Obróbka CNC jest dzisiaj tak popularną metodą wytwarzania przedmiotów, że stosuje się ją już nie tylko w tych największych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Znajduje swoje zastosowanie także w mniejszych pracowniach, a nawet warsztatach.

Okazuje się, że maszyny CNC są wręcz niezbędne w wielu dziedzinach. Stąd też niewątpliwie bierze się ich dynamiczny rozwój. Gwarantują wzrost efektywności pracy, a także przynoszą firmom niemałą oszczędność.

Gdzie stosuje się maszyny CNC?

Oczywiście, jak można się domyślić, maszyny CNC są bardzo często stosowane w przemyśle mechanicznym. Jaki jest powód? Otóż są niezwykle przydatne w wytwarzaniu części zamiennych. Równie popularne jest użycie obrabiarek w przemyśle elektronicznym, meblarskim, medycznym, transportowym, dekarskim, a także w automatyce.

Obróbka metalu okazuje się niezbędna zarówno jeśli chodzi o prawidłowe działanie urządzeń, jak również produkcję elementów do użytku codziennego przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi skrawających jak wiertła, frezy, nawiertaki, rozwiertaki i wiele więcej. W jednym, jak i drugim przypadku bardzo istotna jest oszczędność, jak i dokładność, stąd maszyny CNC okazują się najlepszym wyborem.

Rozwój obróbki CNC

Obróbka CNC jest dziś zdecydowanie najpopularniejszą metodą wytwarzania przedmiotów. Można śmiało stwierdzić, że jest to norma w dzisiejszym przemyśle. Jeszcze 60 lat temu stosowano dużo mniej skomplikowane i rozwinięte urządzenia numeryczne, co pokazuje jak bardzo rozwinęła się obróbka CNC w ostatnich dekadach.

Nowoczesne urządzenia są obsługiwane przez komputery zaprogramowane w oparciu o specjalistyczne programy. Takie maszyny są w stanie w sposób bardzo dokładny oraz skrupulatny wykonać praktycznie każdy przedmiot.

Dzisiejszy proces wytwarzania jest bardzo unowocześniony, a przez to efektywniejszy niż w przeszłości, dlatego też obróbka CNC z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Osobą odpowiedzialną za obsługę maszyny jest operator CNC

Man operator controls CNC milling machines

Poznaj plusy obróbki CNC

Bezsprzecznie największym plusem obróbki CNC jest niebywała precyzja, jeśli chodzi o produkowane elementy. Takiej dokładności nie da się osiągnąć w przypadku obrabiarek ręcznych. Krawędzie produktów nie wymagają tu bowiem dodatkowej obróbki – już po wyprodukowaniu mają perfekcyjny kształt.

Co więcej, maszyny CNC są w stanie w bardzo szczegółowy sposób wykonać nawet bardzo małe elementy, które w efekcie końcowym cechują się naprawdę wysoką jakością. Poza tym warto wspomnieć, że dużą zaletą komputerowego sterowania urządzeń numerycznych jest powtarzalność, co oznacza, że można wykonać serię identycznych produktów w oparciu o jeden projekt.

Jest to niezastąpione rozwiązanie szczególnie w dużych przedsiębiorstwach. Za atut maszyn CNC uważa się także niski współczynnik występowania błędów, co jest zasługą zastosowania mikrokomputerów. Mowa tu zarówno o toczeniu, frezowaniu, jak i wycinaniu.

Metoda komputerowej obróbki cieszy się również popularnością ze względu na oszczędność używanych materiałów, co przekłada się na znaczną oszczędność dla firm.

(Visited 66 times, 1 visits today)