bezpieczeństwo bazy danych blogaCzy zdarzyło Ci się kiedyś pisać jakiś artykuł czy dokument, a potem go stracić bo wysiadł akurat prąd, a Ty nie zrobiłaś/eś kopii ? Straciłaś/eś tylko czas bo pliku nie dało się odzyskać. Musiałeś zacząć pisać jeszcze raz.

A teraz wyobraź sobie, że na blogu masz kilkanaście wpisów. Pewnego dnia włączasz przeglądarkę by dodać nowy wpis …a Twoich wpisów nie ma. Była awaria serwera lub podczas instalowania jakiejś wtyczki nastąpił błąd i cała baza została skasowana!! Napisać wszystkie wpisy jeszcze raz ? Nie jest wykonalne.

Można temu oczywiście zapobiec, dlatego tak ważne jest wykonywanie kopii zapasowej bazy czyli backup.

Wiele serwisów hostingowych zapewnia bezpieczeństwo i same wykonuje backupy baz jak i plików dla swoich klientów. Z reguły robione są one raz dziennie, czyli możesz odzyskać bazę z poprzedniego dnia.

Jednak niema co liczyć na innych lepiej dbać samemu o swoje dane. Mając bloga na wordpressie mamy ułatwione zadanie. Jak zwykle mamy do dyspozycji mnóstwo wtyczek. Nie będę tutaj wypisywać wszystkich ponieważ chcę się skupić na jednej można powiedzieć, że podstawowej.

Wtyczka WP-DB Backup do pobrania tutaj

Jest to „mała” wtyczka i prosta w obsłudze. Umożliwia robienia backupów bazy samemu jak i z automatu. Minusem tej wtyczki jest to, że nie jest już aktualizowana. Jednak polecana przez wiele osób.

Instalacja wtyczki jest standardowa tak jak w przypadku innych wtyczek.
Po zainstalowaniu i włączeniu wtyczki przechodzimy do zakładki: Narzędzia > Backup.

 

Mamy tu do dyspozycji:

a) backup ręczny

Możemy zapisać kopię na naszym serwerze, wysłać na naszego maila lub zapisać na dysku komputera. Jednak codziennie wykonywanie kopi i samemu może przysporzyć kłopotów. Raz zapomnimy albo prąd wyłączą lub internet i co wtedy?
backupbazydanych

 

b) backup z automatu

Do dyspozycji mamy kilka opcji czyli robić kopię co godzinę, raz dziennie itp. Po prawej stronie możemy zaznaczyć dodatkowe opcje, są to przeważnie ustawienia wtyczek, które również warto zaznaczyć aby zrobić ich kopię.

backupbazydanych1

Warto założyć osobne konto mailowe dla naszych kopii, aby nie spamować poczty biznesowej.

A Ty wykonujesz kopię bazy danych ?  Używasz innej wtyczki ? Napisz o tym w komentarzu.

[wms_protected]

P.S.

Czy masz już konto Partner Pro? Jeśli nie, to kliknij TUTAJ i zobacz jak budować 3 niezależne źródła dochodu w zaciszu własnego domu…

 

[/wms_protected]

(Visited 364 times, 1 visits today)