Dostęp do źródeł finansowania jest jednym z czynników umożliwiających firmie działanie na rynku i realizowanie inwestycji. Gdy środki własne nie wystarczają, w uzyskaniu kredytu czy leasingu pomóc może pośrednik finansowy. Z roku na rok z tego rozwiązania korzysta coraz więcej przedsiębiorców.
Po pieniądze nie tylko do banku
Z raportu „Finansowanie biznesu w Polsce” przygotowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) wynika, że od 60 do nawet 84 proc. polskich przedsiębiorców buduje i rozwija swoje firmy przy użyciu własnych zasobów finansowych.
Gdy jednak pojawia się możliwość zakupu maszyn czy nieruchomości na korzystnych warunkach lub zrealizowania intratnego zlecenia (które wymaga pozyskania środków na surowiec), przedsiębiorcy chętnie posiłkują się zewnętrznymi źródłami finansowania.
W Polsce wciąż najpopularniejsze są kredyty. Według Centrum Badań Marketingowych Indicator, które przeprowadziło badanie na zlecenie ZPP, z tej formy finansowania korzysta 43 proc. mikro i małych firm.
Nie powinno zatem dziwić, że przedsiębiorcy potrzebujący dodatkowych środków często swoje kroki kierują właśnie do banku. Tymczasem zapoznanie się z ofertą tylko jednego banku nie jest rozwiązaniem optymalnym. W porównaniu propozycji zarówno banków, jak i innych instytucji finansowych pomóc może pośrednik finansowy. To jednak nie jedyna korzyść wiążąca się z usługami tego specjalisty.
Przewaga pośrednika finansowego to wiedza
Przedsiębiorca planujący powiększenie posiadanej floty pojazdów w celu przyjmowania większej ilości zleceń zapewne będzie wybierać między kredytem a leasingiem. Tymczasem pośrednik finansowy wskaże mu również trzecie rozwiązanie – najem pojazdu. W niektórych sytuacjach to właśnie najem długoterminowy pozwoli przedsiębiorcy zaoszczędzić największą kwotę w skali roku.
Pośrednicy finansowi doskonale orientują się w produktach finansowych dedykowanych biznesowi, dzięki czemu po zapoznaniu się z potrzebami i oczekiwaniami przedsiębiorcy są w stanie wskazać najkorzystniejsze rozwiązanie.
Ich atutem jest też znajomość profilu działalności poszczególnych instytucji finansowych. Nie wszystkie specjalizują się w obsłudze mikro- czy średnich przedsiębiorstw – niektóre koncentrują się na współpracy z dużymi podmiotami.
Szeroki wybór produktów w jednym miejscu
Spotkanie z pośrednikiem finansowym pozwala szybko zorientować się w dostępnych aktualnie na runku ofertach. Z punktu widzenia przedsiębiorcy to sposób na zaoszczędzenie czasu. W trakcie jednej rozmowy przedstawia on swoje oczekiwania i potrzeby, a następnie uzyskuje szczegółowe informacje o produktach, wśród których może wybierać.
Współpraca z pośrednikiem finansowym jest szczególnie korzystna, gdy pieniądze są potrzebne na już. W biznesie czas jest niezwykle cenny, a otaczanie się specjalistami z różnych dziedzin jest kluczem do sukcesu – zbudowania przewagi konkurencyjnej.
Dzięki wykorzystaniu usług pośrednika finansowego, przedsiębiorca może skupić się na rozwoju swojej firmy, mając przy tym świadomość, że w każdej chwili do jego dyspozycji jest osoba świetnie zorientowana w produktach oferowanych przez różne instytucje finansowe i o dużej wiedzy z zakresu finansów.
Współpraca z pośrednikiem finansowym szansą dla firm z krótką historią
W ostatnim czasie banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów firmom z sektora MŚP. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się podmioty gospodarcze z krótką historią na rynku i taką samą historią kredytową.
W oczach banku ich wiarygodność jest niewielka, a to z kolei przekłada się na małe szanse na uzyskanie kredytu czy linii kredytowej w rachunku firmowym. Dla tych firm współpraca z pośrednikiem finansowym również może być bardzo korzystna.
Pośrednicy finansowi mogą przyjrzeć się sytuacji firmy, a następnie podpowiedzieć, jak poprawić jej zdolność kredytową. Specjaliści wskażą też, w których instytucjach finansowych przedsiębiorca ma największą szansę uzyskać potrzebne mu środki.
Kompleksowa pomoc, jaką oferują pośrednicy finansowi, jest doceniana przez coraz większą grupę właścicieli firm.
Najnowsze komentarze