Rozpoczęcie swojej własnej działalności zazwyczaj związane jest z wieloma planami. Dla wielu osób posiadanie własnego biznesu jest spełnieniem marzeń. Ostatecznie jednak nie zawsze okazuje się, że bycie swoim własnym szefem jest tak łatwe, jak wydawałoby się na początku.

Każdy właściciel działalności gospodarczej musi bowiem zmierzyć się z wieloma obowiązkami, które nie zawsze są możliwe do realizacji. Dodatkowo zmieniające się przepisy powodują, że prowadzenie firmy staje się coraz to trudniejsze. Dodawane są bowiem zapisy na temat tego jakie opłaty powinny być wpłacane do ZUSu i innych instytucji państwowych, co zazwyczaj prowadzi do znacznego ograniczenia uzyskiwanych dochodów.

Ostatecznie zatem może się okazać, że nie można już dłużej prowadzić swojej firmy ponieważ brakuje na to pieniędzy. Wtedy to konieczne okazuje się zamknięcie działalności gospodarczej.

Samo założenie firmy jest stosunkowo proste, przynajmniej jeżeli chodzi o etap jej wpisu do ewidencji działalności. Jednakże zamknięcie działalności gospodarczej oznacza już rozwiązanie wszystkich umów jakie były zawarte podczas trwania pracy firmy. Jest to więc proces, który wymaga starannego przygotowania i może być związany z dużym stresem. Warto zatem dowiedzieć się najpierw jakie formalności na pewno należy spełnić.

Jednym z podstawowych obowiązków każdej osoby, która pragnie zakończyć działalność swojej firmy jest zgłoszenie tego faktu do CEIDG. Dzięki temu można wykreślić firmę z listy. Należy to zrobić w ciągu 7 dni od momentu w którym faktycznie zaprzestało się pełnić usługi. Obecnie możliwe jest zgłoszenie zakończenia pracy firmy z wykorzystaniem formularza online.

Jest to wygodne rozwiązanie z którego korzysta coraz to więcej przedsiębiorców. Tym co warto wiedzieć jest to, że po złożeniu wniosku do CEIDG, ZUS jest kolejną instytucją, która jest automatycznie powiadamiana o intencji zamknięcia danej działalności.

Generowany jest wtedy druk ZUS ZWPA, a także następuje wyrejestrowanie z listy płatników składek.

Bardzo ważne jest także odpowiednie rozliczenie z Urzędem Skarbowym. Wymaga to sporządzenia spisu z natury, a także opracowania wykazu składników majątku firmy. Jak zatem widać, zamknięcie działalności gospodarczej jest procesem wieloetapowym.

Należy się przy tym uzbroić w cierpliwość i pamiętać o tym, aby być dokładnym. Precyzyjne przygotowanie wszystkich wymaganych dokumentów gwarantuje, że nie pojawią się żadne dodatkowe problemy i można będzie zakończyć działanie firmy bez dalszej walki z biurokracją.

(Visited 12 times, 1 visits today)