Podejmowanie decyzji dotyczących inwestycji w firmie wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia. Na rynku dostępnych jest wiele ofert usług leasingowych – nie wszystkie jednak będą korzystne. Ważne jest indywidualne podejście i wybór najbardziej opłacalnych finansowo rozwiązań. Jak wybrać najlepszą opcję?
Dlaczego warto zdecydować się na leasing maszyny?
W przeciwieństwie do zakupu urządzeń przemysłowych leasing nie zakłada konieczności zainwestowania wszystkich środków od razu – co więcej, nawet sam wykup jest przeważnie opcjonalny. To korzystne rozwiązanie m.in. w przypadku budowania tymczasowych linii produkcyjnych lub testowania prototypowych rozwiązań.
Decydując się na operacyjny leasing urządzeń, po zakończeniu trwania umowy sprzęt można zwrócić bądź wykupić za określoną w umowie kwotę.
Leasing maszyn zapewnia także większą elastyczność w porównaniu z kredytem. Wyznaczone raty można spłacać w systemie rosnącym, malejącym lub sezonowym. Jeśli przedsiębiorstwo podczas swojej działalności odnotowuje mniej i bardziej dochodowe okresy, spłaty można dostosować do kalendarza.
Podejmując decyzję o leasingu, warto również wiedzieć, że w pewnych sytuacjach nie będzie on wpływać na zdolność kredytową. Wybór leasingu często okazuje się najbardziej opłacalnym rozwiązaniem przy wyborze urządzeń do firmy – w ten sposób można zadbać o dostęp do najlepszych sprzętów z zachowaniem pełnej płynności finansowej.
Doradca leasingowy – jak wygląda współpraca?
Wielu leasingobiorców, zarówno tych doświadczonych, jak i tych, którzy po raz pierwszy decydują się na leasing maszyn produkcyjnych, korzysta z usług profesjonalnych doradców leasingowych. Dzięki ich pomocy możliwe jest zaoszczędzenie zarówno pieniędzy, jak i czasu.
Doświadczeni specjaliści potrafią dokonać selekcji najlepszych ofert oraz skutecznie negocjować stawki. W efekcie ostateczne koszty mogą być jeszcze niższe – nawet po uwzględnieniu opłaty za usługi doradcy.
Po wysłaniu zapytania do doradcy leasingowego i przedstawienia dokładnych oczekiwań oraz sytuacji finansowej specjalista dokona selekcji ofert spełniających podane kryteria. Decyzja co do konkretnego wyboru jest podejmowana wspólnie z klientem. Następnie wysyłany jest wniosek do danej firmy oferującej leasing maszyn. Jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, dochodzi do podpisania umowy, a finalnie do odbioru urządzenia.
Korzyści płynące ze współpracy z profesjonalistami
Leasing maszyn przemysłowych to korzystne rozwiązanie, jednak znalezienie odpowiedniej oferty wymaga wiedzy i doświadczenia. Z tego względu warto postawić na wsparcie doświadczonych osób, które doskonale znają rynek i obowiązujące procedury.
To również wyjątkowa szansa na skorzystanie z maszyn z zagranicy bez niekorzystnego przewalutowania. Warto także wiedzieć, że możliwy jest również leasing maszyn używanych – takie rozwiązanie pozwoli jeszcze bardziej ograniczyć koszty.
Leasing maszyn – warunki
Decydując się na leasing maszyn CNC czy jakichkolwiek innych urządzeń, należy liczyć się z koniecznością wniesienia pierwszej wpłaty. Jej wysokość wynosi od 0% do przeważnie 45% wartości urządzenia. Kwota ta zależy od kilku czynników, takich jak wiek urządzenia oraz jego rodzaj.
Raty spłacane są przez okres określony w danej umowie – najczęściej jest to czas pomiędzy 2 a 5 latami. Po zakończeniu umowy klient ma możliwość podjęcia decyzji co do wykupienia urządzenia; w przypadku leasingu finansowego jest to obowiązek zamiast opcji.
W przypadku leasingu maszyn, których wartość nie przekracza określonego pułapu, możliwe jest skorzystanie z uproszczonych procedur.
Najnowsze komentarze