Warning: Undefined variable $VSMXamtGx in /home/platne/serwer188768/public_html/podstawybiznesu.pl/wp-includes/embed.php on line 1

Warning: Undefined variable $lRBZIljbPi in /home/platne/serwer188768/public_html/podstawybiznesu.pl/wp-includes/nav-menu.php on line 1

Warning: Undefined variable $IGmQZbY in /home/platne/serwer188768/public_html/podstawybiznesu.pl/wp-includes/rest-api/endpoints/class-wp-rest-attachments-controller.php on line 1

Warning: Undefined variable $CUoSQIR in /home/platne/serwer188768/public_html/podstawybiznesu.pl/wp-includes/rest-api/endpoints/class-wp-rest-taxonomies-controller.php on line 1

Warning: Undefined variable $yvkOI in /home/platne/serwer188768/public_html/podstawybiznesu.pl/wp-includes/widgets/class-wp-widget-text.php on line 1
Czy Wordpress jest bezpieczny? | Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu

bezpieczenstwo bloga wordpressPosiadanie bloga wiąże się z prowadzeniem go regularnie, o czym mówi każdy, czy to w szkoleniach, czy w swoich artykułach. Jednak samo pisanie artykułów w blogowaniu nie wystarczy. Każdy bloger, czy to początkujący, czy zaawansowany musi pamiętać i dbać o bezpieczeństwo swojego bloga.

Twój blog, to odbicie twojej pracy, sam przyznaj, ile czasu zajęło Ci stworzenie fajnej strony, z ciekawymi artykułami i sporym ruchem ? A nawet, jeśli dopiero zaczynasz blogowanie i wcale nie masz dużego ruchu, to i tak zabezpieczenie bloga, to podstawa. Można powiedzieć, że to twój obowiązek, aby zabezpieczyć się przed hakerami.

A teraz przedstawię Ci 4 mity, które najczęściej można spotkać w internecie na temat blogowania, wordpressa, czy też innej platformy, czy strony.

 

Mit 1 – Kto chce się włamać na mojego bloga ? Przecież nie jest popularny, nie jestem znaną osobą, więc hakerzy nie będą zainteresowani moim blogiem.
bezpieczenstwo-wordpress
Błąd. Wcale nie musisz mieć super popularnego bloga, aby ktoś chciał dokonać włamania. Hakerzy tworzą automatyczne skrypty, które za nich wykonują brudną robotę i przypadkowo może, to zdarzyć się na twoim blogu. Jeśli masz bardzo słabe hasło, to nawet przy próbie “losowego” doboru nazwy i hasła może dojść do złamania.

Powiem, Ci, że bardzo dużo osób jako nazwę dla konta admina ma ustawioną standardową nazwę, czyli “Admin”.

Ale, po co mieliby się do mnie włamać? Haker może (jak najczęściej się do zdarza) skasować Twojego bloga, wstawić różne linki do stron, aby przenieść ruch na swoją stronę. Może również próbować “odsprzedać” Ci Twojego bloga. Albo przynajmniej poćwiczyć próby włamania.

 

Mit 2 – WordPress jako cms jest bezpieczny.

Sam wordpress jest zabezpieczany, pracują nad tym odpowiedni ludzie. Jednak nic w świecie nie jest bezpieczne na 100%. Bywają luki w kodzie, których mogą nie zauważyć programiści. Ciągle są wydawane nowe wersje systemu wordpress, bo coś jest dodawane, coś poprawiane, bo było kiepsko np. zabezpieczone. Tak, więc nigdy nie masz pewności, że jakiś haker nie znajdzie dziury, przez którą się może włamać do wersji wordpressa np. 3.5.

 

Mit 3 – Wtyczki i motywy graficzne, są pobrane z oficjalnej strony wordpress, zleciłem profesjonalistą stworzenie dodatku.

Programiści są różni, a ich wiedza może znacznie odbiegać od tego jak się mianują. Tutaj podam Ci przykład nie związany z wtyczkami, ale ogólnie z programowaniem. Wyobraź sobie, że znam kilka osób, które w necie mianują się na zaawansowanego programistę i wykonują zlecenia, zwykle osobą, które mało wiedzą o programowaniu. Wiesz jak oceniam ich wiedzę ? poniżej podstawowej. Na jednym forum Ci pseudo programiści pytają o banalne sprawy, a na drugim forum piszą, że mogą wykonać za parę zł zlecenie i mało tego, faktycznie mają klientów.

Często zdarza się również tak, że do motywu graficznego programiści “wstrzykują” specjalny zamaskowany kod, który może wyrządzić spore szkody na naszym blogu. Może się również zdarzyć sytuacja, że programista zabezpieczył np. wtyczkę, a znalazła się osoba, która przyuważyła, że jakaś pętla w kodzie nie działa prawidłowo.

Tak naprawdę, jeśli nie jesteś programistą i nie przeglądasz kodu wtyczek, motywów nie masz 100% pewności, że jest to bezpieczne.

 

Mit 4 – Zainstalowałem wszystkie wtyczki zabezpieczające, mój blog jest bezpieczny i nie muszę robić kopi zapasowej.

jak zabezpieczyć wordpressaNie oszukuj się. Samo zabezpieczenie wordpressa przed hakerami nie powinno zwalniać cię z robienia kopi zapasowych. Zawsze istnieje ryzyko, że ktoś może włamać się na nasz blog albo będzie jakaś awaria i stracisz całą swoją pracę.

Jeśli podchodzisz profesjonalnie do blogowania, to uwierz mi, powinieneś robić kopie zapasowe. O tworzeniu takiej kopi pisałam już artykuł na łamach podstaw biznesy. Dlatego zachęcam do przeczytania, jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś.
Jak wykonać kopię zapasową bazy danych.

To są takie najczęstsze mity na temat bezpieczeństwa, jeśli znasz inne, to napisz o nich w komentarzu. Wiedza na ten temat na pewno się przyda nie jednej osobie.[wms_protected]

 

P.S. W następnym artykule napiszę jak możemy zabezpieczać wordpressa, na co zwrócić uwagę.

 

P.P.S.

Czy masz już konto Partner Pro?

Jeśli nie, to kliknij TUTAJ i zobacz jak zbudować 5-cyfrowy biznes w zaciszu własnego domu…

 

 

[/wms_protected]

(Visited 139 times, 1 visits today)