Najczęściej po porady prawne udajemy się do radcy prawnego. W opinii wielu osób taki radca zajmuje się właśnie udzielaniem porad, ale wbrew pozorom może on też występować przed sądem na równi z adwokatem w sprawach cywilnych, administracyjnych, z zakresu prawa rodzinnego czy ubezpieczeń.

Często też kancelaria prawna współpracuje z przedsiębiorcami, którzy mają wielu kontrahentów z różnych krajów i potrzebują bieżących porad. Ale radca może pomóc też w sprawach osób fizycznych. Jakich?

Wypadek za granicą

Wiele osób jadąc na wakacje liczy na to, że nic się nie stanie i wszyscy wrócą całe i zdrowo do domu. Co prawda ubezpieczenia turystyczne nie są drogie, ale nadal sporo osób stwierdza, że to niepotrzebny wydatek. A do tego nie wszystkie ubezpieczenia są takie same, więc nawet posiadając jakieś można mieć problemy.

Także osoby, które czasowo przebywają za granicą na przykład w związku z kontraktem terminowym o pracę mogą ulec wypadkowi. I co wtedy?

Radca prawny bez problemu pomoże w dochodzeniu odszkodowania niezależnie w jakim kraju zdarzył się wypadek i czy osoba ulegająca wypadkowi miała ubezpieczeni albo czy sprawca miał ubezpieczenie OC. Niestety samodzielnie w takich sprawach trudno jest dochodzić swoich praw. A część osób nawet nie wie jak zacząć.

Błąd ZUS

Zdarza się, że sam ZUS popełnia błąd w interpretacji i zmusza płatnika do opłacenia np. dodatkowej składki. Kiedy błąd wyjdzie na jaw płatnik i tak ma problem z odzyskaniem nadpłaconych pieniędzy. Może być też tak, że ktoś starał się o otrzymanie renty chorobowej i jej nie dostał.

Albo też komuś zostały błędnie policzone składki, lata pracy itp. i otrzymuje emeryturę niższą niż należna. Z decyzjami ZUS można polemizować, ale warto to zrobić za pośrednictwem radcy prawnego, który doskonale zna się na takich sprawach.

Mały przedsiębiorca, duży problem

Osoby prowadzące jednoosobową działalność czy małą firmę często polegają na współpracy z dużymi podmiotami jak np. spółki. Okazuje się jednak, że w III kwartale bieżącego roku aż 52% takich firm miało problem z niewypłacalnymi partnerami, którzy przez ponad 60 dni nie regulowali należności.

Dla małej firmy może to być duży problem, zwłaszcza gdy współpraca z takim partnerem to główne źródło dochodu. Jeszcze gorzej jest, gdy spółka z o.o. – partner w interesach – przestaje istnieć.

Ponieważ ten rodzaj spółki jest odrębnym tworem to jej właściciele czy zarządca nie ponoszą odpowiedzialności. W takiej sytuacji tylko radca prawny lub adwokat może podpowiedzieć co zrobić, aby odzyskać wierzytelności.

 

Adwokat pomaga także frankowiczom

Niewinni ludzie, którzy znaleźli się w złej sytuacji za sprawą decyzji Banku Narodowego Szwajcarii w 2015 roku oraz padli ofiarą nieuczciwych umów kredytowych, które banki wtedy oferowały. Należy szybko skończyć z negatywnym działaniem kredytu we frankach i znaleźć specjalistów, którzy pomogą frankowiczowi odzyskać pieniądze z banku na drodze sądowej. Po wyroku TSUE to zdanie przeważa i jest powszechne. Tylko droga sądowa zapewnia przywrócenie sprawiedliwości i wymierne korzyści finansowe, przy tym okazuje się skuteczna w większości przypadków.

(Visited 65 times, 1 visits today)