Wykorzystanie rozwiązań informatycznych ma ważne znaczenie dla rozwoju biznesu oraz pozwala dynamicznie reagować na ciągle zmieniające się na rynku warunki. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na outsourcing informatyczny. Na czym polega i jakie korzyści się za nim kryją?

Czym jest outsourcing IT?

Proces outsourcingu w dużym uproszczeniu polega po prostu na wykorzystaniu zasobów z zewnątrz. Outsourcing IT może przybierać różne formy. Często spotkamy się więc z takimi rozwiązaniami, jak:

  • outsourcing sieci komputerowych
    Obsługa systemów informatycznych, a dokładniej utrzymanie takiej infrastruktury może być dla przedsiębiorstw sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli prowadzą one na tym polu rozbudowaną działalność. Zajmowanie się tą kwestią na własną rękę, wiązałaby się z koniecznością zatrudnienia specjalistów, którzy swoje działania scentralizowaliby na opiece nad sprzętem oraz kontrolowaniu działania systemów finansowych, księgowych lub tych, odpowiedzialnych za przetwarzanie danych osobowych klientów i partnerów firmy.
  • outsourcing centrów danych
    Taka usługa sprawdzi się w przypadku firm, które mają ogromne potrzeby, ale jednocześnie nie chcą inwestować środków we własny sprzęt. W efekcie korzystają z zewnętrznych przestrzeni – serwerowni. Te miejsca wypełnione są urządzeniami o ogromnej mocy obliczeniowej, a nad ich poprawnym działaniem czuwają wyspecjalizowani eksperci.
  • outsourcing usług internetowych
    Z tym rodzajem outsourcingu można spotkać się najczęściej. We współczesnym świecie wymierne korzyści z takich usług może czerpać właściwie prawie każde przedsiębiorstwo, niezależnie od wielkości czy branży, w której działa. Aby sprawnie zarządzać aplikacjami i obsługą usług internetowych, konieczne jest powołanie specjalnego działu IT. Branża przedsiębiorstwa może być tematycznie jednak bardzo odległa od zagadnień informatycznych, przez co może ono po prostu nie chcieć “wziąć na siebie” kompletowania takiej załogi. Oprócz braków w wiedzy i w kompetencjach, przeszkodą może być też po prostu brak budżetu. W końcu usługi tego typu trzeba będzie jeszcze utrzymać. W efekcie wielu firmom po prostu bardziej opłaca się zlecanie wykonania sklepów, aplikacji, czy stron internetowych na zewnątrz.

Wybierając firmę, która zajmie się takim wsparciem, warto wybierać usługodawców, działających kompleksowo. Takie przedsiębiorstwa jak np. IT Omega z Warszawy, zapewniają między innymi administrację serwerami, stały monitoring sieci oraz pomoc serwisantów.

Doradztwo IT

Wiele podmiotów działających w tej branży oferuje swoim klientom również wsparcie w postaci profesjonalnego doradztwa. Tego typu outsourcing daje więc możliwość korzystania z doświadczenia oraz wiedzy specjalistów, którymi przedsiębiorstwo nie dysponuje.

Profesjonalne zespoły techników i informatyków mają doświadczenia w neutralizowaniu różnego rodzaju problemów. Wszystko dzięki temu, że współpracowali z różnorodnymi klientami. Doradztwo takich usługodawców to często więc dużo większe bezpieczeństwo i lepsze zatroszczenie się o interesy naszego przedsiębiorstwa.

Doradztwo to również wdrożenie szeregu działań zapobiegawczych. Po każdym problemie specjaliści proponują bowiem sposoby, które mają na celu jak najbardziej zmniejszyć ryzyko, że do kłopotu dojdzie kolejny raz. Taka strategia sprawia, że firma działa efektywniej i skuteczniej. Jej pracownicy oraz klienci mogą korzystać ze skutecznych rozwiązań, co bezpośrednio wpływa również na stopniowe osiąganie przewagi konkurencyjnej na rynku.

(Visited 79 times, 1 visits today)