Często podziwiamy przemysł niemiecki, amerykański czy koreański za perfekcyjną organizację produkcji, wysoką wydajność oraz rewelacyjne wskaźniki ekonomiczne. Tymczasem nasz rodzimy przemysł przetwórczy nadal jeszcze bazuje na – przemijającym już atucie – jakimi są niższe koszty pracy. Jednak przewaga polskiego przemysłu oparta na taniej sile roboczej już przemija, i – chcąc utrzymać konkurencyjność – musimy zwrócić się ku innym obszarom optymalizacji kosztowej produkcji.

 

Planowanie produkcji: informacja fundamentem

Dane o stanach magazynowych. Dane o pracochłonności i materiałochłonności. Dane na temat zamówień. Dane o wydajności pracowników. Szczegółowe dane o operacjach i procesach technologicznych. To tylko niektóre z informacji, które pozwalają na precyzyjne planowanie produkcji. To już solidna dawka danych, na tyle spora, że przetworzenie ich i wykorzystanie nawet przez kilkuosobowy zespół doświadczonych specjalistów do spraw planowania produkcji jest bardzo dużym wyzwaniem. Dlatego w sukurs przychodzi specjalistyczne oprogramowanie dla firm, a w szczególności systemy ERP (służące planowaniu zasobów przedsiębiorstwa), łączące w jednej platformie system MRP (planowania zapotrzebowania materiałowego), system WMS (program magazynowy do zarządzania stanami magazynowymi), system wspomagający zarządzanie personelem, oraz systemy zarządzania produkcją.

Kierunek: perfekcja

Czołowe gospodarki świata swój sukces zawdzięczają doprowadzonej do perfekcji umiejętności wykorzystania wszelkich zasobów przedsiębiorstwa oraz doprowadzonej do granic możliwości optymalizacji kosztowej. W praktyce oznacza to, że żadna operacja nie może trwać zbyt długo, niż potrzeba, że surowce i materiały powinny w magazynie przebywać jak najkrócej, że cały proces produkcji powinien być szczegółowo zaplanowany. Utrzymanie sprawności produkcji wymaga też błyskawicznego reagowania na dynamicznie zmieniającą się sytuację produkcyjną, co oznacza nieustające zbieranie danych na wszelkich etapach produkcji. Zadanie to są w stanie wykonać jedynie specjalistyczne systemy do zarządzania produkcją oraz odpowiednia organizacja całego procesu produkcji.

Więcej o planowaniu produkcji można przeczytać TUTAJ: http://www.sente.pl/system-sente/zarzadzanie-produkcja/

 

 

(Visited 344 times, 1 visits today)