Gewerbe to wpis do ewidencji działalności gospodarczej w Niemczech. Dotyczy to nie tylko jednoosobowych przedsiębiorstw, ale również osób prawnych, czyli GmBh (niemiecki odpowiednik polskiej spółki z.o.o.).

Gewerbe to tak naprawdę skrót od Gewerbeanmeldung. Założenie własnej działalności gospodarczej w Niemczech wiąże się z kilkoma istotnymi kwestiami. Dowiedz się, na czym polega Gewerbe i jakie problemy mogą się pojawić, kiedy zdecydujesz się na prowadzenie tego typu działalności.

Gewerbe w Niemczech – podstawowe informacje

Założenie Gewerbe cieszy się sporym zainteresowaniem i popularnością już od wielu lat. To rozwiązanie jest dostępne nie tylko dla obywateli Niemiec, ale również obcokrajowców. Wymagane jest jedynie skończone osiemnaście lat, a przydatny również okaże się pomysł oraz motywacja. Warto wiedzieć, że podczas zakładania Gewerbe należy złożyć następujące dokumenty:

  • kserokopia paszportu lub dowodu osobistego (obydwie strony),
  • adres, pod którym zamierzasz zarejestrować swoją firmę oraz umowa najmu lokalu, w którym będziesz ją prowadzić,
  • pełnomocnictwo, które upoważnia do założenia własnego przedsiębiorstwa.

Ważną informacją jest fakt, że aby założyć własną działalność gospodarczą u zachodnich sąsiadów Polski, niezbędna jest opłata. Wysokość konkretnej kwoty zależy od regionu, w którym otwarta zostanie firma. Warto wiedzieć, że po rejestracji przedsiębiorstwa, informacja o tym trafia do Finanzamt (niemiecki urząd skarbowy), Izby Rzemieślniczej oraz do innych urzędów. W związku z tym zakładając przedsiębiorstwo w Niemczech, należy mieć świadomość wiążącej się z tym odpowiedzialności prawnej.

Problemy przy prowadzeniu Gewerbe

W związku z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej w Niemczech wiąże się kilka istotnych kwestii, które nie są wszystkim znane. Jednak są to na tyle ważne aspekty, że jeśli rozważasz założenie Gewerbe to powinieneś o nich wiedzieć.

Ubezpieczenie zdrowotne

Krankenversicherung to ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech, które jest obowiązkowe również podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to ważna informacja, tym bardziej że o odprowadzenie tych składek należy zadbać samemu.

Do wyboru dostępne są dwa rodzaje ubezpieczeń – w prywatnej lub ustawowej kasie chorych. Dla wielu przedsiębiorców opłata składek na ubezpieczenie zdrowotne to spory wydatek, jednak jest to gwarancja bezpieczeństwa. W przypadku choroby lub wypadku osoby, która nie jest ubezpieczona, pobyt w szpitalu może wiązać się z naprawdę wysokimi kosztami.

Inne kwestie problematyczne

Jeśli myślisz o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej w Niemczech, powinieneś wziąć również pod uwagę kwestię bariery językowej. Bardzo przydatna może okazać się znajomość języka niemieckiego na średnim poziomie.

Nawet jeśli znasz podstawy tego języka, warto rozważyć dodatkowy kurs z doświadczonym nauczycielem. W niektórych sytuacjach można korzystać z usług tłumaczy, jednak z pewnością zyskasz w oczach kontrahentów oraz klientów, kiedy to Ty będziesz prowadzić rozmowy biznesowe.

Zakładanie biznesu w innym kraju wiąże się również z inną kulturą, która wynika z prowadzenia przedsiębiorstwa. U zachodnich sąsiadów Polski obowiązują inne zwyczaje, które należy respektować z szacunku do potencjalnych partnerów biznesowych.

Autor wpisu:

Specjalista budowania MLM online ( marketingu sieciowego przez internet ). Współzałożyciel Grupy Marketingowej BB Elite Club. Szkolę w Akademii Nowoczesnego Marketingu GVO. Jestem tu by szkolić i pomagać naszym partnerom osiągnąć sukces.

http://wojciechwesolowski.pl/

(Visited 44 times, 1 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu