Kiedy w polskich domach po raz pierwszy zagościła telewizja, wywołała ogromne emocje. Dziś bardzo różni się od tego, co pamiętają jej pierwsi użytkownicy. Nowoczesne technologie pozwalają uzyskiwać coraz lepsze rezultaty podczas transmisji telewizyjnych i jednocześnie podnoszą komfort oglądania.

Telewizja cyfrowa oferowana obecnie praktycznie każdemu przeciętnemu użytkownikowi zapewnia doskonałą jakość obrazu i płynność przejść między ujęciami. Obecnie wkraczamy więc na zupełnie nowy, nieznany wcześniej poziom rozrywki, jaką gwarantuje XXI wiek. Domowa telewizja, rozumiana teraz na wiele różnych sposobów, wciąż jest popularna, a jej entuzjastów stale przybywa.

Telewizja kablowa dawniej i teraz

Za niezawodną metodę oglądania wybranych kanałów uznawana była niegdyś telewizja kablowa. To w zasadzie nie zmieniło się do tej pory. Przewód podłączony do odbiornika telewizyjnego zawsze dawał pewność, że sygnał dotrze do adresata (tak przynajmniej głosiło powszechne przekonanie).

Telewizja naziemna, obecnie odbierana wyłącznie poprzez sygnał cyfrowy, okazywała się dużo bardziej awaryjna. Przede wszystkim nadajniki często wykazywały sporą wrażliwość na czynniki zewnętrzne, przez co zaczynały szwankować w przypadku kiepskiej pogody.

Dużo osób wybierało również telewizję satelitarną, zwykle spisującą się bez zarzutu w rozmaitych warunkach. Do odbioru sygnału satelitarnego zawsze była jednak potrzebna specjalna antena, a na jej montaż nie każdy mógł sobie pozwolić. Właśnie dlatego większość ludzi zwykle korzystała z dostępnej powszechnie sieci kablowej.

Obecnie telewizja kablowa również święci triumfy, choć przybiera nieco inną postać. Prawdziwym przełomem okazało się wprowadzenie kabli światłowodowych, znacznie przyspieszających przekaz telewizyjny poprzez wykluczenie wszelkich ewentualnych opóźnień możliwych w przypadku nadawania za pomocą zwykłego przewodu.

Obecnie telewizja światłowodowa, podobnie jak Internet, są dostępne u wszystkich większych operatorów sieci telekomunikacyjnych. To właśnie sieć światłowodowa doskonale zastąpiła dawną kablówkę. Jeśli nie ma możliwości poprowadzenia światłowodu, sygnał może być też przekazywany za pomocą sieci Wi-Fi, ta okazuje się jednak nietrwała i bardzo podatna na wszelkie zakłócenia zewnętrzne.

Na co możesz liczyć z obecną telewizją?

Trzeba mieć świadomość, że w dzisiejszych czasach telewizja kablowa niekoniecznie musi się wiązać rzeczywiście z oglądaniem poszczególnych programów za pośrednictwem odbiornika TV. W przypadku, gdy ma się dostęp do Internetu przekazywanego drogą światłowodową, można oglądać telewizję na komputerze stacjonarnym lub laptopie.

Wówczas materiał wideo jest odtwarzany na specjalnych stronach udostępnianych przez poszczególne stacje lub też za pomocą stworzonych do tego celu aplikacji. Można również bez przeszkód korzystać z „telewizji na życzenie”.

Tutaj poszczególne stacje udostępniają materiały wideo wyemitowane na antenie, dzięki czemu użytkownicy mogą bez problemu odtworzyć film lub odcinek serialu, którego nie zdążyli zobaczyć w dowolnej chwili na dowolnym urządzeniu z dostępem do Sieci. Kabel światłowodowy podłącza się zwykle do modemu bądź routera rozdzielającego sygnał na inne sprzęty, rzadziej bezpośrednio do komputera.

(Visited 153 times, 1 visits today)