Wykupywanie ubezpieczenia komunikacyjnego OC jest obowiązkowe. Jeśli zaniechasz opłacenia nowej składki, czekają Cię wysokie kary mogące sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak, że nie możesz znaleźć taniego OC. Takiego, które jednocześnie zapewni Ci ochronę na drodze i sprawi, że zaoszczędzisz pieniądze i wydasz je na przyjemności. Przekonaj się, jak to zrobić!

Gdzie szukać taniego OC?

Podstawa to umiejętność wyszukiwania ubezpieczeń komunikacyjnych, skądinąd nie tylko OC, ale również AC, NNW czy Assistance. Czy warto korzystać z porad znajomych i opinii publikowanych na forach? Na pewno tak, jednak musisz pamiętać, że cena OC i innych polis wyliczana jest indywidualnie. To, że Twój brat czy kolega otrzymał atrakcyjną ofertę u danego ubezpieczyciela, nie oznacza jeszcze, że Ty również będziesz mógł na taką liczyć.

Ubezpieczenie komunikacyjne w pełni dostosowane do Ciebie – Twoich potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych – uzyskasz dzięki kalkulatorowi polis, zwanej także porównywarką ubezpieczeń. To zupełnie darmowe narzędzie, którego nie trzeba ściągać ani instalować. Ma postać prostego i krótkiego formularza, w którym podajesz dane swoje i samochodu, a w efekcie otrzymujesz listę towarzystw ubezpieczeniowych, ich ofert oraz cen. Szybko się zorientujesz, gdzie uzyskasz tanie OC.

Dlaczego nie wszystkie towarzystwa oferują tanie OC?

Cena ubezpieczeń komunikacyjnych to niewątpliwie bardzo ważny czynnik skłaniający do wyboru właśnie takiej, a nie innej oferty. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup konkretnego OC – bądź pakietu polis – zapoznaj się z informacjami dotyczącymi samego towarzystwa. Może się okazać, że tanie OC to jedyna zaleta oferty. Jeśli będziesz chciał wyjechać za granicę, za Zieloną Kartę będziesz musiał zapłacić, a po spowodowaniu kolizji nie będzie Ci przysługiwała ochrona zniżek. To udogodnienia, które warto mieć w cenie OC.

Porada: nie kupuj OC jedynie ze względu na cenę. Sprawdź, dlaczego cena OC jest u danego ubezpieczyciela wyższa. Być może ma to związek właśnie z udogodnieniami dla klientów.

Przygotuj budżet i zapłać pełną cenę OC z góry

Na szczęście odnawianie OC nie jest niczym zaskakującym. Dokładnie wiesz, kiedy kończy Ci się polisa i kiedy trzeba będzie zapłacić kolejną składkę. Sprawia to, że możesz się odpowiednio przygotować i uzbierać całą kwotę.

Dlaczego nie warto rozbijać ceny OC na raty? Kiedy płacisz za ubezpieczenie komunikacyjne fragmentarycznie, w całokształcie wydajesz więcej pieniędzy, niż gdybyś miał większy budżet i przeznaczył go na zakup polisy na starcie. Jeśli więc masz taką możliwość, nie rozbijaj ceny OC.

Negocjowanie oferty ubezpieczenia komunikacyjnego czy zmiana ubezpieczyciela?

Jeśli uważasz, że zaproponowana Ci cena OC jest za wysoka – zwłaszcza gdy jesteś stałym klientem danego towarzystwa – możesz podjąć próbę negocjacji. Podkreśl, że jesteś wieloletnim i wiernym klientem, nigdy nie spóźniasz się z opłatami, masz bezkolizyjną historię jazdy, a do tego sprowadziłeś dodatkowych klientów: swoich znajomych.

Jeśli mimo negocjacji nie otrzymałeś oferty taniego OC, wylicz nową składkę we wcześniej wspomnianym kalkulatorze OC i zmień towarzystwo. Pamiętaj jednak, by zrobić to przed zakończeniem okresu ochronnego – najpóźniej w przedostatnim dniu. Spóźnienie się z wnioskiem o rozwiązanie umowy poskutkuje tym, że polisa automatycznie się przedłuży.

(Visited 151 times, 1 visits today)