Rozliczanie PIT-u przez internet staje się coraz bardziej popularne. Programy do wysyłki wniosków online są łatwe w obsłudze, a do tego pomagają nam zaoszczędzić sporo czasu. O czym warto pamiętać, kiedy rozliczamy się z podatku w ten sposób?

Programy do rozliczania PIT-u przez internet są intuicyjne, wobec czego cieszą się rosnącym zainteresowaniem podatników. Cały proces przebiega wyjątkowo szybko, a to wszystko bez wychodzenia z domu. Jednak żeby skutecznie wypełnić zeznanie podatkowe, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Co jest potrzebne do wypełnienia PIT-u online?

Na początek sprawdźmy, czy mamy wszystko do uzupełnienia naszego zeznania podatkowego za 2019 rok. Podstawą będzie oczywiście PIT-11, jaki otrzymują od swojego pracodawcy wszyscy podatnicy, którzy na co dzień pracują na umowę o pracę.

To dane z tego formularza są niezbędne, żeby wygenerować PIT-37, który trafia do Urzędu Skarbowego. Wysyłając PIT online, potrzebujemy też dokumentów za ubiegły rok, zazwyczaj PIT-u 37 za 2018 rok. Suma przychodu będzie bowiem niezbędna w celu potwierdzenia, że sami wypełniamy tegoroczny wniosek.

Oprócz tego warto mieć przy sobie dowód osobisty, żeby uzupełnić dane osobowe, w tym numer PESEL. Jeżeli korzystamy z ulgi prorodzinnej, potrzebne będą też dane dzieci. Niektórzy z nas obawiają się wypełniania wniosków online, kiedy do rozliczenia mają więcej niż jeden PIT.

Nie powinniśmy jednak się tego obawiać, ponieważ programy do PIT-ów online dostosowane są różnych ewentualności. Dotyczy to również rozliczania się wspólnie z małżonkiem.

Jak rozliczyć się z podatku przez internet?

Wysłanie wniosku do urzędu drogą internetową nie jest skomplikowane. Większość programów do rozliczeń online jest bardzo intuicyjna i pomaga przejść przez kolejne kroki nawet podatnikom, którzy nie mają doświadczeniu w rozliczaniu podatków.

Często możemy natknąć się na specjalny kreator, który przeprowadza nas przez poszczególne rubryki, podpowiadając, jaką wartość należy wpisać w danym miejscu. Na szczęście pola na wszystkich drukach PIT są numerowane, dlatego wystarczy podążać za instrukcją, aby skutecznie wypełnić swoje zeznanie podatkowe za ubiegły rok.

Ulgi i odliczenia

Ważnym krokiem podczas wypełniania każdego PIT-u jest możliwość z korzystania z różnego rodzaju ulg. Wśród najpopularniejszych są ulga prorodzinna, która przysługuje wszystkim rodzicom dzieci w wieku szkolnym.

Przy wysyłce formularza nie musimy załączać żadnych dokumentów związanych z dziećmi, jednak w razie kontroli z Urzędu Skarbowego, powinniśmy posiadać w domu akt urodzenia lub zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka. Maksymalnie dwa lata z rzędu możemy skorzystać z ulgi internetowej, odliczając sobie od podatku kwotę, którą wydaliśmy na dostęp do sieci.

Coraz bardziej popularna jest też ulga termomodernizacyjna, czyli wydatki poniesione na ocieplanie naszego domu. Jedną z nowości ostatnich lat jest też możliwość odliczenia kwoty wpłaconej na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Odliczenie 1% podatku

Osobne miejsce należy poświęcić możliwości odliczenia 1% podatku i przekazania go na Organizację Pożytku Publicznego (OPP). Odliczenie 1% podatku możliwe jest w Polsce od 2004 roku. W myśl ustawy, możemy przekazać część podatku, który trafiłby do urzędu na rzecz różnego rodzaju stowarzyszeń czy fundacji.

Ten gest nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami, ponieważ nie jest traktowany jako darowizna czy inna forma wsparcia. Aby przekazać 1% podatku na rzecz OPP, wystarczy uzupełnić odpowiednie pole numerem KRS.

 

(Visited 36 times, 1 visits today)