Deklaracja PIT-28 – jak i do kiedy ją złożyć? Sprawdź!

Osoby, które rozliczają się z Urzędem Skarbowym w formie ryczałtu muszą składać deklarację PIT-28. Jeżeli należysz do jednej z tych osób, prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą lub masz dochody z tytułu najmu, czy dzierżawy – czeka na Ciebie składanie tej deklaracji. Chcesz wiedzieć, czym dokładnie jest PIT-28? Może chciałbyś się dowiedzieć, jakie daty obowiązują, jeśli chodzi o składanie tej deklaracji? W tym artykule się tego dowiesz! Poznasz także najprostszy sposób na jej złożenie.

1. Czym jest pit 28?

2. Kto powinien wypełnić pit 28 za rok 2020?

3. Rozliczenie PIT-28 online: jak to zrobić?

4. PIT 28 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Zastanawiasz się, jak złożyć PIT 28 online? To naprawdę proste, szybkie i bezpieczne! Wystarczy, że poznasz stronę, na której możesz to zrobić. Wszystkiego dowiesz się pod wskazanym kilka chwil temu linkiem. Jeżeli jednak wolisz się zatrzymać, przeczytać artykuł i dowiedzieć się kilku ciekawych informacji na temat tego PIT-u zapraszamy do czytania!

Czym jest PIT 28?

Zaczniemy od podstaw, czyli czym jest PIT 28? To dość proste, jak każda deklaracja podatkowa, ma za zadanie uświadomić Urząd Skarbowy o Twoich dochodach i przychodach. Nic dziwnego, urząd ten od lat chce wiedzieć o zarobkach Polaków z kilku ważnych powodów. W przypadku tej deklaracji, mogą ją składać przede wszystkim właściciele pozarolniczych działalności gospodarczych, ale nie tylko, o czym dowiesz się nieco później. PIT 28 gwarantuje możliwość rozliczeń poprzez ryczałt ewidencjonowany. Aby składać tą deklarację musisz więc być na ryczałcie. Jak to zrobić? Zgłoś to odpowiednim wnioskiem do Urzędu Skarbowego w dniu założenia działalności lub najpóźniej w dniu pierwszego dochodu. Jeżeli już płaciłeś podatek z tego tytułu i tak musisz ponawiać wnioski, za każdym razem 20 stycznia, jeśli w następnym roku także masz zamiar rozliczać się w ten sposób.

Kto powinien wypełnić PIT 28 za rok 2020?

Już wiesz, że są to osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą indywidualnie. Mogą to jednak być również właściciel spółek jawnych i cywilnych. Na tym się jednak nie kończy, z opodatkowania ryczałtem korzystają także osoby uzyskujące dochód z tytułu najmu, dzierżawy, poddzierżawy, podnajmu, czy innych umów tego typu. Tak naprawdę to tyle, inne podmioty gospodarcze muszą składać nieco inne deklaracje. Nie o tym jednak chcemy porozmawiać w tym artykule.

Rozliczenie PIT-28 online: jak to zrobić?

Jeśli chcesz rozliczyć PIT-28 online mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Będzie to najprostszy i prawdopodobnie najszybszy sposób, na jaki mogłeś postawić. Nie musisz obawiać się kolejek, długich terminów, nie musisz także stresować się tym, że zabraknie Ci czasu na złożenie deklaracji. Wystarczy program do PIT online, jaki znajdziesz pod wskazanym linkiem. Czeka na Ciebie dokładnie 15 kroków, każdy odpowiednio opisany, dzięki czemu możesz mieć pewność, że unikniesz błędu w trakcie wypełniania deklaracji. Zyskasz więc nie tylko czas, bo samo wypełnienie w ten sposób nie zajmie Ci sporej ilości czasu, oszczędzisz także pieniądze, bo zrobisz to sam!

PIT 28 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Datę możesz znaleźć na przykład w programie PIT PRO, który znajduje się na podanej kilkukrotnie już stronie w tym artykule. Przeważnie jest to 15 lutego – początek i ostatni dzień lutego – koniec. W roku 2021 będzie to 28 dzień lutego. Musisz także pamiętać, że datą, do której powinieneś składać wnioski o przyznanie możliwości rozliczania się przez ryczałt jest 20 stycznia. Wiedz także, że jeśli Twoje dochody w roku 2020 przekroczyły 150 tysięcy euro, nie będziesz miał możliwości w 2022 roku rozliczać się za 2021 deklaracją PIT-28. Nie będziesz bowiem korzystał z formy opodatkowania, jaką jest ryczałt.

 

(Visited 136 times, 1 visits today)