Sklep internetowy to doskonałe narzędzie do generowania zysków. W modelach biznesowych zajmuje różne miejsca. Raz bywa pojmowany, jako dopełnienie biznesu i dodatkowa ścieżka sprzedaży, innym razem, jest zupełnie na odwrót lub nawet stanowi jedyny kanał sprzedażowy danej firmy. Dowiedz sie, czym powinien charakteryzować się nowoczesny sklep internetowy, by generował coraz wyższe przychody.

Klient kupuje przede wszystkim oczyma i pozytywnymi doznaniami

Nie jest wielką filozofią, że w zasadzie większość z nas kupuje oczyma. Każdy z nas jest konsumentem i w pewnym momencie swoich decyzji zakupowych, kieruje się pewnymi powódkami. W przypadku e–commerce, jednym z powodów, który skłania klientów do skorzystania z oferty właśnie Twojego sklepu, jest jego szata graficzna i pozytywne odczucia wynikające z obsługi strony, przejrzystość oraz intuicyjność.

Badania wykazują, że sklepy internetowe powinny być atrakcyjne wizualnie i proste w obsłudze. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta. Twoja witryna sklepu internetowego jest również Twoją wizytówką. Tutaj działa efekt pierwszego wrażenia. Tak samo, jak jesteś w stanie szybko wpaść komuś w oko, tak samo konsumenci mogą polubić Twój sklep lub nie, w zaledwie kilka sekund.

Jeżeli użytkownik nie zainteresuje się stroną, prawdopodobnie nie dokona u Ciebie zakupów. Chyba, że przyciągniesz go, na przykład atrakcyjną ceną produktu. Jednak droga do takiego “przyciągania” nie jest tak prosta, jakby mogło się wydawać. Żeby cena zadziałał, musi wystąpić kilka innych czynników, o których za chwilę.

Najpierw jednak krótko o tym, jakie obecnie panują trendy w szatach graficznych sklepów internetowych. Obecnie — również w projektowaniu stron WWW i sklepów internetowych — panuje moda na prostotę. Sklepy, w których trudno doszukać się mnogości przycisków, posiadają mało barw — głównie stonowanych i okraszonych odcieniami szarości — oraz stawiają na wyraźne grafiki i jednolite teksty, mające za zadanie zwrócić uwagę na nagłówki i slogany, to właśnie nowoczesne sklepy.

Nie możesz zapomnieć również o responsywności. Jeżeli Twoja strona ma dobrze wyglądać również na urządzeniach mobilnych, a nie tylko na desktopie, musi zostać dostosowana do różnych rozdzielczości ekranu.

Dobrze wyeksponowana i bogata oferta oraz zaufanie

Jak już wcześniej było wspomniane, do przyciągania ceną jest dość daleko. Oznacza to, że sama cena nie wystarczy. Warto, by sklep był atrakcyjny wizualnie i dobrze dla klienta, jeżeli cena jest korzystna. Natomiast, jeżeli nie zbudujesz zaufania i nie wyeksponujesz należycie produktu, to — mimo konkurencyjnej ofert cenowej — najpewniej nie dojdzie do zawarcia transakcji.

Koniecznie powinny pojawić się takie zakładki, jak „O nas” oraz „Kontakt”. Klient lubi czuć się bezpiecznie i mieć świadomość, że sklep, w którym chce dokonać zakupu, rzeczywiście istniej. Klient nie lubi też kupować kota w worku, dlatego dobrze dla Ciebie, jeżeli masz odpowiednio wyeksponowany towar w sklepie.

Wyraźne zdjęcia w kilku ujęciach, najlepiej na białym tle, które dadzą możliwość dobrego zbliżenia oraz szczegółowy i zachęcający do zakupu opis z parametrami technicznymi, to podstawa. Należy zadbać by opisy były unikalne, bowiem to pomoże Ci z pozycjonowaniem sklepu w wyszukiwarkach i sprawi, że tanim kosztem będziesz zyskiwać dobrą pozycję w wynikach wyszukiwania. To dodatkowa zaleta solidnej ekspozycji towaru.

Ponadto, Twój sklep powinien zawierać opinie o produkcie i nawigować kupującego przez wszystkie etapy zakupu, aby czuł się bezpiecznie. Jak dowodzą badania prowadzone przez wiele instytucji, konsumenci lubią mieć kompletny zestaw informacji. Mailing w trakcie oraz po zakupie, który potwierdza wpłaty oraz wysłanie paczki, to również bardzo dobra praktyka, pozwalająca budować zaufanie konsumentów.

Kontakt z klientem to ważna rzecz

Do budowania poczucia bezpieczeństwa zaliczyć można też kontakt z klientem. Udostępniając do dyspozycji kupujących zakładki z formularzem zapytania, możesz pomóc rozwiązać problem techniczny, podjąć decyzję, zachęcić do zakupu.

Możesz zrobić naprawdę wiele rzeczy, ale jeszcze więcej zrobisz, instalując live chat. Daj się też znaleźć klientowi w mediach społecznościowych i na blogu. Blog i social media pomogą Ci pozyskiwać klientów, pozycjonować sklep, budować siłę marki i relację z klientem.

Regulamin i inne informacje dotyczące zakupu towaru, zwrotu i płatności

Te ostatnie kwestie są czymś, co koniecznie powinno znaleźć się w Twoim sklepie. Regulamin wyjaśnia wiele kwestii i niweluje spory. Wszystko pod warunkiem, że jest dostępny i użytkownik go zaakceptował. Są rzeczy, które możesz sam uregulować, i takie, które reguluje ustawa.

Im więcej sam uregulujesz, tym mniej wątpliwości będzie w sytuacji zwrotów lub samego zakupu. Formy płatności i możliwości z tym związane, to już aspekt wpływający na wygodę konsumenta. Im więcej opcji dostanie, tym większe prawdopodobieństwo, że zdecyduje się na zakup właśnie w Twoim sklepie.

Podsumowując, jeżeli po przeczytaniu tego artykułu wciąż wydaje Ci się, że stworzenie dobrego i nowoczesnego sklepu internetowego to trudna rzecz, nic bardziej mylnego. To po prostu masa szczegółów, na które należy zwrócić uwagę. Pamiętaj, że sklepy internetowe tworzą również profesjonalne firmy. Zawsze możesz zlecić tę czynność specjaliście.

(Visited 222 times, 1 visits today)