Warto zaznaczyć, że zawód fizjoterapeuty od marca ubiegłego roku został oficjalnie zaklasyfikowany do zawodów o charakterze medycznym, co ma kolosalny wpływ na status tej profesji w kontekście całej służby zdrowia, a szczególnie relacji z lekarzami i co najważniejsze – samymi pacjentami.

Zastanówmy się, jakie konkretne aspekty uległy zmianie na przestrzeni ostatniego roku. Na początku jednak odpowiedzmy sobie na dość powszechne pytanie: czy zawody fizjoterapeuty i masażysty to to samo ? Pomocy udzielą nam fachowcy z agencji pracy dla fizjoterapeutów.

Podobieństwa? raczej różnice – pozytywne dla obu stron.

Każdy praktyk zawodu medycznego zdaje sobie sprawę, że nieodpowiednia postawa ciała wpływa źle na aspekty zdrowotne, społeczne oraz estetyczne. Skupiając się jednak na tych najważniejszych, czyli anatomicznych, kiedy już pojawią się problemy wynikające na przykład z długotrwałego siedzącego trybu pracy w nieodpowiedniej pozycji, do jakiego specjalisty powinniśmy się udać ?

Fizjoterapeuta zajmuje się:

Leczeniem schorzeń powstałych w wyniku uprawiania sportów w tym najczęściej różnego rodzaju kontuzji, ale nie tylko. Dziedziny w których z powodzeniem działają fizjoterapeuci to: neurologia, ortopedia, traumatologia, geriatria, pediatria. Głównym celem jego pracy jest poprawa sprawności fizycznej pacjenta, walka z bólem i ograniczeniami ruchowymi. Najczęściej do fizjoterapeuty zgłaszają się osoby z bólem stawów czy kręgosłupa. Inną grupą osób korzystających z fizjoterapii są pacjenci po udarach, z niedowładem kończyn lub tułowia. Fizjoterapeuci pracują też z osobami po amputacji kończyn pomagając pacjentom w adaptacji do funkcjonowania z protezą. Czasami działania prowadzone w ramach fizjoterapii mają na celu profilaktykę czy po prostu zwiększenie wydolności w czasie wysiłku, dlatego fizjoterapeuci często wspierają sportowców od strony medycznej w odniesieniu konkretnych rezultatów sportowych.

Ciekawostka: Wakat na stanowisku fizjoterapeuta w znanej drużynie sportowej np. w Manchester United jest na wagę złota, ale przy odpowiednim wysiłku – osiągalny.

Masażysta zajmuję się:

jak sama nazwa wskazuje- wykonywaniem masaży. Chociaż w przypadku masażysty ścieżka edukacji jest znacznie krótsza, on też nabywa wiedzę z zakresu anatomii, biologii oraz fizjologii. Osoba na tym stanowisku zna różne techniki i metody masażu oraz stosuje je w zależności od na przykład możliwości technicznych czy stanu pacjenta. Ukończenie podstawowej ścieżki edukacji uprawniającej do aktywnego wykonywania zawodu sprawia, że z powodzeniem może zajmować się masażem: klasycznym, sportowym, leczniczym, kosmetycznym, relaksacyjnym, izometrycznym oraz drenażem limfatycznym. Masażysta posiada również możliwość ukończenia dodatkowych kursów umożliwiających pozyskanie certyfikatu.

Jest wiele osób, które po zakończeniu kierunku fizjoterapii dodatkowo doszkalają się z zakresu masażu, jak również nie brakuje osób, które po uzyskaniu tytułu masażysty, starają się wykonać kolejny krok w kierunku ukończenia studiów wyższych już jako fizjoterapeuta. Jest wiele różnych zawodów, akurat te dwa mogą a nawet muszą uzupełniać się na zasadzie synergii.

KIF – Czyli Krajowa Izba Fizjoterapeutów

Wracając do tematu zmian prawnych na przestrzeni ostatniego roku, przypomnijmy projekt ustawy o zaklasyfikowaniu zawodu fizjoterapeuty do kategorii medycznych.

Projekt trafił do Parlamentu już w 2015 r. spotykając się z jednej strony z entuzjazmem, z drugiej strony jednak napotykając na falę krytyki, szczególnie ze strony lekarzy, którzy byli przeciwni niektórym aspektom ustawy, między innymi możliwości prowadzenia przez fizjoterapeutę badania diagnostycznego. Oczywiście projekt dotyczył o wiele szerszego zakresu. Fizjoterapeuta od marca 2017 roku poza diagnostyką może również kwalifikować, planować, prowadzić kinezyterapię oraz fizykoterapię.

Fizjoterapeuta może także nie zgodzić się z oświadczeniem lekarza lub prosić o uzasadnienie jego zalecenia. Takie decyzje może podjąć na podstawie zapoznania się z dokumentacją medyczną pacjenta, do której od teraz ma również pełen wgląd.

Ciekawostka: Z powodu bardzo dużej ilości chętnych przesyłających swoje wnioski do KIF, ustawa jest objęta okresem przejściowym co sprawia, że fizjoterapeuci nieposiadający jeszcze potwierdzenia prawa wykonywania zawodu z Krajowej Izby Fizjoterapeutów, będą mogli pracować do końca maja 2018 r. na poprzednich zasadach prawnych.

Ważne: Po tym czasie, jeżeli ktoś będzie praktykował zawód nie posiadając jeszcze prawa wykonywania zawodu wydawanego przez KIF może ponieść karę w formie grzywny lub, co gorsza, być obciążony karą pozbawienia wolności.

Autor wpisu:

Specjalista budowania MLM online ( marketingu sieciowego przez internet ). Współzałożyciel Grupy Marketingowej BB Elite Club. Szkolę w Akademii Nowoczesnego Marketingu GVO. Jestem tu by szkolić i pomagać naszym partnerom osiągnąć sukces.

http://wojciechwesolowski.pl/

(Visited 156 times, 1 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu