Czasami można odnieść wrażenie, że gdy w grę wchodzi poszukiwanie pracy to coraz częściej granice państw nie mają znaczenia. Wyjazd do pracy z ojczyzny przestaje budzić niepokój i to nie tylko wśród tych młodych, którzy dopiero wkraczają w dorosłość.

Pracy poza granicami kraju coraz częściej poszukują również ci, którzy założyli rodziny i mają dzieci. Wśród wyjeżdżających nie zabrakło również osób powoli zbliżających się do emerytury. Polacy, nie tylko ci mieszkający blisko naszej zachodniej granicy, coraz częściej szukają zatrudnienia po niemieckiej stronie Odry.

Jednak zanim postanowimy, że chcemy podjąć pracę sezonową lub na stałe poza Polską koniecznie trzeba zapoznać się z prawem pracy w Niemczech.

PRAWO PRACY W NIEMCZECH – ILE PRACUJĄ SĄSIEDZI?

Zanim podpiszemy umowę o pracę z naszym nowym pracodawcą powinniśmy dowiedzieć się czegoś o prawie pracy w Niemczech. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że dziennie nie możemy pracować więcej niż 10 godzin, zaś w wymiarze tygodniowym nie powinno to być więcej niż 60 godzin.

Miłym zaskoczeniem może być fakt, że spora część niemieckich pracodawców proponuje swoim pracownikom od poniedziałku do czwartku 8 godzin pracy, zaś w piątek już tylko 7 godzin. To bardzo miły gest z ich strony, w Polsce niestety nie jest to jeszcze standardem.

Nie możemy się oburzać, jeśli w firmie, w której mamy pracować u naszych zachodnich sąsiadów taka zasada nie będzie obowiązywała, ponieważ w tamtejszym kodeksie pracy nie ma takiego wymogu formalnego. Są branże, w których tygodniowy czas pracy to nie 60 a 48 godzin, ale pracuje się 6 dni w tygodniu, czyli od poniedziałku do soboty włącznie.

Dużo informacji znajdą Państwo na stronie: www.informator-niemcy.pl

GDY PRACOWNIK ZACHORUJE…

Zbiorowe układy pracy regulują wymiar urlopu, jaki przysługuje pracownikowi w Niemczech. Wymiar płatnego urlopu wypoczynkowego w Niemczech wynosi przeważnie 30 dni roboczych w ciągu roku i jest to jego maksymalny wymiar. Z kolei minimalna długość płatnego urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikom za naszą zachodnią granicą to 24 dni robocze.

Jeśli zachorujemy musimy natychmiast powiadomić naszego pracodawcę o tym, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Przyjęło się, że zwolnienie lekarskie trzeba dostarczyć pracodawcy najpóźniej w ciągu 4 dni. Pracodawca ma prawo zażądać tego zaświadczenia już pierwszego dnia i taka sytuacja nie powinna nas dziwić.

Zdiagnozowana choroba zakaźna, np. gruźlica, jest jedynym powodem, który upoważnia lekarza do wpisania na naszym zwolnieniu powodu nieobecności w pracy. W pozostałych sytuacjach zabrania tego tajemnica lekarska, dlatego też lekarz wpisuje tam tylko jak długo będzie trwała nasza nieobecność.

Nawet w sytuacji, gdy nasza nieobecność w pracy się przeciąga z powodu choroby pracodawca nie może nas zwolnić, ponieważ zabrania mu tego prawo.

Polecamy artykuł o rejestracji VAT w Niemczech, który również można znaleźć na naszej stronie.

Prawo pracy w Niemczech jasno określa, że za pierwsze 6 tygodni nieobecności w pracy (oczywiście spowodowanej chorobą) pracodawca musi zapłacić 100% naszego średniomiesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli po upływie tego czasu nadal nie będziemy zdolni do podjęcia pracy musimy starać się o zasiłek chorobowy z ubezpieczalni.

Co zrobić w przypadku wypadku samochodowego w Niemczech – http://informator-niemcy.pl/2019/05/10/wypadek-samochodowy-w-niemczech-co-zrobic/

Autor wpisu:

Specjalista budowania MLM online ( marketingu sieciowego przez internet ). Współzałożyciel Grupy Marketingowej BB Elite Club. Szkolę w Akademii Nowoczesnego Marketingu GVO. Jestem tu by szkolić i pomagać naszym partnerom osiągnąć sukces.

http://wojciechwesolowski.pl/

(Visited 24 times, 1 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu