Każda firma powstała w celu zarabiania pieniędzy. W przemyśle to automatyka przemysłowa zwiększa wydajność produkcji i wpływa na pomnażanie kapitału. Możliwe jest to m.in. dzięki skróceniu czasu produkcji i redukcji kosztów. Dlatego inwestuje w nią coraz więcej firm i fabryk.

Co to jest automatyka przemysłowa?

Coraz bardziej popularna automatyka przemysłowa to dział inżynierii zajmujący się automatyzacją procesów produkcyjnych. Projektowanie i doskonalenie maszyn ma na celu zwiększenie wydajności i optymalizację procesów produkcji. W automatykę przemysłową inwestują przede wszystkim nowoczesne fabryki, w których możemy podziwiać zrobotyzowane hale i technologicznie zaawansowane zaplecza sprzętowe. Tymi nowoczesnymi robotami sterują odpowiednie programy komputerowe, których celem jest kontrola każdego etapu produkcji.

 

Na automatykę przemysłową składają się więc maszyny, centralne sterujące ich pracą oraz specjalne oprogramowanie komputerowe. Można ją także podzielić na pomniejsze jednostki, tzw. systemy automatyki przemysłowej. Zaliczamy do m.in. linie montażowe, urządzenia kontrolno-pomiarowe, urządzenia sterujące i różnego rodzaju czujniki dostępna w Akcesoria CNC – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/92-automatyka/czujniki

Zalety automatyki przemysłowej

Fabryki, które zainwestowały w automatykę produkcji, mogą produkować szybciej, taniej i większe ilości produktów. Właśnie dzięki temu w XX w. zaczęła rozwijać się produkcja masowa, bez której obecnie nie wyobrażamy sobie przemysłu. W tym systemie na to, czy firma zarobi czy straci, mają niekiedy wpływ dosłownie minuty lub nawet sekundy. Dlatego automatyka przemysłowa jest tak dynamicznie rozwijaną dziedziną inżynierii.

 

Ważna zaletą takich rozwiązań jest także poprawa jakości produkowanych wyrobów, a to dzięki zwiększeniu precyzji maszyn wykonawczych oraz uproszczeniu systemów kontrolnych. Nowoczesne maszyny pracują niemal bezbłędnie, do tego szybko. Są w stanie powielać dany element wielokrotnie zachowując dokładnie te same ustawienia. Prowadzi to do wyeliminowania błędów ludzkich.

 

Dużą zaletą są także niższe koszty produkcji, ponieważ maszyna może pracować niemal nieprzerwanie przez 24h. Trzeba jednak przyznać, że pociąga to za sobą konieczność zwalniania ludzi z fabryk, ponieważ jedno urządzenie jest w stanie zastąpić nawet kilku operatorów jednocześnie.

Bezpieczeństwo automatyki przemysłowej

Niewątpliwie automatyka przemysłowa wdrożona w fabryce zwiększa bezpieczeństwo samych osób tam zatrudnionych. Operatorzy nie są narażeni na pracę w warunkach zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Wysokie temperatury, praca na wysokościach, powtarzalność procesów – wszystko to jest neutralne dla odpowiednio przystosowanych maszyn, dzięki czemu ludzie mogą skupić się bardziej na stronie kontrolnej całego procesu.

Artykuł dostarczył sklep Akcesoria.cnc.info.pl oferujący liczniki, regulatory, mierniki stosowane w automatyce przemysłowej – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/1014-automatyka/liczniki-regulatory-mierniki-panelowe

(Visited 159 times, 1 visits today)