Myślisz o założeniu własnej firmy? Zastanawiasz się z samodzielnie prowadzonej księgowości? A może rozważasz skorzystanie z usług biura rachunkowego? Zanim podejmiesz decyzję ostateczną, pomyśl o zatrudnieniu indywidualnego księgowego.

 

Indywidualny księgowy to osoba, która zajmuje się prowadzeniem księgowości jednej konkretnej firmy. Ma przedsiębiorstwo pod swoją pieczą, rozliczając ją, wypełniając deklaracje, itp. Stanowi więc doskonałą alternatywę dla samodzielnej księgowości – nawet przy korzystaniu z internetowego systemu do księgowania będącego czymś więcej niż tylko programem do fakturowania.

Zakres usług indywidualnego księgowego

Księgowy zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem księgowości. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych jest to księgowość uproszczona, a w przypadku spółek – księgowość pełna. Pozostałe usługi to już kwestia indywidualna danej osoby. Niektóre świadczą dodatkowe usługi, za które trzeba dopłacić. Inni księgowi nie posiadają żadnej rozbudowanej oferty.

Księgowy a ubezpieczenie OC

W związku z tym, że księgowy to też człowiek, a nie maszyna, i jemu zdarzają się błędy. Błędy, które mogą mieć poważne konsekwencje dla przedsiębiorstwa, choćby związane z koniecznością zapłaty odsetek za nieterminowe rozliczenie podatków czy grzywny za nieprawidłowe działania podatkowe.

Wybierając księgowego, warto więc zwrócić uwagę, by posiadał ubezpieczenie OC. Dzięki niemu specjalista do spraw księgowości będzie w stanie wypłacić odszkodowanie, gdy dojdzie do poważnego uchybienia, na którym traci współpracująca firma.

Ponadto dobrze, jeśli księgowy będzie odpowiadał za swoje działania przed urzędem skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli tak nie będzie, wówczas to firma zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za powstałe błędy czy problemy.

Indywidualny księgowy przy współpracy z biurem rachunkowym?

Okazuje się, że lepszym rozwiązaniem niż samodzielnie działający indywidualny księgowy, będzie księgowy pracujący dla biura rachunkowego. Przypisany do konkretnego przedsiębiorstwa, stanie się jego “opiekunem”. Znając pełną historię firmy, o wiele bardziej skutecznie może prowadzić działania w zakresie księgowości. Nie tylko bowiem dokona wszelkich rozliczeń, ale także może zaproponować konkretne rozwiązania związane z optymalizacją podatkową. W ten sposób księgowy pomoże przedsiębiorstwu obniżyć koszty związane z podatkami.

To jednak nie jedyna zaleta indywidualnego księgowego w ramach usług oferowanych przez biuro rachunkowe. Wybierając nowoczesne biuro księgowe, można uzyskać dostęp do szeregu udogodnień, np.:

  • porad radców podatkowych,
  • porad specjalistów ds. bankowości,
  • porad prawników.

W przypadku nowych firm istnieje również możliwość kompleksowego wsparcia podczas rejestracji przedsiębiorstwa.

Ciekawą opcją są także usługi finansowe. Dzięki temu firma może dotrzeć do najkorzystniejszej oferty bankowej dostosowanej do potrzeb. Przykładem może być choćby kredyt inwestycyjny czy kredyt na start, a także lokata gotówkowa biznes oraz inne lokaty pozwalające ulokować wolny kapitał.

 

Autor wpisu:

Specjalista budowania MLM online ( marketingu sieciowego przez internet ). Współzałożyciel Grupy Marketingowej BB Elite Club. Szkolę w Akademii Nowoczesnego Marketingu GVO. Jestem tu by szkolić i pomagać naszym partnerom osiągnąć sukces.

http://wojciechwesolowski.pl/

(Visited 137 times, 1 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu