Magnetometr to przyrząd, który służy do pomiaru pola magnetycznego oraz właściwości magnetycznych materii. Jest m.in. elementem urządzeń wyposażonych w nawigację satelitarną, co znacznie ułatwia ustawienie widoku map. Jakie są rodzaje magnetometrów?

Czym jest magnetometr? Rodzaje i funkcje

Magnetometr to przyrząd służący do pomiaru zmian, kierunku i wielkości pola magnetycznego, a także właściwości magnetycznych materii. Wyróżnia się dwa podstawowe podziały magnetometrów służących do pomiaru pola magnetycznego.

Przyrządy te można podzielić ze względu na budowę i ze względu na sposób pomiaru. Do pierwszej kategorii zaliczyć należy magnetometr protonowy, Gaussa, Busola oraz transduktorowy. Pierwszy rodzaj magnetometru umożliwia wykrywanie przedmiotów bogatych w żelazo zarówno na lądzie, jak i na wodzie.

Magnetometr wibracyjny Gaussa jest przeznaczony do pomiaru właściwości danych substancji, natomiast Busola stycznych mierzy składową poziomą pola magnetycznego. Ostatni rodzaj przyrządu to magnetometr transduktorowy stosowany do pomiaru pola magnetycznego stałego.

Jest stosowany w diagnostyce, defektoskopii, a nawet archeologii. W przypadku zaś kategorii dotyczącej sposobu pomiaru wyróżnia się magnetometr bezwzględny i względny. Pierwsza wersja przyrządu służy do mierzenia natężenia pola magnetycznego, natomiast wersja względna umożliwia dodatkowo kalibrację przyrządów.

Z kolei do magnetometrów mierzących właściwości magnetyczne materii zalicza się przyrząd wibracyjny, optyczny, torsyjny, zmiennoprądowy, SQUID oraz wagi magnetyczne.

Do czego można zastosować magnetometr?

Magnetometr służy do pomiarów i identyfikacji różnego rodzaju produktów. Przyrząd ten można przeznaczyć nie tylko do nawigowania telefonu, ale również ustalania pozycji hydrantów czy też szybów kanałowych. Magnetometry to przydatne urządzenia do identyfikacji zakrytych pokryw, hydrantów, zaślepek, igieł czy magnesów, które są przykryte ziemią, drogą czy nawet śniegiem.

Przyrządy są wyposażone w specjalne mierniki o wysokiej czułości, dzięki którym sprzęt reaguje sygnałem np. akustycznym. Magnetometry wykrywające elementy metalowe w gruncie mogą pracować nawet do 3 metrów głębokości przy temperaturze od około -20℃ do 50℃.

Przyrządy bazują na pomiarach zmian dzięki interferometrom kwantowym, które dają możliwość badania materiałów biologicznych oraz układów w skali nano. Dzięki takim właściwościom magnetometry są popularnym narzędziem pracy w dziedzinie geofizyki, biologii, chemii, fizyki, medycyny, a także kosmologii.

Doskonale sprawdzą się do pozycjonowania anten, w przypadku robotów czy też urządzeń, które wymagają pomiarów odległości lub ruchu. Niektóre magnetometry posiadają dodatkowo czujniki temperatur oraz wbudowane akcelerometry, które umożliwiają jeszcze bardziej satysfakcjonujące możliwości względem pomiarów.

Autor wpisu:

Specjalista budowania MLM online ( marketingu sieciowego przez internet ). Współzałożyciel Grupy Marketingowej BB Elite Club. Szkolę w Akademii Nowoczesnego Marketingu GVO. Jestem tu by szkolić i pomagać naszym partnerom osiągnąć sukces.

http://wojciechwesolowski.pl/

(Visited 1 029 times, 3 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu