Wyobrażacie sobie jeden dzień w waszej firmie bez Internetu? W dzisiejszych czasach to raczej niemożliwe. W Internecie gromadzimy ogromne ilości danych, których utrata stanowi największe zagrożenie dla świata. Aby dobrze nimi zarządzać, potrzebna jest profesjonalnie zainstalowana sieć komputerowa. Co to takiego? Przeczytajcie sami.

Co to jest sieć komputerowa?

Jest to system komunikacyjny, który łączy co najmniej dwa komputery lub urządzenia peryferyjne np. drukarki. Dzięki sieci komputerowej jej użytkownicy mogą wymieniać ze sobą informacje i korzystać ze wspólnych zasobów sieci. Komputer, który oferuje usługi sieciowe, nazywamy serwerem, a hostami określamy ogólnie wszystkie komputery w sieci. Zarządza nią administrator sieci obsługujący użytkowników – osoby, które z niej korzystają.

Niezbędne cechy sieci komputerowej

Aby sieć komputerowa w firmie mogła sprawnie działać, należy pamiętać o jej bezpieczeństwie, prędkości oraz możliwości rozbudowy. Wszystko zależy od charakteru prowadzonej działalności. Pierwsza cecha jest niezbędna, kiedy prowadzimy przedsiębiorstwo przechowujące duże ilości prywatnych danych. Mogą to być np. placówki służby zdrowia, kancelarie, banki oraz inne instytucje finansowe. Dane newralgiczne, którymi posługują się te firmy muszą być odpowiednio chronione, dlatego głównym zadaniem sieci w takich przypadkach będzie bezpieczeństwo wymagające zainstalowania odpowiedniego routera oraz korzystania z firewalla.

Prędkość przydaje się, gdy operujemy w firmie przesyłem dużych plików. Jest to charakterystyczne dla biur projektowych, które posługują się danymi o sporej objętości. Pracownicy zajmujący się projektowaniem powinni mieć stały i szybki dostęp do swoich plików umieszczonych na wspólnym serwerze, dlatego warto w takiej firmie pomyśleć o zainstalowaniu sieci z dużą przepustowością. Możliwość rozbudowy to niezbędna cecha sieci dla firm zaczynających swoją działalność na rynku, ale z perspektywami na szybki rozwój. Szczególnie startupy powinny skorzystać z zainstalowania sieci skalowanej, czyli takiej, która pozwala na jej rozszerzenie.

Zalety korzystania z sieci komputerowej

Sieć komputerowa służy przede wszystkim łatwej komunikacji między pracownikami firmy. Jest to możliwe przy użyciu odpowiednich programów komputerowych i usług sieciowych, takich jak np. poczta elektroniczna. Sieć komputerowa pozwala również współużytkować jej zasoby, wśród których są drukarki i urządzenia pamięci masowej, programy i pliki oraz bazy danych – wylicza ekspert z firmy EffoLan, która zajmuje się wprowadzaniem profesjonalnych rozwiązań informatycznych. Do wszystkich tych zasobów dostęp mają użytkownicy określeni przez administratora, który stoi na straży odpowiedniego funkcjonowania sieci oraz dba o to, aby nikt niepowołany nie miał do niej dostępu. Zaletą wykorzystania sieci jest również tworzenie grup roboczych, dzięki których pracownicy różnych działów są w stanie się ze sobą komunikować uczestnicząc w tym samym projekcie bez względu na to, w jakim miejscu się znajdują.

Podsumowując, sprawnie działająca sieć komputerowa jest gwarancją skutecznej i efektywnej pracy w wielu firmach. W dzisiejszych czasach wydaje się ona kluczową kwestią w sprawnej komunikacji między pracownikami.

(Visited 2 095 times, 1 visits today)