Są pewne grupy zawodowe, które podczas swojej pracy muszą nosić specjalna odzież ochronną. Odzież tę muszą pracownikom zapewnić pracodawcy. Taki obowiązek nakładają na nich konkretne przepisy prawne. Dotyczy to w szczególności pracowników wykonujący prace niebezpieczne. Odzież ochronna chroni ich zdrowie i życie. Ale to nie jedyne zadania jakie spełnia.

Odzież ochronna

Odzież ochronna często określana jest także jako odzież robocza. Składają się na nią takie elementy jak koszula, bluza, kamizelka, spodnie typu ogrodniczki, bezrękawnik. Poza tym są to także kurtki, płaszcze, kombinezony, fartuchy, czapki oraz rękawice.

Oczywiście konkretne elementy odzieży ochronnej dopierane są pod kątem konkretnego zawodu i wykonywanej pracy. Co istotne, odzież ochronna dostępna jest zarówno w wersji ocieplonej, jak i nieocieplonej. Dzięki temu pracownicy mają odpowiednie zabezpieczenie o każdej porze roku. Wymieniona tu odzież spełnia dwa podstawowe zadania.

Po pierwsze, chroni przed zabrudzeniem lub zniszczeniem prywatnej odzieży pracownika. I po drugie, chroni zdrowie pracowników. To skuteczna ochrona między innymi przed zadrapaniami czy ukłuciami.

Ochrona zdrowia i życia

Odzież BHP ma przede wszystkim chronić zdrowie i życie pracowników. Ma tu szczególne znaczenie choćby w takich branżach jak budownictwo czy przemysł, gdzie pracownicy narażeni są na wiele różnych zagrożeń. Budowa to miejsce, w który nie trudno o skaleczenie, uderzenie się czy upadek. Podobnie jest w zakładach przemysłowych.

Zwłaszcza w tych, w których pracownicy mają kontakt z różnego rodzaju substancjami chemicznymi. Dlatego w takich zakładach pracownicy zobowiązani są także do noszenia masek ochronnych. Specjalna odzież pracownicza stosowana jest także w laboratoriach biologicznych oraz medycznych, a także w tych branżach, w których pracownicy narażeni są na negatywne działanie warunków atmosferycznych.

Brak odzieży ochronnej

Niezapewnienie pracownikom odzieży ochronnej to złamanie prawa. Jednak każdy pracodawca, który nie przestrzega przepisów BHP musi liczyć się z dużymi konsekwencjami w momencie, kiedy w miejscu pracy doszłoby do wypadku. Dlatego na odzieży ochronnej żaden pracodawca nie powinien oszczędzać. Chodzi tu o bezpieczeństwo swoich pracowników.

(Visited 37 times, 1 visits today)