W przypadku braku wolnych środków finansowych wiele osób decyduje się na kredyt gotówkowy, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. Na próżno jest liczyć na to, że zapłaci się dokładnie tyle samo, ile zostało pożyczone. Takie opcje mają w swojej ofercie parabanki, umożliwiające zaciągnięcie pierwszej chwilówki za darmo.

 

Przed zdecydowaniem się na kredyt, trzeba dobrze ocenić swoje potrzeby i możliwości finansowe, bo nietrudno wpaść w spiralę zadłużenia i jeszcze bardziej pogłębić swoje problemy. Na uwadze należy mieć wszystkie elementy, które wpływają na całkowity koszt zobowiązania, dogłębna analiza podpisywanej umowy to podstawa.

Co składa się na całkowity koszt kredytu?

Szybka gotówka to dobre rozwiązanie wyłącznie dla osób, które stać na terminową spłatę zaciągniętego zobowiązania. W przeciwnym razie można wyłącznie przysporzyć sobie dodatkowych problemów finansowych, a odsetki potrafią opiewać na ogromne kwoty, nie mówiąc już o naliczeniu szeregu innych opłat.

Przy obliczaniu całkowitego kosztu kredytu gotówkowego bierze się pod uwagę przede wszystkim schemat jego spłaty, okres kredytowania, kwotę zobowiązania i rozmaite opłaty pobierane przez kredytodawcę.

Jeśli rozłoży się kredyt na większą liczbę rat, to będą one opiewały na mniejsze kwoty, ale w całkowitym rozrachunku sporo się przepłaci. Rodzaj rat też wpływa na koszt kredytu – w przypadku malejących kredyt będzie tańszy, a raty równe wiążą się z większymi wydatkami.

W zależności od danego banku, trzeba liczyć się z różnymi dodatkowymi wydatkami. Składają się na nie odsetki, prowizje, ubezpieczenie, czasem nawet ukryte koszty kredytu gotówkowego. Należy wobec tego dokładnie zapoznać się z wszystkimi zapisami w umowie przed jej podpisaniem, aby nie dać się złapać na przysłowiowy haczyk.

Jakie elementy wpływają na cenę kredytu gotówkowego?

Wysokość odsetek od kredytu gotówkowego zależy przede wszystkim od stawki WIBOR i marży danej instytucji bajkowej. Oprocentowanie zmienne przekłada się na wahania stop procentowych – mogą one zarówno wzrastać, jak i spadać.

Przy oprocentowaniu stałym jego wysokość nie ulegnie zmianie przez cały okres obowiązywania umowy. Banki pobierają opłatę za samo przyznanie kredytu, jest to jednorazowy koszt, który trzeba ponieść w wyniku podpisania umowy kredytowej. Nie ma jednak problemu ze znalezieniem banku, który nie pobiera prowizji lub oferuje bardzo niską marżę.

Całkowity koszt kredytu bankowego podnosi też ubezpieczenie – niektóre banki wręcz wymuszają jego wykupienie, proponując w zamian brak prowizji lub niską marżę. Zdarza się tak, że banki są skłonne odrzucić wniosek, jeśli nie przystanie się na stawiane warunki.

Jest to ich sposób na nakłonienie do skorzystania z dodatkowych produktów typu otwarcie rachunku bankowego czy karty kredytowej. Niestety nie zawsze jest to korzystne rozwiązanie dla klienta.

(Visited 61 times, 1 visits today)