Nie każdy z nas jest dobrym fotografem, a nawet jeśli za takiego się uważa, to często brakuje mu sprzętu i odpowiednich warunków do zrobienia udanych zdjęć. Tymczasem portfolio będące swoistą wizytówką naszej działalności powinno być opatrzone zdjęciami o jak najlepszej jakości, żeby jak najlepiej o nas świadczyć.
Oczywiście treść zdjęć zależeć będzie od rodzaju profesji jaką wykonujemy, natomiast ich parametry takie jak ostrość, nasycenie koloru czy kontury powinny pozostać niezmiennie i bezdyskusyjne. Współpraca z najlepszym fotografem w okolicy pomoże nam dojść do kompromisu, między sugerowaną przez nas treścią, a jakością widzianą okiem profesjonalisty. Zapytajmy o ceny sesji portretowych i biznesowych w naszym mieście i zdecydujmy się na nie, bo nasze portfolio jest tego warte.
Różnica między zdjęciem do CV a zdjęciem do portfolio
Przyglądając się zdjęciom wykorzystywanym w CV oraz zdjęciom do portfolio zauważymy istotne różnice z korzyścią dla tych drugich oczywiście. CV jest skróconą wersją naszego życiorysu i jako takie opatrzone zostaje zdjęciem o standardowych parametrach, przypominającym te wykorzystywane do oficjalnych dokumentów, takich jak paszporty czy legitymacje.
Zdecydowanie korzystniej jest, gdy do CV dołączymy zdjęcie dobrej jakości, takie, na którym wyraźnie widać będzie rysy, a mina, czy ułożenie fryzury i ubrania wskazywać będą na studyjny charakter sesji. Dużo większe pole do popisu mamy jednak w przypadku portfolio, do którego dołączyć możemy bardziej dopracowane fotografie i portrety naszej osoby w większych formatach.
Najlepsi fotografowie oferują sesje plenerowe oraz zdjęcia w studiu albo we wnętrzach bezpośrednio związanych z wykonywanym zawodem. Fotografie biznesowe menedżerów często ukazują ich na tle siedziby firmy lub loga umieszczonego w reprezentacyjnym holu pionu administracyjnego. Inni pracownicy firmy i rzemieślnicy świetnie prezentują się na tle swojego warsztatu pracy. Medycy, farmaceuci i pracownicy produkcji fotografowani są w swoich ubiorach roboczych, co dodaje im profesjonalizmu.
Z kolei artyści, modele i aktorzy potrzebują charakterystycznych portretów w różnych pozach, wykonanych podczas indywidualnych sesji w studio, dzięki czemu wyeksponują swoje walory fizyczne.
Pozostałe zdjęcia do portfolio
Nie zapominajmy, że portfolio oprócz naszej osoby prezentuje również, a może przede wszystkim nasze dokonania. One także powinny być przedstawione w odpowiedniej formie. Prace plastyczne mogą równie wiele zyskać, co stracić na fotografii. Wydobycie odpowiednich kolorów i formy lepiej zlecić profesjonalnemu fotografowi.
Nie tylko plastycy czy graficy prezentują swoje dzieła w portfolio. Również rzemieślnicy przedstawiają swoje wyroby na fotografiach zebranych w teczkach lub na stronach internetowych. Czasem zły rodzaj oświetlenia lub niewłaściwa ekspozycja sprawią, że stracą one sporo ze swego uroku. Nawet jeśli wykonujemy zadania, które trudno sfotografować, bo nie są przedmiotami, a na przykład usługami, warto zastanowić się nad dołączeniem do portfolio zdjęć zrobionych w trakcie ich realizacji.
Innym przykładem może być chęć pochwalenia się wydaną publikacją, kiedy oprócz jej tytułu i streszczenia można w teczce zamieścić profesjonalne zdjęcie okładki, co z pewnością zrobi dobre wrażenie na oglądających. Do najlepszych fotografów powinni zwrócić się również naukowcy, technolodzy i innowacyjny przedsiębiorcy chcący pokazać wyniki swoich badań lub wynalazki w swoich portfolio. Odpowiedniej jakości zdjęcia będą doskonałym uzupełnieniem opisu ich dokonań.
Portfolio profesjonalnego fotografa
W końcu chcąc się zdecydować na wykonanie profesjonalnej sesji wizerunkowej warto zajrzeć do portfolio fotografów. To w nich najlepsi fotografowie prezentują najbardziej udane bądź najbardziej reprezentatywne ze swoich prac.
Oglądając zdjęcia w konkretnym portfolio fotografa (sprawdź przykładowe portfolio warszawskiego studia Portret24) zorientujemy się czy styl i jakość zdjęć nam odpowiada. Poza tym przeglądając fotografię za fotografią zorientujemy się jaką stylistykę preferuje i czy ujęcia modeli i przedmiotów są oryginalne, a całość wykonana ze starannością i dbałością o szczegóły.
Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszy fotograf nie osiągnie pożądanych efektów, jeśli nie będzie odpowiedniej współpracy z modelem. Ważne jest zatem nasze nastawienie przed podjęciem decyzji o zrobieniu sobie sesji studyjnej bądź biznesowej. Na pewno pomocne będzie wstępne spotkanie, omówienie własnych oczekiwań i celów.
Ze swojej strony fotograf przybliży nam tajniki swojej pracy i pomoże przygotować się do sesji. Wbrew pozorom wybór miejsca i stroju do sesji mogą przysporzyć sporo zachodu. Ewentualny stres związany z własnym wyglądem powinien minąć dzięki atmosferze w trakcie sesji. Dobra komunikacja między fotografem, a modelem to klucz do uzyskania udanych ujęć. Wybór najlepszych fotografii i zamieszczenie ich później we własnym portfolio będą jak nagroda po ciężkiej pracy. Zachęcam do obejrzenia portfolio fotografa mającego sporo do pokazania.
Najnowsze komentarze