Elementem rządowego programu uszczelniania polskiego systemu podatkowego i walki z nieuczciwymi podatnikami, Jest Metoda Podzielonej Płatności, czyli Split Payment. Wprowadzono już obowiązkowy dla wszystkich JPK_VAT, a teraz czas na obowiązkowy Split Payment. Kiedy mechanizm podzielonej płatności dosięgnie wszystkich podatników VAT?

Czym jest Split Payment?

Mechanizm podzielonej płatności pojawił się w polskim systemie prawnym za sprawą nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Na razie jednak funkcjonuje w formie nieobowiązkowej. Jeżeli wybierzemy Split Payment podczas płatności za towar lub usługę, podatek trafia na specjalne, dedykowane rozliczeniom z fiskusem konto, reszta należności, czyli kwota netto z faktury, zostaje przelana na właściwe konto podatnika. Split Payment w pewnym sensie zamraża kwotę VAT z faktury, ponieważ z tego specjalnego, dedykowanego konta nie można swobodnie wypłacać i przelewać pieniędzy. Służy ono wyłącznie rozliczeniom z urzędem skarbowym.

Od kiedy Split Payment będzie obowiązkowy?

Na razie nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, kiedy Metoda Podzielonej Płatności stanie się obowiązkowa. Wiceminister finansów Filip Świtała, powiedział, że może to nastąpić w połowie 2019 r. Na to, czy uda się wprowadzić Split Payment jako obowiązkowy dla wybranych branż, będzie też miało stanowisko Komisji Europejskiej. KE negatywnie zaopiniowała wprowadzenie Obowiązkowego Split Payment w Rumunii, gdzie wprowadzono go od stycznia 2018, nie uzgadniając tego z Komisja. Zdaniem ministra, taka sytuacja nie będzie miała miejsca w Polsce i uda się wprowadzić zmiany w połowie 2019 roku.

Obowiązkowa Metoda Podzielonej Płatności, początkowo nie będzie dotyczyła wszystkich podatników, a jedynie tych, prowadzących działalność gospodarczą w wybranych branżach (szczególnie ryzykownych pod kątem wyłudzeń VAT). Split Payment ma zastąpić niektóre, obowiązujące obecnie konstrukcje – odpowiedzialność solidarną i odwrócone obciążenie VAT.

Split Payment – wpływ na system informatyczne przedsiębiorstw.

Split Payment będzie się wiązało z nowymi obowiązkami po stronie przedsiębiorców. Konieczne będzie dostosowanie systemów ERP do nowego sposobu rozliczania. Firma Hogart, zajmująca się tworzeniem i wdrażaniem systemów informatycznych dla przedsiębiorstw, przygotowała aplikację Hogart Split Payment, zintegrowaną z większością systemów ERP. Hogart może przygotować też integrację na zamówienie. 

Więcej o produktach Hogart można dowiedzieć się z ich strony firmowej: https://www.hba.hogart.com.pl/.

Autor wpisu:

Specjalista budowania MLM online ( marketingu sieciowego przez internet ). Współzałożyciel Grupy Marketingowej BB Elite Club. Szkolę w Akademii Nowoczesnego Marketingu GVO. Jestem tu by szkolić i pomagać naszym partnerom osiągnąć sukces.

http://wojciechwesolowski.pl/

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

  • split payment od kiedy obowiązkowy
  • split payment 2019
  • obowiązkowy split payment 2019
(Visited 1 731 times, 1 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu