Monety bulionowe od lat są wybierane przez inwestorów w celu zabezpieczenia swoich pieniędzy. Najczęściej kupowane monety inwestycyjne to dobry wybór zarówno dla dużych inwestorów, jak i dla osób z mniejszymi oszczędnościami. W razie potrzeby zawsze możemy sprzedać posiadaną monetę praktycznie na tym nie tracąc – złota moneta praktycznie nigdy nie traci na wartości. Warto więc wiedzieć jakie monety bulionowe są najpopularniejsze. Przedstawiamy trzy z najbardziej rozpoznawalnych monet bulionowych na świecie.

Krugerrand

Jest to pierwsza moneta bulionowa na świecie. Jej produkcja została rozpoczęta w 1967 roku w RPA i trwa do dzisiaj. Co ciekawe, w odróżnieniu od innych monet bulionowych, Krugerrand stał się legalnym środkiem płatniczym w Republice Południowej Afryki. Ta moneta inwestycyjna wybijana jest w państwowej mennicy – South African Mint. Nazwa monety składa się z nazwiska byłego prezydenta RPA (Kruger) oraz nazwy waluty (rand). Ta złota moneta, jak i wiele innych dostępna jest w serwisie Numimarket.

Awers i rewers

Na awersie tej monety znajduje się popiersie Paula Krugera, który w XIX wieku był prezydentem RPA. Człowiek ten stał na czele oporu Burów przeciwko Brytyjczykom. Dodatkowo na awersie znajduje się napis w języku angielskim oraz afrikaans – “Afryka Południowa” Na rewersie Krugerranda znajduje się podobizna gazeli, która jest jednym z symboli Republiki Południowej Afryki.

Waga

Najbardziej popularną wersją Krugerranda jest złota moneta o wadze jednej uncji. Do roku 1980 produkowano wyłącznie Krugerrandy jednouncjowe. Ze względu na duże zainteresowanie rozpoczęto wybijać lżejsze monety. Dostępne są w tej chwili również tańsze Krugerrandy: ½, ¼, 1/10. Wydane zostały również kolekcjonerskie Krugerrandy w limitowanej edycji 5 oraz 50 uncji, a także 1/20 i 1/50 uncji!

Skład

Krugerrand wybijany jest ze złota o próbie 999,9 z dodatkiem miedzi, które dodawane jest w celu zwiększenia odporności na ścieranie. Ze względu na ten skład, moneta posiada charakterystyczny, lekko pomarańczowy kolor.

Krugerrandy są najbardziej znanymi monetami bulionowymi na świecie. Spowodowane jest to faktem, że była to pierwsza moneta inwestycyjna na świecie. Już przez ponad 50 lat możemy cieszyć się tą piękną monetą.

Wiedeńscy filharmonicy

Moneta bulionowa, która jest znana i ceniona na całym świecie. Wybito ją po raz pierwszy w roku 1989 w Mennicy Austriackiej. Instytucja ta jest znana z najbardziej precyzyjnego wytwarzania monet na świecie. Z tego względu jest bardzo ceniona i osiąga wyższe ceny niż inne monety o tej samej wadze. Nazwa tej monety odnosi się do jednej z najlepszej filharmonii na świecie – Filharmonii Wiedeńskiej.

Awers i rewers

Na awersie tej monety znajdują się najważniejsze instrumenty Filharmonii Wiedeńskiej – skrzypce, altówki, wiolonczele, kontrabas, harfa, fagot i waltornia. Wybity jest również napis Wiener Philharmoniker. Rewers tej monety przedstawia organy Filharmonii Wiedeńskiej, które stały się już legendą. Ta moneta bulionowa posiada nominał w EURO, oznaczenie wagi oraz datę emisji. Na górze rewersu znajduje się napis Republik Oesterreich.

Waga

Podobnie jak Krugerrand, ta austriacka moneta bulionowa dostępna jest w kilku wersjach wagowych. Możemy nabyć monetę jednouncjową oraz egzemplarze ważące ½, ¼ oraz 1/10 uncji. Od roku 2008 dostępne są również srebrne monety z tej serii – ich waga jest równa jednej uncji.

Liść Klonu

Kanadyjska moneta bulionowa, bita przez Kanadyjską Mennicę Królewską od 1979 roku. Jest bardzo ceniona wśród inwestorów oraz kolekcjonerów – Liść Klonowy wybijany jest w 99,99% ze złota o próbie 999,9. Podobnie jak Krugerrand, moneta jest legalnym środkiem płatniczym w Kanadzie. Każda moneta posiada rządową gwarancję jakości i czystości składu. Moneta nazywa się tak, ponieważ na rewersie zaprezentowany jest liść klonu – symbol Kanady.

Awers i rewers

Awers tej monety przedstawia popiersie królowej Elżbiety II. Nad wizerunkiem wybity jest nominał w dolarach oraz rok emisji. Na rewersie znajduje się wspomniany już liść klonowy. Jest to narodowy symbol Kanady. Po obu jego stronach wybita jest próba złota – 9999. Wybite są również napisy: Canada, Fine Gold oraz waga monety.

Waga

Liść Klonu jest bardzo zróżnicowany pod względem wagi. Istnieje wiele kolekcjonerskich edycji o niestandardowej wadze. Wymieniając kolejno, Liść Klonu wybity był w następujących wagach: 1/20, 1/15, 1/10, ⅕, ¼, ½ oraz jednej uncji. W 2007 roku Mennica Kanady wyprodukowała monetę Liścia Klonu, która waży 100 kilogramów, posiada średnicę 50 centymetrów i jest gruba na 3 centymetry.

Co wybrać?

Monety bulionowe są dobrym sposobem na zabezpieczenie swoich pieniędzy. Pamiętajmy jednak, że nie tylko złote monety są cenne. Warto zagłębić się w numizmatykę i poznać różne monety kolekcjonerskie, których wartość wynika z ich unikalności. Takie monety dostępne są między innymi w serwisie Numimarket  https://numimarket.pl/kategoria/stare-monety-kolekcjonerskie_1/1.

Autor wpisu:

Specjalista budowania MLM online ( marketingu sieciowego przez internet ). Współzałożyciel Grupy Marketingowej BB Elite Club. Szkolę w Akademii Nowoczesnego Marketingu GVO. Jestem tu by szkolić i pomagać naszym partnerom osiągnąć sukces.

http://wojciechwesolowski.pl/

(Visited 406 times, 1 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu