Karta paliwowa to zdecydowanie więcej niż kawałek plastiku. Tak niepozorne narzędzie jest ogromnym wsparciem w codziennej pracy osób zarządzających firmową flotą. Omawiamy najważniejsze zalety kart paliwowych.

Karty paliwowe umożliwiają bezgotówkowe płatności za paliwo. Można zapłacić nimi także za inne produkty i usługi na stacjach benzynowych, np. za myjnię czy płyn do spryskiwaczy. Wiele kart pozwala opłacić przejazd autostradą w Polsce oraz w innych krajach.

W zależności od operatora, karta może zostać wystawiona na auto (na karcie znajduje się wtedy jego numer rejestracyjny), na firmę lub na konkretnego pracownika.

Nie tylko karta

Jeśli zdecydujesz się na wykupienie kart paliwowych, otrzymasz nie tylko „plastikowe pieniądze”, ale również specjalne oprogramowanie, które pozwoli efektywniej zarządzać firmową flotą. Dzięki niemu będziesz mógł między innymi:

  • kontrolować zużycie paliwa oraz tworzyć raporty, które pozwolą optymalizować wydatki na flotę;
  • zarządzać kartami przez internet;
  • ustawiać oraz zmieniać limity dotyczące miejsca i/lub pory tankowania służbowych pojazdów.

Karty paliwowe – sposób na kontrolę firmowych wydatków

Karty paliwowe to znakomity sposób na kontrolę wydatków w firmie. Niestety, spuszczanie paliwa z baku czy nieautoryzowane przebiegi to w wielu przedsiębiorstwach wciąż przykra codzienność. Dzięki kartom będziesz w stanie w pełni wyeliminować tego typu nadużycia, co przełoży się na wygenerowanie odczuwalnych dla firmowego budżetu oszczędności. Zwłaszcza, jeśli przedsiębiorstwo dysponuje flotą złożoną z kilkudziesięciu czy kilkuset pojazdów.

Indywidualna obsługa

Wielu operatorów kart paliwowych deklaruje indywidualne podejście do każdego klienta – zarówno w momencie przygotowywania oferty, jak również podczas codziennej obsługi. Takie warunki będą dla flotowców bardzo istotnym walorem. Dlaczego? Ponieważ elastyczność operatora oznacza możliwość wynegocjowania atrakcyjnych warunków i dostosowania oferty do realnych potrzeb firmy.

Uproszczenie rozliczeń

Wyobraź sobie, że zamiast kilkudziesięciu lub kilkuset faktur za paliwo otrzymujesz tylko jedną. Czy nie jest to scenariusz idealny? Takie rozwiązanie doceni nie tylko osoba zarządzającą flotą, ale rówież dział księgowości.

Odroczenie płatności

Istotną zaletą korzystania z kart paliwowych może być także możliwość odroczenia terminu płatności. Taki przywilej pomoże zachować firmie płynność finansową, a także skutecznie planować wydatki i zwiększyć kontrolę nad budżetem.

Bezpieczeństwo bezgotówkowych transakcji

Użytkowanie karty niesie za sobą korzyści nie tylko dla pracodawcy i osoby zarządzającej flotą, ale rówież dla pracowników. Poza wygodą dokonywania transakcji na stacjach benzynowych, korzystanie z karty zapewnia także większe bezpieczeństwo. Jak to działa w praktyce? Płacąc za paliwo „elektronicznym pieniądzem” kierowcy nie muszą wozić ze sobą gotówki. Jeśli karta paliwowa zostanie skradziona, złodziej nie będzie w stanie z niej korzystać. Karty paliwowe są bowiem – podobnie jak klasyczne karty płatnicze – zabezpieczone kodem PIN.

Czy każda firma może wykupić karty paliwowe?

Nie ulega wątpliwości, że karty sprawdzą się w każdej firmie, bez względu na skalę prowadzonej działalności. Jeszcze kilka lat temu były one używane w największych przedsiębiorstwach i korporacjach. Obecnie coraz większa liczba operatorów umożliwia skorzystanie z kart również właścicielom niewielkich biznesów, posiadających na przykład tylko 2 lub 3 samochody.

(Visited 162 times, 1 visits today)