest gruz?

Na początek warto sprecyzować, co należy rozumieć pod pojęciem gruzu. Otóż gruzem nazywa się wszelkie odpadowe materiały pozostałe po rozbiórce, remoncie, budowie albo innych pracach budowlanych. Wyróżnia się gruz czysty, mieszany i zanieczyszczony. Pierwszy rodzaj obejmuje tynk, dachówki, kafelki, beton, cegły, piasek i czystą ziemię. Surowce te można przerobić na kruszywo wykorzystywane np. jako kostkę brukową, fundamenty czy podsypkę pod tory kolejowe.

Gruz mieszany zawiera elementy gruzu czystego, a dodatkowo również m.in. tworzywa sztuczne, wełnę mineralną, styropian, elementy gabarytowe, folię malarską, fragmenty drewniane, siatki montażowe, płyty gipsowo-kartonowe. Gruz zanieczyszczony zawiera wyżej wymienione elementy, a ponadto inne odpady, w tym m.in. papę, gumę, szkło czy trawę syntetyczną w rolkach.

Zgodnie z przepisami prawa odpadów tych nie można wyrzucać do zwykłych pojemników na śmieci. Należy zadbać o legalny i skuteczny wywóz gruzu. Można to zrobić na dwa sposoby.

Samodzielny wywóz gruzu

Pierwszym z nich jest samodzielne zebranie, zabezpieczenie, a następnie wywiezienie odpadów do lokalnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u. Miejsca te zostały stworzone w celu bezpłatnego odbierania od mieszkańców różnego rodzaju śmieci, w tym właśnie odpadów poremontowych i budowlanych. Istnieją na terenie każdej gminy w kraju.

Należy jednak mieć na uwadze, że punkty tego rodzaju przyjmują tylko określoną ilość gruzu. Może się zatem okazać, że po remoncie albo budowie domu zostanie tak dużo odpadów, że ich ilość przekroczy możliwości odbioru danej placówki.

Decydując się na to rozwiązanie, warto zorganizować kontenery budowlane, w których umieszczony zostanie gruz, a następnie transport materiałów w określone miejsce. Nie zawsze jest to proste i szybkie, dlatego szczególnie poleca się skorzystanie z drugiej metody wywozu gruzu, czyli wynajęcia profesjonalnej firmy przewożącej odpady.

Kontener budowlany – wynajem z wywozem

Współpraca z wyspecjalizowaną firmą to bezpieczny, legalny i szybki sposób na wywóz gruzu. Metoda ta jest również bardzo prosta. Wystarczy skontaktować się z firmą i zamówić odpowiedni kontener budowlany Wynajem obejmuje specjalne pojemniki o różnej wielkości, co pozwala dopasować rodzaj i pojemność kontenera do ilości posiadanych odpadów. Firmy dysponują także workami typu big-bag, które przydadzą się w przypadku mniejszych ilości śmieci.

Jeśli chodzi o wydatki, z jakimi należy się liczyć, wynajmując kontener budowlany cena zbiornika nie powinna nikogo zbytnio uderzyć po kieszeni. Koszt zależy od wielkości pojemnika. Wypożyczenie najmniejszych modeli o pojemności 1,7 m3 to wydatek rzędu 150-200 zł, w zależności od regionu.

Kontenery są podstawiane w umówionym miejscu na kilka dni, a później odbierane przez firmę we wskazanym terminie. Dzięki takiej usłudze nie trzeba martwić się o transport odpadów do punktu utylizacji, ponieważ firma zajmie się kompleksowo usługą.

(Visited 49 times, 1 visits today)