planowanie biznesu

Noworoczne postanowienia czy planowanie?

Na przełomie starego i nowego roku przychodzi czas na refleksje związane nie tylko z biznesem. Warto zrobić podsumowanie tego co udało nam się zrealizować a czego nie. Przypomnieć sobie cele jakie są postawione na nadchodzący rok.

Być może nie masz jeszcze wyznaczonych celów. Nowy rok to doskonały czas na planowanie działań na najbliższe dwanaście miesięcy.

Jeśli masz zaplanowany biznes, który prowadzisz to koniecznie sprawdź w jakim stopniu zrealizowałeś plany, które sobie wcześniej postawiłeś. Jeśli masz cele, które chcesz osiągnąć w dłuższym czasie sprawdź czy jesteś na dobrej drodze do ich realizacji.

Zazwyczaj przełom starego i nowego roku to czas tzw. noworocznych postanowień. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego, że większość ludzi nie jest w stanie dotrzymać danego sobie słowa i zrealizować tego co postanowili.

Jak wyglądają zazwyczaj takie postanowienia?

  • chcę schudnąć,
  • chcę więcej zarabiać,
  • chcę rzucić palenie,
  • chcę zmienić pracę
  • itp.

Czy widzisz dlaczego większość nie zrealizuje swoich postanowień? Jeszcze nie?
Powiem Ci dlaczego. Zauważ, że w tych postanowieniach nie ma żadnych konkretów. Nie ma żadnych liczb i czasu kiedy dany cel ma być osiągnięty.

 

Można to zrobić inaczej:

  • chcę schudnąć (Ile kilogramów i w jakim czasie?)
  • chcę zarabiać więcej ( O ile więcej? W jakim czasie osiągnę taki poziom dochodów?)
  • chcę rzucić palenie ( Kiedy rzucam? Stopniowo ograniczam czy przestaję palić? Czy będę się jakoś wspomagał?)
  • chcę zmienić pracę (Od kiedy zaczynam szukać? Jaką pracę chcę wykonywać? Jaki poziom zarobków chcę osiągać?)

Gdy dodasz te dwa parametry i zapiszesz, to będą to już cele do realizacji. Jeśli dodasz do tego powód, dla którego chcesz to osiągnąć to na pewno to zrobisz. Będziesz wiedział ile, kiedy i dlaczego. Jeśli rozpiszesz to na etapy i podzielisz się tą informacją z bliską osobą to masz plan, który prawie na 100% jesteś w stanie to zrealizować.

Jeśli pozostawisz to jako postanowienia, to będą one jedynie pobożnymi życzeniami. Prawie na pewno Ci się nie spełnią.

[wms_protected]Pomyśl o tym i nigdy więcej nie rób postanowień lecz wyznaczaj cele, planuj, realizuj i osiągaj sukces. Niech planowanie  towarzyszy Ci zawsze.

Pozdrawiam,

Jacek Pastuszko

 

P.S.

Nowa eRa eMarketingu…..? Jeśli jeszcze tego nie widziałeś, to kliknij teraz Tutaj i zobacz jak w XXI wieku buduje się 5cyfrowy biznes w domu…

 

 

[/wms_protected]

 

(Visited 231 times, 1 visits today)