Prowadząc działalność handlową lub produkcyjną, a nawet magazyn każdy chce mieć towar pod kontrolą. Dzięki temu wszystkie ilości można bardzo szybko sprawdzić z poziomu komputera lub tabletu, a następnie odpowiedzieć zainteresowanemu klientowi w bardzo szybkim czasie. Taki luksus wymaga jednak specjalnych przygotowań.

Żeby wszystko miało ręce i nogi

Ams system działa przy użyciu programu zainstalowanego na komputerach oraz skanera, dzięki któremu można zeskanować barkody. W taki sposób można zmniejszyć lub zwiększyć ilość konkretnego produktu w bazie danych.

Oczywiście zawsze wszystko można zrobić ręcznie. Jednak zawsze trwa to zdecydowanie dłużej i wymaga szukania produktu po kodach, producentach lub innych charakterystycznych tylko dla niego informacjach.

Od teraz zapanuje porządek

Żeby program do inwentaryzacji i ewidencjonowania produktów mógł zacząć działać, trzeba zacząć od uporządkowania informacji. Jest to żmudny proces, ale bez tego nie da rady zrobić kroku do przodu. Wymaganym krokiem jest sprawdzenie stanów faktycznych produktów i wprowadzenie ich do bazy danych. Dzięki systemowi ams wiadomo co już jest, a czego nie ma.

Od tego momentu można zacząć pilnować porządku. Wystarczy zbierać informacje na temat wszystkich wydawanych i przyjmowanych obiektów. Nawet w razie gdyby wysiadł prąd lub powstał problem informatyczny, zapisane dane powinny zostać wprowadzone jak najszybciej dla zachowania jasności w liczbach.

Nic nie jest idealne

Program komputerowy się nie myli, dlatego najczęściej informatycy twierdzą, że w przypadku kłopotów z jakimś systemem problemem jest człowiek. Z ams systemem jest dokładnie tak samo.

Najlepszym przykładem są sklepy, które używając skanerów informują program o wydaniu produktu, a magazynierzy, przyjmując transport o jego dodaniu. Pojawiają się niestety osoby nieuczciwe, które chcą okraść sklep lub nawet pracownicy, którzy oszukują swojego pracodawcę i przywłaszczają sobie mienie, które powinno trafić do sprzedaży. Zdarza się także, że coś spadnie, uszkodzi się i nie nadaje się do dalszego obrotu. Właśnie dlatego nadal minimum raz w roku trzeba przeprowadzić inwentaryzację w sposób tradycyjny.

Rozwiązania mające utrzymywać porządek są powszechnie stosowane przez duże przedsiębiorstwa. Coraz częściej przekonują się do nich także mali przedsiębiorcy. Świadomość i możliwość szybkiego sprawdzenia stanu faktycznego oferowanego produktu sprawia, że szybko można przedstawić ofertę wraz z czasem realizacji lub po prostu poinformować klienta, że to, co trzyma w rękach, to już ostatnia sztuka.

(Visited 23 times, 1 visits today)