Leasing to forma finansowania zakupu pojazdów, z której coraz chętniej korzystają małe i większe firmy. Rozwiązanie to posiada wiele zalet i jest ciekawą alternatywą dla kredytu firmowego. Poznaj podstawowe informacje na temat tej metody finansowania oraz sprawdź, kiedy warto się na nią zdecydować.

Czym jest leasing?

Leasing to metoda finansowania zakupu środków trwałych, ciesząca się wśród przedsiębiorców dużym powodzeniem. Zdecydowanie najczęściej środkiem trwałym kupowanym w leasingu są różnego rodzaju pojazdy. Warto dokonać podstawowego rozróżnienia pomiędzy dwoma popularnymi formami leasingu.

Leasing operacyjny

Pierwsza z nich to leasing operacyjny, który kojarzyć Ci się może z dzierżawą lub najmem. To rozwiązanie charakteryzuje się możliwością odkupienia środka trwałego po upłynięciu okresu umowy, za ściśle określoną kwotę. Nie musisz się jednak na to zdecydować. Sam środek trwały ujmowany jest w księgowości jako część majątku leasingodawcy — Ty uwzględniasz w ewidencji podatkowej jedynie opłatę wstępną, koszty związane z użytkowaniem oraz ratę kapitałowo-odsetkową. Ten rodzaj leasingu jest traktowany tak jak usługa, a każda rata powiększona jest o VAT, który możesz odliczyć. Czas obowiązywania takiej umowy musi wynosić minimum 40% normatywnego okresu amortyzacji.

Leasing finansowy

W przypadku leasingu finansowego cały proces przypomina raczej sprzedaż ratalną. Nie ma tu ograniczeń co do czasu obowiązywania umowy. Sam leasing traktowany jest jak dostawa towarów, a podatek VAT jest płatny od razu w całości, razem z pierwszą ratą. Środek trwały staje się częścią Twojego majątku, uwzględniasz więc w ewidencji nie tylko koszty użytkowania i ratę, ale też amortyzację. Kiedy zapłacisz ostatnią ratę, stanie się on Twoją własnością.

Z jakimi opłatami musisz się liczyć?

Decydując się na leasing dla firmy, musisz przygotować się na regularne spłacanie rat. Na taką ratę składają się raty kapitałowe oraz odsetkowe, musisz też uiścić opłatę wstępną i końcową, jeśli zdecydujesz się na wykupienie środka trwałego. Warto dodać, że do wyboru masz dwie opcje wykupu: możesz zdecydować się na leasing z niskim lub wysokim wykupem.

Pierwsza opcja oznacza, że wykupisz pojazd za symboliczną kwotę równą 1% jego wartości. Jest to możliwe dlatego, że przy leasingu z niskim wykupem raty wyliczono w taki sposób, że środek trwały zostaje de facto spłacony w trakcie trwania umowy leasingowej. To dobre rozwiązanie, jeśli masz pewność, że na koniec będziesz zainteresowany wykupem.

W przypadku leasingu z wysokim wykupem możesz cieszyć się niższą ratą miesięczną, jednak gdybyś zdecydował się na wykup pojazdu po zakończeniu umowy, musisz liczyć się z wysoką opłatą. Wynosi ona zwykle ok. 25-60% początkowej ceny samochodu. Taki leasing warto wybrać, jeśli nie masz pewności, czy w przyszłości wykupisz użytkowane przez swoją firmę auto na własność.

Jak przygotować się do leasingu?

Decydując się na leasing firmowy, zawczasu przygotuj niezbędne dokumenty. Na pewno potrzebne będą informacje o obrotach i zyskach firmy z poprzedniego roku. Przydać się mogą informacje o wszelkich inwestycjach oraz majątku firmowym. Istotne będzie również ewentualne zadłużenie — trzeba liczyć się z tym, że historia kredytowa przedsiębiorstwa będzie weryfikowana.

(Visited 178 times, 1 visits today)