Kasy fiskalne służą do raportowania wartości sprzedaży oraz obrotu firmy, dlatego w naszym kraju stanowią podstawowe urządzenie instalowane w celach podatkowych. Sporym kłopotem jest wybór modelu, który będzie nie tylko dostępny w atrakcyjnej cenie, lecz także będzie oferował wszelkie funkcje przydatne w danej branży. Jaka kasa fiskalna dla budowlańca będzie odpowiednia i czym się kierować w jej wyborze? Jak się okazuje, parametrów jest wiele, a wszystkie są równie istotne.

Czy w branży budowlanej kasa fiskalna jest niezbędna?

Sformułowanie branży budowlanej tak naprawdę zawiera szereg zupełnie różnorodnych firm, pracujących się w konkretnych, ścisłych specjalizacjach. Na rynku budowlanym znajdziemy duże koncerny, które realizują zadania remontowo-budowlane, jak i stricte budowlane przedsiębiorstwa, które specjalizują się we wznoszeniu dużych obiektów budowlanych, osiedli i domów.

Różnice pomiędzy nimi wynikają oczywiście także z samej wielkości przedsiębiorstwa i liczby zatrudnionych osób. Łączy je jednak to, że wszystkie realizują prace budowlane na rzecz klientów indywidualnych (konsumentów) oraz firm.

W branży budowlanej, przy usługach realizowanych na rzecz konsumentów, kasa fiskalna jest obowiązkowa, a jej instalacja – narzucona z góry przez prawo. Mówi o tym bezpośrednio art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Prawo jednak dopuszcza od tego zagadnienia pewne zwolnienia, z których większość budowlańców z całą pewnością chętnie skorzysta.

  • Zwolnienie podmiotowe – z tego zwolnienia mogą skorzystać wyłącznie tacy budowlańcy, którzy zapłatę za swoją pracę przyjmują nie w gotówce podczas odbioru technicznego prac, lecz poprzez przelew bankowy lub przekaz pocztowy. Ma to na celu głównie ochronę konsumenta, który bez otrzymania dowodu wykonania danych prac nie będzie w stanie sądownie udowodnić różnych zaniechań ze strony wykonawcy. Przelew jest zabezpieczeniem dla konsumenta, dającym dowód zapłaty za wykonanie prac budowlanych.
  • Oczywiście można także skorzystać ze zwolnienia kwotowego wynoszącego 20 000 zł obrotu wygenerowanego w poprzednim roku podatkowym lub w trakcie jego trwania. W drugim przypadku limit obrotu obliczany proporcjonalnie: liczbę dni pozostałych do 31 grudnia 2021 roku, mnożymy przez wartość działania: 365 dni / wartość 20 000 zł.

Jak zatem widać, każdy budowlaniec ma dwie możliwości. Druga, kwotowa, jest z reguł mało realna, co wynika bowiem z samych kosztów materiałów budowlanych oraz wartości roboczogodzin. Pierwsza możliwość jest do zrealizowania, lecz wyłącznie wśród firm oferujących swoje usługi innym firmom lub w przypadku klientów chcących płacić przelewem. Brak kasy fiskalnej sprawi, że nie będziesz mógł przyjąć zapłaty w gotówce, co może być kłopotliwe dla klienta.

Kasa fiskalna dla budowlańca – jakie cechy powinna mieć?

Jaka kasa fiskalna dla budowlańca? Przede wszystkim taka, która będzie miała odpowiednią funkcjonalność w stosunku do rodzaju wykonywanych prac. Kasa fiskalna dla budowlańca musi być:

 

  • Dostosowana do miejsca wykonywania działalności 

Z reguły budowlańcy prace przeprowadzają bezpośrednio w lokalizacji wybranej przez klienta, rzadko w siedzibie swojej firmy. Kasa fiskalna powinna być w pełni dostosowana do tej specyfiki pracy, dlatego dobrym wyborem jest model mobilny, czyli podłączany do prądu jedynie na czas ładowania. Na takiej kasie można pracować z każdego miejsca – nawet tam, gdzie nie ma jeszcze doprowadzonej instalacji elektrycznej. Miej jednak na uwadze fakt, że mobilne kasy różnią się pomiędzy sobą sposobem nawiązywania połączenia z siecią.

 

  • Przystosowana do działania on-line

Od lipca 2021 roku wszystkie firmy budowlane, niezależnie od ich specjalizacji oraz zakresu wykonywanych prac, muszą do ewidencji przychodów używać wyłącznie kas on-line. Urządzenia te różnią się od klasycznych tym, że muszą mieć stałe internetowe połączenie z CRK – Centralnym Repozytorium Kas, kierowanym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Każde urządzenie rejestrujące online musi mieć zatem dostęp do sieci, zapewniany w sposób ciągły lub według harmonogramu. Kasa fiskalna dla budowlańca powinna mieć połączenie typu GPRS, czyli bezprzewodowe z siecią komórkową. Jej zaletą jest w zasadzie brak ograniczeń względem miejsca wykonywania obowiązków. Na rynku znajdziemy także modele Wi-Fi oraz podłączane kablem Ethernet.

Usługi budowlane – kasa online a zwolnienie

Na kasę fiskalną online dla budowlańca oczywiście przysługuje zwolnienie i to stosunkowo niemałe, bo w 90% ceny nowej kasy, ale nie więcej niż 700 zł. To wartość, którą podatnik może odjąć od kosztu zakupu urządzenia poprzez wnioskowanie do właściwego dla miejsca prowadzenia działalności Urzędu Skarbowego.

Urząd powinien zwrócić kwotę niezwłocznie, jednak do 25. dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku. To spore udogodnienie, dzięki któremu zakup urządzenia dla nowopowstałej firmy nie powinien być dla niej zbyt dużym obciążeniem finansowym. Warto wspomnieć, że w tym momencie ulgę można otrzymać tylko na pierwsze zakupione kase online.

Z tej przyczyny wielu przedsiębiorców od razu kupuje np. dwa lub więcej urządzeń, aby zaopatrzyć się od razu w kasę rezerwową i na nią także otrzymać na nią zwrot środków.

Jaka kasa fiskalna dla budowlańca będzie optymalnym wyborem?

Na rynku znajduje się wiele kas fiskalnych, jak zatem wybrać tą idealną? Warto przejrzeć najlepsze sklepy, w których dostępne są wyłącznie wyselekcjonowane urządzenia przeznaczone dla najbardziej wymagających klientów.

  • Novitus Link Online – atrakcyjna wizualnie kasa fiskalna dla budowlańca, zawierająca funkcję precyzyjnego nazewnictwa towarów i usług (do 40 znaków), obszerną bazę towarową (do 20 000 PLU) oraz opcję tworzenia kompletów typu towar+towar bądź towar+usługa. Obsługa raczej stacjonarna.
  • Datecs WP-50 Online – niewielka kasa fiskalna z mnóstwem możliwości. Baza towarowa na 12 000 PLU zapewnia w zasadzie nieograniczone zastosowania dla budowlańca, a szybki mechanizm drukujący, na poziomie 12 linii na sekundę, gwarantuje błyskawiczne wystawienie paragonu klientowi.
  • Posnet Ergo Online – ergonomiczna i łatwa w użytkowaniu kasa, którą można po części skonfigurować dla siebie, wybierając np. objętość bazy towarowej – od 4 000 PLU do 8 000 PLU. Urządzenie cechuje się prostotą użytkowania. Rolkę można wymienić w kilka sekund, a karta GSM umożliwiająca połączenie urządzenia z CRK została zasilona na okres do 36 miesięcy.

Jaka kasa fiskalna dla budowlańca będzie najlepsza? W zasadzie każda z powyższych. Wszystkie cechują się wysoką trwałością, możliwością pracy w wymagających warunkach środowiskowych, a także doskonałymi parametrami pracy.

Partnerem artykułu jest mico.pl

(Visited 36 times, 1 visits today)