Leasing staje się coraz popularniejszym sposobem na finansowanie zakupu firmowej floty. Przedsiębiorcy cenią sobie ten model nie tylko ze względu znaczące oszczędności podatkowe, ale i możliwość wypracowania indywidualnych warunków, o które trudno przy współpracy z instytucjami finansowymi.
Dziś podpowiadamy, o czym powinien wiedzieć przedsiębiorca zanim zdecyduje się na podpisanie umowy z leasingodawcą.
Leasing obniża koszty prowadzenia firmy
Zgodnie z przyjętymi podstawami prawnymi, od 1 kwietnia 2014.r przedsiębiorca, którzy podpisał umowę z leasingodawcą może odliczyć odpowiednio:
• 100% podatku VAT: jeśli samochód jest eksploatowany wyłącznie w celach firmowych,
• 50% podatku VAT: jeśli samochód jest eksploatowany zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych.
Przed 1 kwietnia ustawodawca pozwalał na odliczenie 60% podatku VAT do wysokości 6 tys. złotych. 100-procentowe odliczenie dotyczyło samych części eksploatacyjnych auta oraz usług serwisowych.
Wszystkich szczegółowych postanowień szukaj w umowie
Przed podpisaniem ostatecznej umowy leasingowej, przedsiębiorcy powinni zwrócić szczególną uwagę na tzw. Tabele Opłat i Prowizji, które mogą kryć w sobie wiele dodatkowych kosztów operacyjnych.
Dotyczy to m.in. kwestii obsługi opłat mandatowych, a także sposobu eksploatacji samego auta – np. podczas użyczenia go osobie trzeciej.
Z bankiem nie wynegocjujesz warunków, z leasingodawcą tak
Leasing jest znacznie korzystniejszym rozwiązaniem od kredytu samochodowego i to nie tylko ze względów podatkowych (poziom odliczeń przy kredycie jest ograniczony).
Przedsiębiorca może negocjować sposób leasingowania auta w naprawdę szerokim zakresie, a w tym m.in. w zakresie obsługi logistycznej, serwisowania pojazdu, a także wysokości kwoty początkowej i wielu pozostałych.
Leasing także na zakup auta używanego
Leasingodawcy są otwarci także jeśli chodzi o finansowanie zakupu auta z rynku wtórnego. Warunki współpracy bywają różne w zależności od wieku, ale i tak warunki jakie proponują firmy są na ogół znacznie mniej restrykcyjne od tych określanych przez instytucje finansowe.
Artykuł dzięki uprzejmości firmy www.cls.pl
Najnowsze komentarze