W Polsce brakuje rąk do pracy. Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zatrudnianie osób z zagranicy. Do naszego kraju chętnie przyjeżdżają obywatele naszych wschodnich sąsiadów. Są nam bliscy kulturowo i nierzadko rozumieją nasz język, przez co łatwo można się z nimi komunikować.

Trudny rynek pracy

Polscy pracodawcy zmagają się z problemem braku pracowników. Duża konkurencja na rynku pracy oraz wysokie obciążenia podatkowe nakładane przez państwo sprawiają, że przedsiębiorcy nie radzą sobie zbyt dobrze.

Nie chodzi nawet jedynie o to, że prostych, niewymagających szczególnych umiejętności czy wykształcenia prac, Polacy nie chcą wykonywać. Często jednak zwyczajnie brakuje osób, które zdecydowałyby się pracować za niższe wynagrodzenie.

Pracodawca zaś nie jest w stanie zapłacić więcej z uwagi na konieczność ponoszenia kosztów zatrudnienia. Najbardziej uciążliwe są składki ZUS oraz te na opiekę zdrowotną. Wynajem pracowników staje się z roku na rok coraz droższy.

Zaciąg zza Buga

Na ratunek polskim pracodawcom przychodzą pracownicy z Białorusi i Ukrainy. Ci chętnie podejmują się prac fizycznych, niewymagających dużej wiedzy i doświadczenia. Nie znaczy to oczywiście, że za wschodnią granicą nie znajdziemy wykwalifikowanych specjalistów. Oni także coraz chętniej przyjeżdżają do Polski w celu podjęcia pracy. Imigracja zarobkowa osób z innych krajów nie jest niczym nowym.

Na Zachodzie Europy sprawdza się od wielu lat. Przewagą Ukraińców i Białorusinów w Polsce jest jednak bliskość kulturowa. Nasi sąsiedzi w większości dobrze sobie radzą ze zrozumieniem języka polskiego. Nie wymaga on od nich długich miesięcy nauki i stosunkowo szybko są w stanie dobrze się komunikować. Bliskość kulturowa nie tworzy także trudnych do przezwyciężenia barier i pomaga asymilować się przyjezdnym.

Rozwiązania dla pracodawców

Rozwiązaniem niestandardowym, lecz coraz bardziej popularnym wśród polskich pracodawców jest tak zwany leasing pracowniczy. Dotyczy on w szczególności osób zza wschodniej granicy. Jest to rozwiązanie niedrogie i bardzo opłacalne dla polskich firm.

Polega on na odpłatnym korzystaniu z usług pracowników zatrudnionych w innym przedsiębiorstwie. Takie firmy najczęściej zajmują się właśnie sprowadzaniem do Polski osób z krajów sąsiednich i pomagają im odnaleźć się w naszym państwie.

Pomagają także załatwić wszelkie niezbędne formalności związane z przyjazdem do Polski. Udzielają wsparcia w wypełnieniu wniosków i uzyskaniu wszelkich niezbędnych dokumentów. Jednym z dokumentów koniecznych do podjęcia pracy w Polsce przez obcokrajowca jest wiza

Autor wpisu:

Specjalista budowania MLM online ( marketingu sieciowego przez internet ). Współzałożyciel Grupy Marketingowej BB Elite Club. Szkolę w Akademii Nowoczesnego Marketingu GVO. Jestem tu by szkolić i pomagać naszym partnerom osiągnąć sukces.

http://wojciechwesolowski.pl/

(Visited 24 times, 1 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu