Na dyskach komputerowych zapisywane bywają dane, które nigdy nie powinny zostać ujawnione poza firmą. Tymczasem co zwykle dzieje się z dyskiem komputera, który jest wycofywany z użycia? Zapisane na nim dane zwykle są kasowane, tylko czy to wystarczy? Jak skutecznie ochronić dane firmowe przed dostaniem się w niepowołane ręce?

Dane z firmowego dysku – dlaczego powinno się je chronić?

Na dyskach komputerów firmowych, przechowuje się wiele danych, które nigdy nie powinny trafić w ręce osób postronnych. Są na nich dane księgowe, faktury, raporty sprzedażowe, dane pracowników, kontrahentów i wiele innych, poufnych informacji. Ujawnienie ich mogłoby zaszkodzić pozycji przedsiębiorstwa na rynku, lub zaowocować pozwem od kontrahenta, czy pracownika, którego dane przy tej okazji zostały by ujawnione i wykorzystane w nieautoryzowany sposób.

Wiele firm korzysta wprawdzie z szyfrowania, a zużyte dyski przed utylizacją są czasem uszkadzane mechanicznie, jednak czasem to nie wystarcza. Na rynku usług informatycznych działa wiele firm oferujących odzyskiwanie danych – nawet z mechanicznie uszkodzonych nośników.

Na prawdziwą, skuteczną ochronę danych przed wydobyciem ich z utylizowanego dysku, jest tylko jeden sposób – demagnetyzacja.

Jak skutecznie ochronić dane z komputerowego dysku?

Ochrona danych na dysku komputerowym nie powinna kończyć się na używaniu programów antywirusowych w trakcie jego użytkowania i skasowaniu, kiedy chcemy dysk wymienić na nowy. Nowoczesne technologie pozwalają nie tylko na odzyskanie danych skasowanych z dysku. Możliwe jest również odzyskanie ich spod warstwy nowych danych. Czy trwałe usuwanie danych z dysków jest w ogóle możliwe? Owszem – skutecznym sposobem na bezpowrotne kasowanie danych z dysku, jest demagnetyzacja. Proces ten całkowicie i bezpowrotnie niszczy zapisane na dyskach dane. Na czym to polega?

Czym jest demagnetyzacja dysków?

Proces demagnetyzacji polega na poddaniu nośnika z zapisanymi na nim danymi, silnym impulsom magnetycznym. Impuls ten sprawia, że wcześniejszy zapis magnetyczny na dysku staje się całkowicie nieczytelny. Proces ten jest całkowicie nieodwracalny – żadną ze znanych metod nie da się odzyskać danych z dysku poddanego demagnetyzacji. Demagnetyzacja jest więc jedynym skutecznym sposobem na ochronę danych, które kiedykolwiek były zapisane na dysku.

Do demagnetyzacji używa się specjalnego urządzenia zwanego degausserem. Urządzenie to umożliwia trwałe usuwanie danych przez demagnetyzację z wszelkiego rodzaju nośników magnetycznych, takich jak dyski twarde, taśmy magnetyczne, czy dyskietki.

Dlaczego trwałe usuwanie danych z dysków jest konieczne?

Przedsiębiorstwa i instytucje zarządzające danymi osobowymi, mają obowiązek chronić je przed dostępem osób trzecich. W przypadku likwidacji nośników, dane z nich powinny być usunięte w trwały sposób – nośniki powinny być zdemagnetyzowane. Obecnie na rynku działa wiele firm, które oferują profesjonalne czyszczenie dysków, a wykonanie usługi poświadczają odpowiednim certyfikatem. Posiadając go, firma lub instytucja likwidująca nośniki, może mieć pewność, że dane jakie wcześniej się na nich znajdowały nie zostaną odzyskane i nie trafią w niepowołane ręce. Mówiąc wprost – firma nie stanie się bohaterem jednej z wielu „afer śmietnikowych”, jakie od czasu do czasu absorbują uwagę mediów. Afery te dotyczą najczęściej wycieku danych właśnie przez niewłaściwe ich zabezpieczenie po likwidacji archiwów, czy po wymianie firmowego sprzętu komputerowego.

Komu zlecić usługę kasowania dysku?

Mimo sporej konkurencji na rynku tego typu usług zlecenie demagnetyzacji i niszczenia dysków profesjonalistom nie jest zadaniem łatwym. Skąd pewność, że firma rzeczywiście posiada odpowiedni sprzęt i wykonuje usługę solidnie? Decyzję o wyborze usługodawcy warto oprzeć na opiniach innych użytkowników. Oczywiście przed skorzystaniem z usługi warto się upewnić, czy otrzymamy certyfikat i dokumentację procesu niszczenia nośnika.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy ProDevice

Autor wpisu:

Specjalista budowania MLM online ( marketingu sieciowego przez internet ). Współzałożyciel Grupy Marketingowej BB Elite Club. Szkolę w Akademii Nowoczesnego Marketingu GVO. Jestem tu by szkolić i pomagać naszym partnerom osiągnąć sukces.

http://wojciechwesolowski.pl/

(Visited 120 times, 1 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu