Choć powszechnie uważa się, że sklepy działające w modelu subskrypcyjnym m.in. Shopify mają mały potencjał pod względem SEO, warto wiedzieć, że możliwe jest wypozycjonowanie go wysoko w organicznych wynikach wyszukiwania Google. Jak to zrobić?

Shopify a pozycjonowanie

Pozycjonowanie to szereg działań, które podejmowane są w celu osiągnięcia wysokiej pozycji w wyszukiwarkach na dane słowa kluczowe, jak i zbudowanie grona lojalnego klientów danego sklepu.

Nie wszystkie kryteria brane pod uwagę przez roboty Google, jak i ich wzajemne powiązania są jawne, jednak wiemy, że na pozycjonowanie wpływ mają m.in.: wiek domeny, zezwolenie na jej indeksację, struktura, tematyka witryny, zawartość strony, w tym kluczowa jest obecność słów kluczowych w odpowiednim nasyceniu, responsywność, czyli zmiana układu strony w zależności od rozmiaru ekranu (dostosowanie do urządzeń mobilnych i stacjonarnych), szybkość ładowania się witryny czy metadane.

Choć sklep internetowy Shopify ułatwia optymalizacje bloga i witryny warto wiedzieć, że właściwe wypozycjonowanie danej platformy sprzedażowej może nie być łatwym zadaniem, zwłaszcza jeżeli aktualne pozycjonowanie posiada błędy.

W przypadku dłużej funkcjonującego sklepu pierwszym krokiem podjętym przed próbą wprowadzenia niżej opisanych zmian powinien być audyt SEO. Warto jednak podkreślić, że sklep Shopify może bez problemu zdobyć pierwszą pozycję w darmowych wynikach wyszukiwania Google.

Jakie działania wpłyną pozytywnie na pozycjonowanie sklepu Shopify?

Pozycjonowanie sklepu na Shopify to szereg powiązanych ze sobą działań. Specjaliści zalecają, aby w dużej mierze skupić się na optymalizacji karty produktu Shopify. Kluczowymi aspektami są metadane, czyli: opis, tytuł, URL skonstruowane w ten sposób, by odpowiadały na potrzeby klienta, oraz dane strukturalne np. gwiazdki będące oceną produktu.

Ważne są również grafiki, których w sklepie internetowym nie brakuje – powinny być skompresowane oraz posiadać opis alternatywny zawierający słowa kluczowe, ale i opisujący, to co widać na załączonym zdjęciu czy obrazku.

W kwestii pozycjonowania sklepu bardzo istotna jest szybkość ładowania się witryny. Kolejnym z działań, które może mieć bardzo duży wpływ na lepszą widoczność sklepu Shopify w wynikach wyszukiwania jest optymalizacja UX, czyli poprawa odczuć użytkownika związanych z poruszaniem się po stronie.

Pozwala ona nie tylko na uniknięcie porzucenia strony przez klientów, ale i wpływa pozytywnie na widoczność strony w Google. Rozważając kwestie pozycjonowania sklepu Shopify, bardzo ważnym aspektem jest udostępnianie wartościowych treści – na blogu firmowym, w formie podcastów czy filmów.

W kontekście pozycjonowania najważniejsze jest regularne tworzenie ciekawych wpisów z poradami i artykułów. Tekst powinien być łatwy do przyswojenia przez odbiorcę – warto zadbać o nagłówki, akapity oraz boldowanie. Dodatkowo powinien mieć: odpowiednią długość, formę oraz wysycenie frazami kluczowymi.

Ważne dla pozycjonowania sklepu Shopify są także:

  • brak duplikacji treści w obrębie witryny, jak i względem stron konkurencji,
  • zastosowanie przekierowań,
  • wykluczeniu pewnych stron z indeksowania.

W celu właściwego wypozycjonowania sklepu internetowego w sieci warto skorzystać z pomocy profesjonalnych agencji Shopify, które posiadają wiedzę i umiejętności pozwalające także na efektywne zastosowanie technicznego SEO, wprowadzeniem usprawnień w kodzie, poprawę technicznego aspektu działania strony, jak i przebudowę witryny – wszelkie te elementy mają ogromny wpływ na pozycjonowanie sklepu internetowego.

Jakie są zalety pozycjonowania sklepu na Shopify?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, sprowadzanie roli propozycjonowania jedynie do narzędzia pozwalającego na osiągnięcie wysokiej pozycji w wyszukiwarkach jest błędem. Działanie to przynosi także wiele innych wymiernych korzyści wynikających ze zbudowania grona lojalnych klientów.

Pierwszą z zalet pozycjonowania sklepu Shopify jest wzmocnienie pozycji sklepu na rynku oraz wykreowanie jego pozytywnego wizerunku. Dodatkowo warto podkreślić, że wraz z tym oraz wzrostem rozpoznawalności marki będzie ona zdobywać coraz więcej klientów, a sklep będzie coraz bardziej popularny.

Dzięki wzrostowi ruchu na stronie wynikającego z opisanych wyżej powodów firma będzie odnotowywać zwiększoną sprzedaż, a co za tym idzie, wzrosną jej przychody. Właściwie przeprowadzone działania pozycjonerskie przynoszą wielowymiarowe, długoterminowe korzyści.

 

Autor wpisu:

Specjalista budowania MLM online ( marketingu sieciowego przez internet ). Współzałożyciel Grupy Marketingowej BB Elite Club. Szkolę w Akademii Nowoczesnego Marketingu GVO. Jestem tu by szkolić i pomagać naszym partnerom osiągnąć sukces.

http://wojciechwesolowski.pl/

(Visited 67 times, 1 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu