Rozwój Twojego przedsiębiorstwa to szereg nowych sytuacji, z którymi musisz się zmierzyć. Zatrudnienie kolejnych pracowników, usprawnienie logistyki, docieranie do zainteresowanych klientów oraz skuteczne zarządzanie finansami. Wszystko to sprawia, że Twój zakres obowiązków się poszerza. Natomiast aby dynamika rozwoju działalności gospodarczej została zachowana, musisz dalej koncentrować się na tym, co najważniejsze, czyli na dostarczaniu na rynek jakościowego produktu lub usługi. Jednak w pewnych kwestiach możesz odciążyć swoje kompetencje i rozłożyć je na szerszą grupę osób, co oferuje outsourcing kadr i płac.

Czym jest outsourcing kadr i płac i jakie ma zalety?

Powierzenie zadań związanych z zarządzaniem personelem i kwestiami finansowymi firmom zewnętrznym to częsta praktyka i jedna z częstszych metod wykorzystania outsourcingu w przedsiębiorstwach. W skrócie nie musisz tworzyć własnych (często bardzo kosztownych) działów kadr i finansów, aby skuteczniej zarządzać się rozwijającą działalnością gospodarczą, tylko zlecasz pewne kwestie do realizacji specjaliście bądź grupie fachowców. Pozwala to na przeniesienie części swoich obowiązków, nie wymuszając na Tobie inwestowania dużych środków.

W rzeczywistości pełnione usługi przecież nie rozbijają się osobno na zarządzanie kadrami i płacami, a zazębiają się. To tworzy jednak dogodne warunki pracy dla outsourcera, który może kompleksowo zarządzać tymi gałęziami Twojej firmy. Zalet tej usługi jest naprawdę wiele. Najważniejsze z nich to:

1. Oszczędność czasu

Przerzucając część obowiązków na firmę zewnętrzną, możesz wygenerować sobie czas, który umożliwia Ci skupienie się na rozwijaniu usług, produktów i strategii firmy.

2. Oszczędność zasobów

Nie musisz zapewniać wielu etatów dla działu, który będzie oddzielnie zarządzał kadrami i płacami, tylko na konkretną usługę firmy zewnętrznej. Zaoszczędzone środki możesz zainwestować w rozwój innych sektorów działalności.

3. Zapewnienie dostępu do specjalistów

Oferowana usługa – kadry i płace w formie outsourcing na rynku zapewniają dostęp do wielu specjalistów z obszarów rachunkowości, prawa pracy oraz zarządzania personelem. To z pewnością pozwoli rozwijać skuteczność kontroli nad firmą i uwolni jej pełen potencjał.

4. Dostęp do skutecznego i jakościowego rozliczania

Usługa ta gwarantuje ciągłość naliczania płac. Odpowiedzialność za kompetentne zarządzanie kwestiami finansowymi przechodzi na firmę outsourcingową, która musi służyć rzetelną obsługą, a wszelkimi błędami (w przeciwieństwie do funkcjonowania działu kadrowo-płacowego stworzonego przez Ciebie) obciążony jest outsourcer.

5. Ograniczenie rotacji etatów

Wykupując usługi firmy outsourcingowej, ograniczasz konieczność rotacji etatów i stanowisk w ewentualnym dziale zajmującym się sprawami kadrowo-finansowymi. Nie musisz, więc zajmować się selekcją nowych pracowników i zarządzaniem istniejących etatów tylko powierzasz to kompetentnym osobom trzecim.

Technologiczne usprawnienie współpracy z kadrą

Jedną z możliwych wad działania tradycyjnego działu kadr jest wydłużona linia kooperacji pracownik-pracodawca. Rozdziela się ona wtedy na całą grupę osób, co czasami może zdestabilizować kontakt personalny. Niesie to za sobą wiele negatywnych aspektów dla wszystkich stron. Pracownicy ubiegając się o urlop lub też poruszając inne kwestie finansowe, mogą utknąć w labiryncie pracy działu.

Firmy outsourcingowe proponują skonsolidowane działanie skupiające się m.in. na odbieraniu takich informacji i przekazywaniu ich bezpośrednio Tobie. To też pozwala na skuteczniejsze i bardziej świadome zarządzanie działalnością, dzięki czemu masz dostateczną wiedzę na temat aktualnego jej stanu.

Dzięki stosowaniu najnowszych systemów kontrolujących przez outsourcing kadr i płac wszystkie wrażliwe dane w nim zebrane są skutecznie chronione. To zabezpiecza je przed ewentualnym wyciekiem, który może mieć daleko idące konsekwencje. Dzięki centralizacji zarządzania przez specjalnie delegowanych do tego ekspertów, w tym przypadku zachowujesz bezpieczeństwo informacji. To przy prowadzeniu osobnego działu kadrowo-płacowego nie musi, ale niestety może być, narażone ze względu na ewentualne rozbicie odpowiedzialności.

Kiedy warto zastosować outsourcing kadr i płac?

Kiedy Twoja założona firma rozwija się dynamicznie w krótkim czasie, zadbać musisz o wiele nieoczywistych kwestii. Jedną z istotniejszych jest na przykład otwarcie nowego oddziału, filii bądź też fabryki. Najczęściej jest ona oddalona od głównej siedziby, co utrudnia personalne zarządzanie. Wtedy na pomoc może przyjść outsourcing kadr i płac. Umożliwi to utworzenie elektronicznej platformy łączącej poszczególne odnogi Twojej działalności oraz sprawi, że nie będzie potrzebna ciągła rotacja pracowników zajmujących się sprawami kadrowo-płacowymi. Wyręczy ich specjalista, który będzie miał pełny wgląd do sytuacji, dzięki czemu zarządzanie będzie dużo skuteczniejsze.

Ta usługa może także przydać się, kiedy masz dość ograniczony budżet na obsługę kadr. Jest to bardzo ważny element funkcjonowania firmy i nie można go ograniczać do minimum, ale wiąże się on z konkretnymi wydatkami. By połączyć efektywność i niskie koszty, outsourcing kadr i płac idealnie spełnia swoje zadanie.

Nowoczesne modele biznesowe oferują Ci wiele różnorodnych rozwiązań, które mogą być lekarstwem na wszelkie tworzące się problemy, także przy tak gruntownej kwestii jak zarządzanie pracownikami i związanymi z tym kwestiami finansowymi. Przykład outsourcingu pokazuje, że warto śledzić najnowsze trendy, aby Twoja firma rosła w siłę!

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?

Szukasz profesjonalnego partnera, który podejmie się zarządzania kadrami i płacami Twojej firmy w najlepszy sposób? Biuro rachunkowe WARIDO jest tutaj, aby Ci pomóc! Specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze kadrowo-płacowej, zapewniając naszym klientom pełne zadowolenie, ciągły kontakt, wsparcie wiedzą. Skontaktuj się z nami już teraz!

  • Napisz do nas e-mail: sekretariat@warido.com
  • Zadzwoń do nas: 537 726 726
  • Odwiedź nas: www.warido.com
(Visited 25 times, 1 visits today)