Planujesz w przyszłości kupić mieszkanie lub dom? Warto już dziś zadbać o to, jak postrzega cię Biuro Informacji Kredytowej. Nawet, jeśli masz zdolność kredytową, to jeśli nie masz żadnej historii kredytowej, dla banku jesteś mniej wiarygodnym klientem, niż osoba o niegdyś fatalnej historii kredytowej, której udało się w mniejszym lub większym stopniu opanować sytuację.

 

Dobry scoring kluczem do kredytu

 

Analitycy bankowi opierają się na systemach scoringowych, które klienta banku widzą jako wypadkową kilku czynników. Kredyt gotówkowy, karta kredytowa, debet na koncie – za to wszystko przyznawane są punkty, które później brane są pod uwagę podczas oceny naszej wiarygodności. Jeśli wystąpisz o kredyt hipoteczny jako swój pierwszy w życiu kredyt, mimo braku historii zadłużenia, możesz spotkać się z odmową. Na scoring składają się dwa główne elementy: aktywność kredytowa i jakość kredytów. Ważniejszy jest ten drugi czynnik, jednak najpierw musimy zadbać o aktywność.

Aktywny tryb życia kredytowego- pierwszy krok ku założeniu profilu.

Oto kilka prostych sposobów na pojawienie się w BIK:

  • Pożyczka gotówkowa na dowolny cel, spłacana regularnie będzie bardzo korzystnym zapisem w naszej historii. Oczywiście, nie musi być to kredyt gotówkowy opiewający na oszałamiającą kwotę, co wiąże się z kolejnym punktem.
  • Jeśli możesz, zaciągnij więcej niż jedno zobowiązanie. Przykładowo może to być kredyt gotówkowy i zakup jakiegoś artykułu na raty. Sklepy RTV i AGD kuszą klientów nieoprocentowanymi ratami za dowolne artykuły. Udowodnisz bankowi, że potrafisz zarządzać kilkoma długami jednocześnie.
  • Załóż kartę kredytową. Przy spełnieniu określonych warunków użytkowanie karty nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Pożyczka z karty spłacana w terminie (a termin spłaty bez odsetek to nawet dwa miesiące) to jeden z najskuteczniejszych sposobów na budowanie dobrej historii kredytowej.
  • Konto osobiste z możliwością debetowania widoczne jest w BIK jako zobowiązanie kredytowe. Warto zawnioskować o debet na ROR, nawet jeśli nie mamy zamiaru (jeszcze) z niego korzystać.

 

Świadoma kontrola postępów

Swoje notowania w BIK możesz sprawdzać na bieżąco. Są one uzupełniane bardzo skrupulatnie, dlatego kluczowa jest terminowa spłata wszelkich zobowiązań. System BIK zapisuje opóźnienia w następujących przedziałach czasowych: 0-30, 31-90 lub 91-180 dni. Nie daj się zwieść tym pierwszym limitem czasu dla spłaty: jeśli pożyczka gotówkowa lub pożyczka z karty kredytowej będą zapłacone z kilkudniowym opóźnieniem, system zapisuje dodatkową informację o saldzie kwot niespłaconych w terminie. Jakość kredytu, czyli terminowość twoich wpłat, to aż 76%. składowej oceny twojej wiarygodności![i]

Częstotliwość sprawdzania twojego profilu w BIK nie wpływa na twoją ocenę, ale zbyt częste wielokrotne składanie wniosków o kredyt – tak. Dlatego warto zacząć rozmowy z bankami dopiero wtedy, gdy nasza historia jest już ugruntowana. Pamiętajmy także, że to nie BIK decyduje o przyznaniu nam kredytu, a bank.

 

[i] https://www.bik.pl/akademia/twoja-ocena-punktowa/a/-/article/jak-zarobic-631-punktow-czyli-sekrety-oceny-punktowej-bik-

 

(Visited 258 times, 1 visits today)