Zacieranie się granic między życiem zawodowym a sferą osobistą sprawia, że coraz częściej szukamy rozwiązań, które ułatwiają funkcjonowanie we współczesnym świecie. Odpowiedzią na ten proces jest m.in. idea work life integration, zakładająca, że świat prywatnych i świat służbowych obowiązków powinny się przenikać i tworzyć całość. Nie ma tu więc miejsca na podziały, a prym wiedzie naturalna integracja.

Czym jest work life integration?

W ostatnich latach wiele mówiło się o rozgraniczaniu obowiązków służbowych i życia prywatnego. Taką postawę tłumaczono m.in. korzystnym wpływem na zdrowie czy możliwością odpoczynku. Na popularności zaczęła jednak zyskiwać inna idea – work life integration – polegająca na przenikaniu się tych sfer, bez potrzeby tworzenia sztucznych podziałów czy ścisłych granic.

Coraz więcej pracodawców pozwala swoim pracownikom na wykonywanie prywatnych telefonów (według raportu Gumtree.pl „Aktywni + Praca w życiu, życie w pracy” robi tak 22% zatrudnionych) czy odbieranie przesyłek w godzinach pracy (z wcześniej wspomnianej publikacji wynika, że jest to 16% badanych).

Koncepcja work life integration umożliwia pracownikom kreatywne korzystanie z przerwy i gwarantuje komfortowe miejsce do odpoczynku od pracy. Przykładem takich działań są, chociażby specjalne strefy relaksu, takie jak ta w polskiej firmie odzieżowej LPP (na środku jednego z pomieszczeń w firmowym Fashion Lab w Gdańsku stoi… żywe drzewo), możliwość pomagania poprzez wolontariat pracowniczy oraz atrakcyjne benefity.

Dla preferujących ten model pracy osób niejednokrotnie dużo lepszym rozwiązaniem są jej niestandardowe godziny, wpływające pozytywnie na produktywność i pomysłowość.

Dlaczego warto wprowadzić w życie tę ideę?

Obecnie idea work life integration cieszy się sporym zainteresowaniem. Wszystko za sprawą rozwoju technologii oraz aplikacji internetowych, a także braku sztywnych podziałów i budowania rodzinnej atmosfery w firmach.

Wybierając np. pracę w LPP lub innych renomowanych przedsiębiorstwach, można liczyć na dużo większą elastyczność i swobodę, a zatrudnienie w tego typu miejscach obejmuje najczęściej wspólne wyjścia integracyjne, służbowe wyjazdy czy świąteczne spotkania, dzięki którym można nawiązać bliższy kontakt ze współpracownikami i przełożonymi.

Tę ideę warto wprowadzić również ze względu na możliwość wykonywania w pracy pilnych obowiązków prywatnych i ustalenia nieszablonowego grafiku, umożliwiającego niekiedy pracę w godzinach wieczornych. Najlepsze rezultaty takiego podejścia są widoczne wtedy, kiedy już na początku stworzymy sobie hierarchię potrzeb oraz listę celów do zrealizowania, a następnie stopniowo wprowadzimy nowe metody w życie.

Jakie są wady i zalety tego zjawiska?

Wśród plusów work life integration można wyróżnić m.in. sporą niezależność, dzięki której w godzinach pracy bez problemu można wykonać ważny telefon czy zamówić przesyłkę na adres miejsca pracy.

Idea integracji życia zawodowego i prywatnego zdecydowanie polepsza relacje ze współpracownikami i przełożonymi, co przekłada się na rodzinną atmosferę w firmie i większą wyrozumiałość.

Niestety, ta koncepcja nie jest idealna i niesie za sobą pewne ryzyko – może ona negatywnie wpłynąć na organizację dnia i sprawić, że przez większość wolnego czasu będziemy pracować i odpisywać na służbowe wiadomości (według wcześniej wspomnianego raportu portalu Gumtree.pl praca w czasie prywatnym u 28% badanych polega na odbieraniu telefonów i odbieraniu wiadomości od współpracowników, a 17% używa prywatnego auta do celów służbowych).

Eksperci podpowiadają, że aby uniknąć dezorientacji, trzeba znaleźć równowagę – prywatne zadania nie powinny utrudniać pracy, a wykonywanie obowiązków zawodowych nie może wiązać się z brakiem odpoczynku.

(Visited 191 times, 1 visits today)