Jak sama nazwa wskazuje, tablet do rysowania służy przede wszystkim do wykonywania różnego rodzaju grafik. Warto jednak wiedzieć, że jest to o wiele bardziej wszechstronne urządzenie — za jego pomocą możesz również obrabiać zdjęcia, tworzyć efektowne animacje bądź profesjonalne projekty architektoniczne. Sprawdź, jak wybrać tablet graficzny dopasowany do potrzeb.
Do czego służy tablet graficzny?
Tablet graficzny, nazywany także tabletem do rysowania, pełnić może wiele różnych funkcji. W swojej codziennej pracy korzystają z niego osoby zajmujące się grafiką — umożliwia bardziej komfortowe i precyzyjne rysowanie niż myszka komputerowa. Używając ruchów zbliżonych do tych towarzyszących rysowaniu na papierze, uzyskujesz świetne jakościowo grafiki komputerowe.
Z tabletów graficznych korzystają na co dzień również projektanci, architekci, osoby zajmujące się obróbką zdjęć bądź tworzeniem animacji. Specyficznym rodzajem tego urządzenia jest notatnik elektroniczny, niezwykle przydatny np. w przypadku studentów. Umożliwia on sporządzanie notatek podczas wykładów i zapisywanie ich w wersji elektronicznej, a także bezproblemowe dzielenie się zapisanymi treściami z innymi osobami.
Różne rodzaje tabletów graficznych
Na rynku znajdziesz różne typy tabletów do rysowania. Pierwszy rodzaj to tak zwany klasyczny tablet graficzny, czyli specjalna podkładka z powierzchnią roboczą oraz rysik. W tym przypadku konieczne jest podłączenie tabletu do komputera za pomocą USB lub bezprzewodowo — rysujesz na powierzchni roboczej, a efekt pracy widzisz na ekranie komputera (zobacz jak wybrać tradycyjny tablet graficzny).
Jeżeli wolisz widzieć efekt pracy bezpośrednio na tablecie, zdecyduj się na multimedialny tablet graficzny z wyświetlaczem. Pełni on jednocześnie funkcję klasycznego tabletu graficznego oraz dotykowego ekranu; nie musisz podłączać go do komputera, by był w pełni funkcjonalny.
Preferujesz rysowanie w tradycyjny sposób, najpierw na papierze, a dopiero później przejście do obróbki elektronicznej? Dobrym rozwiązaniem okaże się tablet do rysowania przypominający notatnik elektroniczny. Dzięki niemu możesz tworzyć na papierze, a następnie konwertować rysunek do wersji elektronicznej i obrabiać w dowolny sposób.
Jakie wymiary powinien mieć tablet graficzny?
Przy wyborze tabletu graficznego bardzo istotna jest wielkość powierzchni roboczej oraz jej właściwe proporcje. Kluczowe jest tutaj dopasowanie tabletu to wielkości monitora — im mniejsza dysproporcja między rozmiarami tych dwóch elementów, tym bardziej komfortowa praca.
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest tablet w formacie A4. Sprawdzi się w przypadku osób początkujących, które muszą przyzwyczaić się do specyfiki pracy z tym urządzeniem. Zyskasz też dużą powierzchnię rysowania, co jest po prostu wygodne. Bardziej zaawansowane osoby mogą skorzystać z formatu A5, a rozmiar A6 okazuje się nieoceniony, kiedy należy wykonać niezwykle precyzyjny rysunek.
Inne istotne parametry
Wybierając tablet do rysowania, zwróć też uwagę na próbkowanie i czułość nacisku, czyli parametry decydujące o tym, jak dokładne będzie odwzorowanie ruchu oraz siły nacisku rysika — im wyższe parametry, tym lepiej. Dobre odwzorowanie szczegółów uzyskasz tylko przy odpowiedniej rozdzielczości, która powinna wynosić minimum 2000 lpi.
Najnowsze komentarze