wyznaczanie celowWyznaczanie celów jest integralną częścią życia każdego człowieka, który pragnie coś osiągnąć. Zazwyczaj robimy to świadomie i dążymy do osiągnięcia sukcesu wcześniej wyznaczoną ścieżką.

Z artykułów na moim blogu (link znajdziesz w stopce) dowiedziesz się jak realizować cele i jakie metody najlepiej wykorzystywać. Polecam również lekturę poniższego artykułu, który pokaże Ci jakie korzyści płyną z wyznaczania celów korzystając z metody smart.

Wyznaczanie celów jest aż tak ważne?

Pewnie nie jedna osoba mówiła Ci jak ważne w życiu jest codzienne ustalanie planu działania, czy to na jeden dzień, miesiąc czy cały rok. Większość z nas na pewno nie stosuje się jednak do tej zasady. Człowiek jest z natury istotą leniwą, która woli żyć chwilą.

Po co z góry rozmyślać, projektować i przewidywać. Nikt bowiem i tak nie jest w stanie przeczuć co zdarzy się kolejnego dnia. Człowiek nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest ustalanie celów i priorytetów dopóki nie uświadomi sobie jakie psychologiczne konsekwencje może mieć taki proces w jego życiu.

Ustalanie celów to nawyk, który niestety ale trzeba w sobie wykształcić. To proces, który należy nieustannie powtarzać by stał się naszą codzienną rutyną. Zobaczmy teraz jakie żniwa może zbierać codzienne ustalanie celów.

Po pierwsze, definiując swoje cele masz szansę ma pobudzenie swojego rozwoju osobistego.  Człowiek ma ambicje po to, by dokonać w swoim życiu pewnego rodzaju rewolucji. Wszelkie zmiany i modyfikacje w naszym umyśle powodują, że stajemy się bardziej energiczni i skorzy do podejmowania nowych wyzwań. Wyznaczanie celów z góry, pomoże Ci dostrzec pozytywną stronę życia, świetlaną przyszłość, która czeka na Ciebie na końcu ścieżki.

Pobudzisz emocjonalną stronę Twojej osobowości do działania, a może przy okazji uświadomisz sobie, że drzemią w Tobie, niewykorzystane do tej pory, pokłady nowych umiejętności, dzięki którym osiągnięcie celu stanie się proste i przyjemne?

Po drugie, wyznaczanie celów zmienia Cie i stajesz się bardziej odpowiedzialny za siebie i swoje czyny. Cele to nie jest bowiem spisanie przypadkowych reguł działania ale dobrze przemyślane obowiązki, które mają zaowocować osiągnięciem zarysowanego planu.

Kiedy cele są konkretne, jasno określone i zgodne z Twoją pasją, jest to idealny moment by wziąć odpowiedzialność za swoje życie i powiedzieć sobie: „ tak, jestem gotowy na podjęcie tych kroków i mam zamiar je skrupulatnie realizować”. Wyznaczanie celów powoduje, że rozważniej myślimy o sobie i swoim otoczeniu, podejmujemy działania mądrze i rozsądnie.

Co jeszcze da mi wyznaczanie celów?

wyznaczanie celówWyznaczanie celów powoduje, że podejmowane działania mają charakter bardziej ukierunkowany na osiągnięcia. Bez tego nasze poczynania są bezwartościowe i chaotyczne.

Poza tym bez wyznaczonych celów człowiek jest leniwy, woli skupiać się na przyjemnościach, a nie na konkretnych obszarach swojego życia, które w danym momencie powinny być uznane za efektywne i skuteczne.

Koncentrując się na celu masz większą szanse na powodzenie, wszystkie bowiem Twoje myśli, zachowania i nawyki prowadzą do jednego – realizacji ambicji.

Kolejną korzyścią z ustalania celów jest po prostu, podejmowanie lepszych i przemyślanych decyzji. Skupiając się na wyznaczonej ścieżce działania i punkcie docelowym z czasem, na pewno zauważysz, że polepszyła się Twoja umiejętność podejmowania właściwych decyzji. Taka kompetencja rozjaśni Ci dalszą drogę postępowania, pokaże co jest dla Ciebie ważne, a co nie. 

Pamiętaj również, że ustalanie celów wiąże się z przemyśleniem priorytetów. Ważne,  byś był w stanie określić co w danej chwili wymaga podjęcia natychmiastowych kroków, a co można odsunąć na dalszy plan. Taka hierarchia daje możliwość skupienia się na długoterminowych celach i pomaga efektywnie zarządzać dysponowanym czasem.

 

Wyznaczanie celów ułatwia życie

Środowisko i otoczenie ma ogromny wpływ na życie człowieka. Bez naszych celów osobistych jesteśmy podatni i sterowani przez decyzje innych, których poglądy i zachowania mogą znacząco zmieniać kierunek naszego postępowania.

Nie jesteśmy w stanie kontrolować każdego aspektu swojego życia od A do Z, możemy jednak postarać się by nasze zamysły i plany wiodły prym w codziennym działaniu, a nie były kierowane przez intencje i zachcianki innych. Nie pozwól żeby ludzie decydowali o Twoich losach. Kontrolując zmiany w swoim życiu zaczniesz podejmować bardziej rozważne decyzje, oparte o własne cele, a nie aspiracje innych.[wms_protected]

            Jasne i klarowne wyznaczanie celów to jeden z podstawowych bodźców motywujących. Mając w życiu punkt docelowy masz poczucie misji. Spełniasz swoje marzenia i dążysz do realizacji zadania, które innym może wydawać się nie wykonalne. Wyznaczając cele przede wszystkim udowadniasz sobie, że w życiu wszystko jest możliwe i osiągalne jeśli się tylko tego bardzo pragnie.

 

Baw się dobrze!

Artur Wiktor

Artur Wiktor

 

PS

Zanim pojawi się kolejna częśćartykułu na temat wyznaczania

celów, zapraszam do lektury bloga “Skuteczna Dźwignia Zarobkowa

 

[/wms_protected]

Autor wpisu:

Człowiek bardzo energiczny, niepoprawny optymista. Od kilku lat zajmuję się Marketingiem Internetowym. Nabyte doświadczenie chętnie przekazuję innym, i pomaga im w odniesieniu upragnionego sukcesu. Po więcej zapraszam na : http://arturwiktor.eu/o-arturze/

(Visited 278 times, 1 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu