Praca freelancera, jak każda inna, ma swoje blaski i cienie. Do tych pierwszych zdecydowanie można zaliczyć nieograniczone możliwości związane z pozyskiwaniem zleceń. Możemy zatem realizować projekty dla klientów z Wielkiej Brytanii, Niemiec, USA czy Indii, nie ruszając się z domu. Praca dla zagranicznych klientów zazwyczaj wpływa pozytywnie nie tylko na nasze portfolio, ale również na zyski. A może wpływać jeszcze lepiej, jeżeli zadbamy o korzystną wymianę waluty.

 

Zarabiaj w dolarach

Dolary, euro, funty czy korony – jeżeli wynagrodzenie w obcej walucie otrzymujemy bezpośrednio na polskie konto bankowe, wysokość ostatecznej kwoty jest w pewnym stopniu uzależniona od aktualnego kursu obowiązującego w danym banku. A kursy walut w bankach, jak wiadomo, nie są najatrakcyjniejsze dla klientów, ze względu na wysokie spready, czyli różnice pomiędzy kursami kupna i sprzedaży. W związku z tym freelancerzy, którzy często współpracują z zagranicznymi klientami, mogą pokusić się o otwarcie rachunku walutowego, np. w dolarach czy euro. Dzięki temu odcinamy się od bankowej marży za przewalutowanie i otrzymujemy taką kwotę, jakiej oczekiwaliśmy, po czym możemy wymienić ją na złotówki w dowolnym momencie, po znacznie lepszym kursie.

Jak zyskać na wymianie?

Posiadając konto walutowe, możemy wymieniać walutę poza bankiem, korzystając ze społecznościowych platform wymiany walut lub z kantorów internetowych. W przypadku walutowych serwisów społecznościowych kursy ustalają sami użytkownicy – możemy zatem dodać swoją ofertę i dokonać wymiany bezpośrednio z innym userem. Natomiast e-kantory oferują swoim klientom o wiele niższe spready niż w bankach (niekiedy nawet o kilka procent) oraz kursy bardziej zbliżone do średniego kursu NBP.

Konkretne korzyści

Na pojedynczej transakcji w e-kantorze możemy zarobić nawet o kilkadziesiąt złotych więcej (lub kilkaset, przy wymianie większej sumy) niż w banku. Zanim zdecydujemy się na wymianę, warto sprawdzić, ile konkretnie zyskamy w przypadku danej kwoty w porównaniu do wybranego banku. Wiele e-kantorów udostępnia tzw. kalkulatory korzyści, przy pomocy których możemy obliczyć nasz zysk według aktualnych kursów. Przykładowo, jeżeli zamierzamy sprzedać 1500 EUR, w największym polskim banku (o dość niskim spreadzie) możemy uzyskać kwotę 6 511,20 PLN (kurs: 4,3408), natomiast w kantorze internetowym – 6 650,40 PLN (kurs: 4,4336), a więc zarobiliśmy na tej transakcji 139,21 PLN (wyliczenie w oparciu o kalkulator korzyści na https://internetowykantor.pl/ i kursy z dnia 05.07.2016).

Szybka transakcja

Wymiana waluty przez internet to zazwyczaj kwestia kilkunastu minut (choć oprócz tego należy pamiętać o czasie oczekiwania na przelew, który jest uzależniony m.in. od tego, o której godzinie zlecamy wymianę i w jakim banku posiadamy rachunek docelwy). Chcąc wymienić np. euro na złotówki, najpierw wykonujemy przelew z konta walutowego na konto e-kantoru. Kiedy otrzymamy potwierdzenie zaksięgowania przesłanej kwoty, możemy zaakceptować transakcję wymiany. I to właściwie wszystko z naszej strony – ostatni krok tej operacji należy do e-kantoru, który przesyła przewalutowaną kwotę na nasze konto złotówkowe.

Autor wpisu:

Specjalista budowania MLM online ( marketingu sieciowego przez internet ). Współzałożyciel Grupy Marketingowej BB Elite Club. Szkolę w Akademii Nowoczesnego Marketingu GVO. Jestem tu by szkolić i pomagać naszym partnerom osiągnąć sukces.

http://wojciechwesolowski.pl/

(Visited 180 times, 1 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu