Oprogramowanie klasy WMS przeznaczone do zarządzania magazynem niesie ze sobą szereg korzyści. W czym może pomóc Twojej firmie?

Czym jest oprogramowanie WMS?

Magazynowy system informatyczny (ang. Warehouse Management System), czyli w skrócie WMS to program dedykowany do zarządzania magazynami. Stosowany jest on w logistyce, ale nie tylko w dużych centrach logistycznych i magazynach, lecz też w sektorze mniejszych i średnich firm dysponujących własnym zapleczem magazynowym.

Systemy WMS oferują swoim użytkownikom dostęp do gamy narzędzi, z którymi można łatwiej planować i koordynować prace magazynowe. Jest to rodzaj oprogramowania wysoko wyspecjalizowanego, które pod kątem dostępnych narzędzi odpowiada indywidualnym potrzebom obszaru magazynowego.

Przeznaczony do obsługi magazynu program WMS może być elementem większego systemu informatycznego poprzez przeprowadzenie jego integracji. Dzięki temu może on usprawnić działanie całego przedsiębiorstwa.

Przykładowe wykorzystanie oprogramowania WMS w praktyce

Za pomocą programów WMS można efektywnie prowadzić gospodarkę magazynową, redukując związane z nią koszty oraz oszczędzając czas. To również skuteczny sposób, by wyeliminować błędy, jakie mogą pojawić się w związku z prowadzeniem magazynu.

Problemy ze znalezieniem towaru

Często zdarza się, że towar w magazynie nie jest możliwy do znalezienia. Jest to głównie efekt braków w zamówieniach lub też nieodpowiedniego rozmieszczenia towaru na półkach magazynowych, co utrudnia jego wyszukanie.

Takim problemom zapobiega program WMS. Przy wprowadzaniu towaru do magazynu wystarczy zeskanować jego kod kreskowy (albo przygotować własną etykietę), a następnie wprowadzić dane do bazy. Towar może automatycznie otrzymać też właściwe dla niego miejsce, aby w razie potrzeby magazynier mógł łatwo go zlokalizować.

Kompletowanie zamówień jest czasochłonne

Praca w magazynie powinna być zoptymalizowana, aby oszczędzać czas potrzebny na zebranie wszystkich produktów. Gdy w magazynie nie stosuje się odpowiednich narzędzi wspierających kompletację, może być ona bardzo pracochłonna.

W tym przypadku system WMS współpracujący z kolektorami danych pozwala na błyskawiczne wykonanie kompletacji. Kolektor pokazuje lokalizację konkretnych towarów, a także umożliwia ich skanowanie, by stworzyć pełne zamówienie.

Przygotowywanie dokumentów magazynowych trwa długo

Kolejnym poważnym problemem związanym z działaniem magazynu może być przygotowywanie dokumentów magazynowych. Są one używane przy przyjmowaniu oraz wydawaniu towarów, a także często wymagane w trakcie jego przechowywania.

Program WMS może zautomatyzować procesy związane z przygotowywaniem dokumentów. Za jego pomocą można także zrezygnować z wielu drukowanych dokumentów, a tym samym oszczędzić papier i pieniądze.

Więcej przykładów zastosowania oprogramowania WMS można znaleźć na stronie internetowej systemu PROWMS: https://prowms.pl/system-magazynowy/dlaczego-wms/

Jakie funkcje oferują programy WMS?

Za pomocą oprogramowania klasy WMS użytkownik otrzymuje dostęp do wielu funkcjonalności, aby łatwiej prowadzić wszelkie prace związane z magazynowaniem. Nowoczesne systemy WMS działają nie tylko na urządzeniach stacjonarnych – komputerach PC, laptopach.

Również umożliwiają one instalację na urządzeniach mobilnych – kolektorach danych, a nawet na smartfonach. Pracują wtedy na wspólnej bazie danych, która aktualizowana jest w czasie rzeczywistym. Dzięki temu dają błyskawiczny dostęp do potrzebnych informacji.

Funkcjonalności systemów WMS:

  • przyjmowanie towarów do magazynu – z awizacją lub bez awizacji
  • kontrola asortymentu przez skanowanie albo wybór z listy
  • przeliczanie jednostek
  • odczytywanie kodów wagowych
  • weryfikacja jakościowa – tworzenie atrybutów
  • przyjmowanie nośników jednorodnych i miks
  • obsługa kodów kreskowych
  • tworzenie dyspozycji
  • przypisywanie lokalizacji magazynowej
  • przygotowywanie i drukowanie etykiet

Wart zaznaczyć, że system WMS może zaoferować swoim klientom także wiele innych funkcji w zależności od jego typu oraz wariantu. Wiele programów, na przykład PROWMS, ma kilka wersji, które różnią się pomiędzy sobą zakresem dostępnych narzędzi.

(Visited 75 times, 1 visits today)