Posiadasz oszczędności, których nie chcesz trzymać w przysłowiowej “skarpecie”. Masz świadomość, że pieniądze muszą na siebie pracować, dlatego rozważasz założenie lokaty terminowej. Czy jest to jednak rozwiązanie, które nadal się opłaca?

Lokaty to produkty bankowe, które pozwalają na pomnażanie zgromadzonych oszczędności. W przeciwieństwie do instrumentów inwestycyjnych, jest to rozwiązanie niezwykle bezpieczne dla finansów. Osoba lokująca środki finansowe na lokatach ma pewność zysków, mimo że oprocentowanie lokat nie jest imponująco wysokie. Zdeponowana kwota powiększona o wartość wypracowanych odsetek wraca do właściciela w terminie zawartym w umowie – po wygaśnięciu lokaty.

Oprocentowanie lokat niższe niż kilka lat temu

Sytuacja na rynku lokat bankowych nie jest najlepsza. Systematycznie spada oprocentowanie lokat, co jest związane z obniżanie stóp procentowych. O ile jeszcze kilka lat temu można było znaleźć lokatę z oprocentowaniem wynoszącym nawet 4%-5%, tak obecnie zdeponowanie pieniędzy na lokacie z oprocentowaniem w okolicach 3% może graniczyć “z cudem”. Oczywiście nie dotyczy to lokat “z gwiazdką”, czyli między innymi lokat połączonych z funduszami inwestycyjnymi.

Jak wynika z danych publikowanych w comiesięcznych rankingach, najwyższe oprocentowanie lokat 3-miesięcznych wynosi 3,5%-4%.  Z kolei najniższe dostępne oprocentowanie waha się w granicach 1,3%-1,5%.

Jak wybrać dobrą lokatę terminową?

Jeśli chcesz osiągać zyski oferowane przez lokaty terminowe, oprocentowanie to jeden z głównych czynników, który musisz uwzględnić. Od jego wysokości zależeć będzie, ile tak naprawdę uda ci się zyskać. Dlatego przy podejmowaniu decyzji warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest kalkulator lokaty terminowej. Jest to narzędzie online udostępniane m.in. na stronach internetowych konkretnych banków, które pozwala oszacować wstępne zyski.

Dobrze jest także posłużyć się rankingami lokat – zwykle publikowanymi w internecie pod koniec każdego miesiąca. W jednym miejscu porównywanych jest kilka ofert banków, co pozwala wybrać najlepszą ofertę – bez konieczności wychodzenia z domu i wizyt w konkretnych placówkach.

Oszczędzać na lokatach – tak czy nie?

Kalkulator lokaty terminowej jest narzędziem, które – jeśli chodzi o wybór lokaty – ułatwia podjąć decyzję. Umożliwia dokonanie symulacji, w efekcie czego poznajesz możliwe do osiągnięcia zyski. Te jednak nie będą zbyt wysokie z uwagi na dość niskie oprocentowanie. Stąd pojawiają się wątpliwości i pytania o sens zakładania lokat terminowych.

Chociaż lokaty nie pozwolą osiągnąć wysokich stóp zwrotu, na pewno są korzystniejszym rozwiązaniem niż wiele instrumentów inwestycyjnych. Pozbawione są jakiegokolwiek ryzyka. Zarówno wpłacona kwota, jak i wypracowane odsetki trafią do ciebie, pod warunkiem, że nie zdecydujesz się na wcześniejsze “zerwanie” lokaty. Wypłata środków przed upływem terminu powoduje bowiem utratę dotychczas wypracowanych odsetek.

Lokaty terminowe są znacznie lepszym rozwiązaniem niż rachunki oszczędnościowe, oferując nieco wyższe oprocentowanie.

Autor wpisu:

Specjalista budowania MLM online ( marketingu sieciowego przez internet ). Współzałożyciel Grupy Marketingowej BB Elite Club. Szkolę w Akademii Nowoczesnego Marketingu GVO. Jestem tu by szkolić i pomagać naszym partnerom osiągnąć sukces.

http://wojciechwesolowski.pl/

(Visited 305 times, 1 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu