Zastanawiasz się kto powinien pełnić rolę nadzorcy księgowości w Twojej firmie? Czy to powinien być zewnętrzny ekspert czy może istnieje możliwość mianowania osoby wewnętrznej? W poniższym artykule omówimy najważniejsze informacje dotyczące nadzoru księgowego. Zapraszamy do lektury.

Każda firma, niezależnie od zakresu wykonywanych usług, musi poprawnie prowadzić działalność księgową, dokumentując między innymi wszelkie przychody i koszty. Warto zaznaczyć, że w gąszczu stale zmieniających się przepisów jest to spore wyzwanie. Konieczny jest stały nadzór księgowy nad prowadzoną dokumentacją, tak aby nie doszło w niej do nieprawidłowości i błędów, które mogą przecież sporo kosztować. Właśnie w tym zakresie pomoże Ci profesjonalny główny księgowy, prowadząc merytoryczny i organizacyjny nad działem księgowości.

Z czym wiąże się nadzór księgowy?

Obowiązki, jakie posiada główny księgowy są złożone i zróżnicowane, a od prawidłowości jego działań zależeć będzie, czy w dokumentacji finansowej Twojej firmy wszystko będzie się zgadzać. Z tego też powodu postawić powinieneś na doświadczonego specjalistę – w zamian zapewni Ci bowiem profesjonalne, zgodne z przepisami obowiązującego prawa i wszelkimi normami prowadzenie księgowości.

Wszelkie dane finansowe będą zawsze aktualne i wiarygodne, co zapewni Ci bezpieczeństwo finansowe – zarówno Twoje, jak i inwestorów, którzy zdecydowali się włożyć środki w Twoją działalność.

Jakie obowiązki leżą w gestii osoby prowadzącej nadzór księgowy? Są to między innymi:

 • sprawdzanie i kontrola poprawności ksiąg rachunkowych i innych dokumentów finansowych;
 • kontrola prawidłowości ewidencji oraz obliczeń;
 • analiza sytuacji finansowej Twojej firmy i proponowanie rozwiązań, które mogłyby zmienić ją na lepsze;
 • prowadzenie działań wyjaśniających w razie wykrycia nieprawidłowości w księgowości;
 • szkolenie pracowników działu księgowości z zakresu aktualnie obowiązujących przepisów i norm, a także nowo wdrażanych rozwiązań;

Główny księgowy to nieocenione stanowisko w każdej firmie – aby jednak w pełni spełniało swoją funkcję w prawidłowy sposób, warto powierzyć je profesjonaliście.

Kiedy warto zdecydować się na profesjonalny nadzór księgowy?

Ogólnie rzecz biorąc, nadzór księgowy może przydać się każdej firmie, zwłaszcza takiej, która aktywnie się rozwija i chce usprawnić proces zarządzania finansami. Niemniej jednak tego rodzaju usługami szczególnie zainteresowane powinny być te przedsiębiorstwa, które mają wysokie dochody, prowadzą szeroki zakres działalności, działają według skomplikowanych struktur organizacyjnych, lub też zobowiązane są przez zapisy ustawy u rachunkowości do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Takie rozwiązanie ma naprawdę wiele zalet. Główny księgowy jest bowiem osobą, która będzie w stanie poprawić funkcjonowanie systemu zarządzania finansami firmy, a także zagwarantuje pełne bezpieczeństwo prawne w zakresie rozliczeń, czy też podatków.

Współpraca z profesjonalnym biurem rachunkowym to najlepsza opcja, jeśli zależy Ci na pozyskaniu głównego księgowego o wieloletnim doświadczeniu i eksperckiej wiedzy. Pozwoli ona Twojej firmie rozkwitnąć, Ty zaś będziesz mógł spać spokojnie, wiedząc, że rachunkowość Twojej firmy jest w dobrych rękach.

W jaki sposób wybrać dobrego głównego księgowego?

Główny księgowy to bardzo ważna funkcja w każdej firmie. Do kwestii wyboru odpowiedniej osoby musisz więc podejść odpowiedzialnie. Istnieje kilka czynników, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę, zanim podejmiesz swoją ostateczną decyzję. Przede wszystkim pamiętaj, że taka osoba musi być rzetelna i godna zaufania. Ewentualne błędy i nieprawidłowości np. w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym mogą być naprawdę kosztowne.

Wybierając odpowiedniego głównego księgowego, rozważ, jakie są prawdziwe możliwości i oczekiwania Twojej firmy. Jak duże przedsiębiorstwo prowadzisz i w ramach jakiej branży świadczysz swoje usługi? Jaka jest średnia liczba transakcji zawieranych przez Ciebie w miesiącu? Jak skomplikowane są księgi rachunkowe Twojej firmy?

Wybór ten musi być bardzo dobrze przemyślany. Jakie zatem są cechy idealnego głównego księgowego? Z pewnością musi on:

 • doskonale orientować się w realiach Twojej branży;
 • mieć duże doświadczenie z zakresu nadzoru księgowego;
 • posiadać korzystne referencje i dobre opinie od przedsiębiorców, którzy wcześniej nawiązali z nim współpracę;
 • być w stanie poświęcić Twojej firmie określoną ilość czasu w skali miesiąca (swoje oczekiwania sprecyzuj jeszcze na etapie rekrutacji);
 • zaproponować odpowiadające Ci zasady współpracy.

W przypadku tak zobowiązujących stanowisk, jak nadzór księgowy nie ma miejsca na pomyłki. Zanim wybierzesz konkretną osobę dobrze zapoznaj się z jej profilem zawodowym i dotychczasowymi osiągnięciami.

Dlaczego warto powierzyć nadzór księgowy zewnętrznemu partnerowi?

Prawdopodobnie najprostszym sposobem na zapewnienie swojej firmie kompleksowej obsługi księgowej (w tym także kompetentnej obsługi głównego księgowego) jest nawiązanie współpracy z dobrym biurem rachunkowym. Zatrudnia ono bowiem profesjonalistów specjalizujących się w prowadzeniu rachunkowości firm z Twojej branży.

Duża wiedza, jaką posiada profesjonalny główny księgowy poparta jest dowodami w postaci bardzo pozytywnych ocen poprzednich klientów. Zyskujesz więc pewność współpracy ze specjalistą, który doskonale zna się na rzeczy i z pewnością będzie w stanie zoptymalizować księgowość także i w Twojej firmie.

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?

Skontaktuj się z nami już teraz! Doświadczeni eksperci z nowoczesnego biura rachunkowego Warido z pomocą dla Twojej firmy

 • Zadzwoń do nas: 537 726 726
 • Napisz do nas e-mail: sekretariat@warido.com
(Visited 50 times, 1 visits today)