Przez pojęcie PREIZOLACJA należy rozumieć bezpośrednio rozwiązanie systemowe, które stosowane jest zazwyczaj w miejskich sieciach ciepłowniczych. Sieci preizolowane służą do przesyłania medium cieplnego, od miejsca jego wytworzenia do odbioru oraz dalszego rozdziału.

Rury, kształtki preizolowane oraz inne elementy systemu są zespoloną konstrukcją, której części składają się z przewodu głównego osadzonego centrycznie w rurze osłonowej z twardego polietylenu, wysokiej gęstości (PEHD) i izolacji cieplnej ze sztywnej pianki poliuretanowej (PUR) wypełniającej przestrzeń między rurami.

Rodzaje kształtek preizolowanych

Końce preizolowanych rur i kształtek są nieizolowane Ze względu na specyfikę wykonania oraz zastosowanie, produkty te zostały podzielone na kilka podkategorii:

 • Kolana preizolowane – to kolana, które posiadają zewnętrzną warstwę izolacji. Zostały wykonane z najlepszych materiałów i z dbałością o każdy detal wykończenia.
 • Mufy termokurczliwe – mufy termokurczliwe DKW, mufy termokurczliwe DPW oraz mufy termokurczliwe kolanowe.
 • Pianki PUR
 • Rury preizolowane – rury, które posiadają wykonaną fabrycznie warstwę izolacji cieplnej. Rury preizolowane nie wymagają dodatkowej izolacji.
 • Zakończenia rurociągu i izolacji – w podkategorii tej znajdują się zakończenia end cap oraz nasuwki końcowe.
 • Zawory preizolowane – to zawory, które doskonale sprawdzają się w sieciach ciepłowniczych. Dzięki warstwie izolacyjnej, zawory preizolowane nie wymagają dodatkowej izolacji.

 

Rury preizolowane – zastosowanie

Rury preizolowane stosowane są dziś powszechnie w sieciach ciepłowniczych. Dzięki temu, że rury preizolowane posiadają zewnętrzną warstwę izolacyjną, zapobiegają utracie ciepła medium, które jest w nich przesyłane.

Głównie przeznaczone są do budowy podziemnych i nadziemnych rurociągów, przesyłania medium o max temperaturze 149°C w zależności od zastosowanego systemu izolacji termicznej, z możliwością przekroczenia do 150°C w czasie nie przekraczającym do 100 godzin jednorazowo i ciśnieniu do 2,5 MPa.

Warto wspomnieć także o tym, że warstwa izolacji pełni także funkcję izolacji akustycznej. Zmniejsza hałas, który może pojawić się podczas przesyłu medium ciepłego, powietrza czy cieczy niejednokrotnie pod sporym ciśnieniem.

 

Rury preizolowane – dostępne w hurtowni instalacyjnej Proterm

W ofercie sklepu PROTERM znajdują się rury preizolowane, które zostały podzielone na dwie podkategorie, w pierwszej znajdują się rury preizolowane 12m, natomiast w drugiej rury preizolowane 6m. Oferowane produkty z kategorii PREIZOLACJA pochodzą tylko od sprawdzonych i znanych w branży producentów. W naszym sklepie znajdą też Państwo oczywiście całą gamę średnic, które zapewnią dopasowanie się do każdego projektu sieci.

Zadania systemu rur preizolowanych

Najważniejsze zadania postawione przed nowoczesnym systemem rur preizolowanych da się określić w poniższych punktach:

 • Wydłużenie okresu eksploatacji sieci ciepłowniczych, poprzez zatrzymanie zjawiska degradacji warstwy izolacyjnej
 • Praktycznie stały poziom izolacyjności w całym okresie eksploatacji systemu ciepłowniczego
 • Istotne ograniczenie strat w procesie przesyłu ciepła, czego następstwem jest mniejsza ilość energii potrzebna do produkcji ciepła i zmniejszenie poziomów emisji CO2 do atmosfery (ograniczenie efektu cieplarnianego)
 • Możliwość dostarczania ciepła o dobrych parametrach na większe odległości
 • Jeden standard technologii dla każdego elementu ciepłociągu (rury, kształtki i mufy)
 • Zachowanie wysokich parametrów wytrzymałościowych zespołów rurowych na ścinanie (w kierunku osiowym i stycznym)

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!

(Visited 15 times, 1 visits today)