Ceny wózków widłowych wahają się od około 30 do nawet 200 tysięcy. Koszt zależy przede wszystkim od producenta, klasy sprzętu i tego, czy wózek jest nowy czy używany. Firmy rozważające zakup wózka powinny wziąć pod uwagę także opcję leasingu, czyli odpłatnego użytkowania.

Wózek na własność czy w leasingu – co jest bardziej opłacalne?
Ceny wózków widłowych zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj napędu (elektryczny lub spalinowy), rocznik, maksymalny udźwig i dodatkowe wyposażenie (np. zamiatarki, przesuw boczny wideł, obrotnice). Koszt najbardziej nowoczesnych, bogato wyposażonych wózków produkowanych przez wiodące marki może wynieść nawet około 200 tysięcy złotych. Średnie ceny kształtują się w granicach 120-140 tysięcy. Z powodu wysokich kosztów, wielu firmom bardziej opłaca się leasingowanie wózka widłowego. Przedsiębiorca, który decyduje się na leasing nie ponosi całkowitych kosztów urządzenia. Płaci uzgodnioną ratę miesięczną, a po wygaśnięciu umowy zwraca używany sprzęt. Może też przedłużyć umowę i wymienić wózek na nowszy model.

Różnice w cenach wózków widłowych nowych i używanych
Używany wózek widłowy można nabyć nawet trzykrotnie taniej niż kupując ten sam, ale nowy model prosto od producenta. Wady takiego rozwiązania to przede wszystkim większe zużycie sprzętu i ryzyko wystąpienia awarii.
Wózki widłowe renomowanych marek nadają się jednak do wieloletniej eksploatacji.. Przy zakupie takiego urządzenia z rynku wtórnego należy zwrócić szczególną uwagę na rok produkcji wózka, liczbę przepracowanych motogodzin i przeprowadzone dotychczas naprawy. Nierzadko można znaleźć zadbany i dobrej jakości używany wózek widłowy w atrakcyjnej cenie.

Jaki wózek widłowy kupić: europejski czy chiński?
Wózki widłowe wyprodukowane w Chinach są dużo tańsze niż te sprzedawane przez liderów rynku europejskiego. Nowy chiński wózek widłowy można kupić już za około 50 tysięcy złotych. Jest to sprzęt niższej klasy, ale do jego zalet można zaliczyć niskie koszty eksploatacji i naprawy. Wózki europejskie charakteryzują się z kolei dużo wyższą ceną, ale są znacznie mniej awaryjne i zapewniają większą ciągłość pracy. Mając do dyspozycji sumę do około 50-60 tysięcy złotych, lepiej kupić używany wózek widłowy znanej marki. Sprzęt europejski, nawet kiedy nie jest fabrycznie nowy, powinien posłużyć dużo dłużej niż jego chiński odpowiednik.

(Visited 832 times, 1 visits today)