Coraz więcej osób, nie tylko doświadczonych inwestorów, zaczyna inwestować w obligacje korporacyjne. To stosunkowo bezpieczny, obarczony niskim ryzykiem sposób lokowania oszczędności, który nawet dla laików staje się świetną alternatywą dla lokat bankowych lub metodą na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Dlatego zobacz, jak w kilku prostych krokach zacząć inwestować w obligacje.

Krok 1: Dowiedz się, czym są obligacje korporacyjne

Ten punkt jest dość oczywisty i nie trzeba się nad nim rozwodzić – bez względu na to, czy inwestujesz samodzielnie, czy robią to za Ciebie specjaliści z funduszy inwestycyjnych, musisz dokładnie zaznajomić się z tą tematyką, żeby być świadomym ryzyka. Na początku zapoznaj się z informacjami dostępnymi na przykład w serwisie bestcapital.pl/dla-inwestorow/obligacje-korporacyjne/, które przybliżą Ci zagadnienia związane z dłużnymi papierami wartościowymi przedsiębiorstw.

Krok 2: Wybierz sposób zakupu papierów dłużnych

Zanim zdecydujesz się na zakup papierów dłużnych konkretnego przedsiębiorstwa, zastanów się, co jest dla Ciebie bardziej korzystne: publiczna, czy prywatna emisja obligacji?

Oferta publiczna kierowana jest do szerokiego grona anonimowych osób oraz wymaga upublicznienia wszelkich informacji dotyczących spółki. Oferty publiczne mogą oferować emitenci lub domy maklerskie.

Natomiast informację o emisji prywatnej nie może dostać więcej niż 149 imiennie wskazanych inwestorów. Aby zostać uwzględnionym w takiej ofercie, trzeba być zarejestrowanym w bazie potencjalnych inwestorów w domach maklerskich.

Krok 3: Zadecyduj, czy inwestujesz samodzielnie, czy przez fundusz inwestycji

Obligacje korporacyjne mogą zostać wykupione na rynku pierwotnym (bezpośrednio od emitenta) lub na rynku wtórnym. Pierwszy sposób wymaga posiadania bardzo dużego kapitału, dlatego w niewielu sytuacjach wybierany jest przez inwestorów indywidualnych. Z tego powodu warto skupić się na rynku wtórnym – Catalyst.

Catalyst to rynek wtórny organizowany przez Giełdę Papierów Wartościowych, który nie posiada ograniczeń co do kapitału minimalnego. Co więcej, papiery dłużne można kupować oraz sprzedawać w dowolnym momencie – możesz ulokować tam swoje oszczędności na tydzień, miesiąc, czy na rok (w zależności od terminu wykupu). Aby móc inwestować na Catalyst wystarczy posiadać rachunek maklerski.

Jeśli jesteś jednak laikiem w tych kwestiach, możesz skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów pracujących w funduszach inwestycyjnych. Dzięki temu to fachowcy, a nie Ty, podejmują ostateczne decyzję, w większym stopniu dywersyfikują też Twój portfel inwestycyjny. Wiązać się to będzie jednak z dodatkowymi kosztami, związanymi z opłatą za zarządzanie.

Krok 4: Zainwestuj oszczędności w obligacje korporacyjne

Jeśli wybierzesz inwestowanie przez fundusz inwestycyjny, nie musisz się już o nic martwić. Ale gdy masz zamiar samodzielnie lokować swoje oszczędności, czeka Cię jeszcze kilka kroków. Na początku musisz założyć konto maklerskie. Następnie musisz podjąć się trudnego i żmudnego zadania – wyboru emitentów. Weź pod uwagę cenę obligacji i ich rentowność oraz dokładnie przeanalizuj kondycję finansową emitenta. Teraz wystarczy już „tylko” zakupić obligacje – wcześniej musisz jednak zapoznać się z instrukcją do systemu, by wiedzieć, jak technicznie to wykonać.

W praktyce każdy z tych kroków okaże się o wiele bardziej rozbudowany, na początku jednak wystarczy, jak będziesz postępować według tego schematu. I pamiętaj, żeby zacząć inwestować oszczędności dopiero wtedy, jak się do tego dobrze przygotujesz.

Autor wpisu:

Specjalista budowania MLM online ( marketingu sieciowego przez internet ). Współzałożyciel Grupy Marketingowej BB Elite Club. Szkolę w Akademii Nowoczesnego Marketingu GVO. Jestem tu by szkolić i pomagać naszym partnerom osiągnąć sukces.

http://wojciechwesolowski.pl/

(Visited 142 times, 1 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu