Rozpad małżeństwa i podjęcie decyzji o rozstaniu bardzo często pociąga za sobą konieczność odpowiedzi na podstawowe pytanie: czy zdecydować się na rozwód bez orzekania o winie czy jednak wybrać sądowe orzeczenie w tej sprawie. Wbrew pozorom, konsekwencje wyboru między tymi opcjami są znacznie poważniejsze niż tylko czas trwania całej procedury. Na czym polega różnica? Jakie są potencjalne atuty każdej z opcji?

1. Rozwód bez orzekania o winie – warunki

2. Rozwód bez orzekania o winie – procedura i pozew

3. Brak orzeczenia o winie a obowiązek alimentacyjny

Decydując się na sprawę rozwodową, warto zawsze skonsultować się z radcą prawnym lub adwokatem, klikając na url kancelarii w przeglądarce Google. Kancelaria adwokacka przeanalizuje, do jakiej sytuacji faktycznie doszło pomiędzy małżonkami i doradzi korzystne rozwiązanie.

Rozwód bez orzekania o winie – warunki

Orzeczenie rozwodu bez jednoczesnego orzekania o winie nie jest związane z żadnymi szczególnymi okolicznościami. Podobnie jak w przypadku rozwodu z orzeczeniem powinny jednak zostać spełnione ustawowe przesłanki, czyli rozpad trzech podstawowych więzi: duchowej, fizycznej oraz gospodarczej.

Oznacza to, że musi zaistnieć trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Potrzebny będzie także zgodny wniosek obu stron, który nie może zostać zmieniony aż do uprawomocnienia się wyroku. Jeśli drugi małżonek zmieni zdanie w trakcie trwania procedury, pierwszy nie będzie mógł nic zrobić.

Rozwód bez orzekania o winie – procedura i pozew

Do orzeczenia rozwodu niezbędne jest złożenie stosownych dokumentów w sądzie okręgowym. Pozew rozwodowy zawsze powinien zawierać kilka istotnych informacji:

  • wskazanie stron pozwu: imion i nazwisk małżonków, adresów, numerów pesel,
  • określenie właściwego sądu,
  • odpowiednie sformułowanie wniosku co do orzekania o winie,
  • informacja na temat małżeństwa: data ślubu, przebieg związku, powody i czas jego rozpadu,
  • dodatkowe okoliczności, na przykład kwestie związane z tematem władzy rodzicielskiej.

W sieci, pod wyszukanym url, bez kłopotu można znaleźć wzór pozwu, jednak warto wiedzieć, że każda sytuacja jest inna, podobnie jak każdy związek małżeński ma swoją specyfikę. Nawet w przypadku braku orzekania warto skorzystać z pomocy prawnej – nie tylko, by napisać pozew, ale również podzielić majątek czy ustalić szczegóły wychowania dziecka.

Możesz też skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii radcy prawnego : https://skubiszynska.pl

Brak orzeczenia o winie a obowiązek alimentacyjny

Kwestie materialne to jeden z ważniejszych aspektów wynikających z braku orzeczenia winy przy wyroku rozwodowym. Zgodnie z prawem małżonek rozwiedziony, którego nie uznano za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, może żądać od drugiej strony alimentów w sytuacji niedostatku.

W przypadku rozwodu bez orzekania o winie wystarczy istotne pogorszenie sytuacji materialnej. Wina natomiast nie wpływa na kwestię alimentów płaconych na wspólne małoletnie dzieci.

undefined

(Visited 26 times, 1 visits today)