Współpraca między Polską a Niemcami stanowi ważny element gospodarczego krajobrazu Europy. Niemiecki rynek oferuje liczne możliwości dla polskich przedsiębiorców. Jednak firmy planujące taką kooperację powinni w pierwszej kolejności przeprowadzić weryfikację potencjalnych partnerów biznesowych. Takie kroki pozwolą uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zminimalizować ryzyko. Poniżej przedstawiamy praktyczny przewodnik, jak skutecznie sprawdzić firmę w Niemczech.

Współpraca gospodarcza między Polską a Niemcami

Współpraca gospodarcza między Polską a Niemcami stanowi istotny filar relacji obu krajów. Wprowadzenie Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku otworzyło drzwi do swobodnego obrotu handlowego. Dodatkowo liberalizacja dostępu do niemieckiego rynku pracy w 2011 roku stworzyła dogodne warunki do nawiązania współpracy między firmami. Patrząc na dane podane przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową współpracą między dwoma krajami kwitnie. W ubiegłym roku obroty w handlu między Polską a Niemcami osiągnęły rekordowe 167,7 mld EUR. Polska to piąty pod względem ważności partner handlowy Niemiec.

Weryfikacja firmy

U naszych zachodnich sąsiadów odpowiednikiem polskiego NIP jest Steuernummer w skrócie St-Nr. (Numer Identyfikacji Podatkowej). Numer ten jest wykorzystywany przy współpracach krajowych z innymi niemieckimi firmami. Sr-Nr. najłatwiej znaleźć na stronie internetowej firmy w zakładce z danymi kontaktowymi zwanymi Impressum. Przy weryfikacji przedsiębiorstw w Niemczech można posłużyć się również Umsatzsteuer – Identifikationsnummer, czyli polskim odpowiednikiem UE VAT.

Niemieckie rejestry przedsiębiorstw

Niemiecki rejestr handlowy Handelsregisterportal umożliwia dostęp do wszystkich lokalnych niemieckich rejestrów: rejestru handlowego, rejestru stowarzyszeń i spółek partnerskich oraz do związanych z tymi rejestrami ogłoszeń. Znajdziecie tu informacje w językach angielskim, francuskim, włoskim, niderlandzkim, polskim, hiszpańskim i tureckim, przy czym większość informacji jest jednak dostępna głównie w języku niemieckim.

Dodatkowe informacje dotyczące m.in. rozliczeń/sprawozdań finansowych czy rynku kapitałowego znaleźć można na stronie Unternehmensregister, czyli niemieckiego rejestru spółek. Informacje dostępne na tej platformie podane są głównie w języku niemieckim (informacje o rynkach kapitałowych są dostępne częściowo w języku angielskim lub innych językach). Natomiast treści platformy są także dostępne w językach angielskim, francuskim, włoskim i hiszpańskim. Niemiecki rejestr spółek jest powiązany również z Handelsregisterportal i umożliwia wyszukiwanie danych zawartych w obydwu rejestrach.

Jak sprawdzić upadłość firmy?

Przed podjęciem współpracy z firmą działającą za granicą, szczególnie istotne jest dokładne zbadanie jej historii finansowej. Jak również sprawdzenie, czy nie znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej, co mogłoby negatywnie wpłynąć na potencjalne interesy. Jak to sprawdzić? Z pomocą przychodzi portal Insolvenzbekanntmachungen. To właśnie tam publikowane są ogłoszenia sądów upadłościowych m.in. o otwarciu postępowania upadłościowego czy wyznaczaniu syndykatu. Dzięki temu narzędziu można w prosty sposób uzyskać dostęp do najnowszych informacji dotyczących sytuacji finansowej przedsiębiorstw w Niemczech.

Jak sprawdzić firmę w Niemczech?

Podsumowując, nawiązując współpracę z firmami w Niemczech, warto podjąć działania weryfikacyjne, aby uniknąć potencjalnych problemów. Wywiad gospodarczy, przeszukanie dostępnych baz danych czy rejestrów pozwolą na oszacowanie wiarygodności potencjalnego kontrahenta. Dzięki tym krokom będziesz mógł zawrzeć umowę z pewnością, że działasz z rzetelnym partnerem biznesowym. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak samemu weryfikować firmy i kontrahentów sprawdź nasze szkolenie online, które pokaże Ci jak wyszukać i weryfikować firmy z Polski i zagranicy.

(Visited 49 times, 1 visits today)